Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Ekspres do kawy – który model wybrać?

Sprzęt agd


Ekspres do kawy – który model wybrać?

Kawowy zawrót głowy, czyli dylemat smakoszy klasycznej „małej czarnej" – na jaki rodzaj ekspresu postawić, aby nie żałować wydanych pieniędzy? Nic dziwnego, ż wybór nie należy do najprostszych, skoro na rynku dostępnych jest sporo rodzajów tego typu urządzeń. O tym, na jakie aspekty podczas zakupu maszyny do robienia kawy zwrócić szczególną uwagę, dowiesz się z naszego poradnika.

Z „przelewkami"

 

Miłośnicy tradycyjnego smaku wyborowego naparu kofeinowego mają do wyboru ekspresy przelewowe, których działanie pozwala na uzyskanie napoju niemal identycznego smakiem, co przy naturalnym parzeniu. Z pewnością jednakże aromat oraz esencja kawy będą dużo bardziej intensywne. Plusem zastosowania takiego ekspresu jest duża ilość uzyskiwanej kawy. Pojemności dzbanków są różnorakie, ale wynoszą one więcej niż pojedynczy kubek, zatem jednorazowo możemy przyrządzić więcej napoju. Ponadto dzięki maszynie tego typu istnieje sposobność stałego utrzymywania wysokiej temperatury wewnątrz, co oznacza, że kawa nie stygnie, ale pozostaje gorąca. Co do minusów z kolei, to konsumenci skarżą się na zbyt częstą konieczność wymieniania filtra oraz stałą potrzebę czyszczenia sprzętu. Niewątpliwie jest to zaś doskonały rodzaj wyposażenia dla osób spożywających dziennie kilka porcji „małej czarnej".

 

Pod ciśnieniem

 

Równie popularne na rynku okazują się też ekspresy ciśnieniowe. Mechanizm ich działania opiera się na tłoczeniu gorącej wody pod ciśnieniem przez zmieloną kawę. Tak powstaje prawdziwie kawowy napar, który jest skondensowaną mieszanką będącą bazą wyjściową do przyrządzania szeregu rozmaitych typów kaw – od standardowej „kosy", czyli malutkiego, energetycznego espresso, przez delikatne i subtelne w smaku latte, po kawy wiedeńskie, cappuccino czy americano. I tu już można mówić o zasadniczej korzyści wynikającej z inwestycji w ekspres tej kategorii – mamy całą masę możliwości w zakresie przygotowywania kaw, co pozwala na ciągłe degustowanie czegoś zupełnie nowego. Minusem jest jednak konieczność zachowania maksymalnej precyzji – robienie kawy w takiej maszynie wymaga kontrolowanych warunków, trzeba krok po kroku realizować kolejne etapy parzenia, zgodnie z instrukcją. Poza tym, ekspresy ciśnieniowe są stworzone do lepszych gatunkowo kaw, które niestety trochę kosztują. Tylko z nich sprzęt wydobędzie całą esencję wykwintnego smaku.

 

Z dźwignią

 

Jeszcze innym modelem są ekspresy ręczne, które istnieją również pod dwiema innymi nazwami – kolbowe oraz dźwigniowe. Stanowią dobry wariant w przypadku osób sięgających po kawę częściej niż sporadycznie. Wyróżniają się mało skomplikowaną obsługą, co sprawia, że z jednej strony ulubiony napój uzyskuje się szybko a z drugiej urządzenie nadaje się do wykorzystania nie tylko przez doświadczonych baristów, ale i kompletnych laików w dziedzinie parzenia kawowych naparów. Do przyrządzenia wyśmienitej „białej" czy „czarnej" wystarczy wrzucić zmielone ziarna do siteczka znajdującego się w kolbie. Następnie rączkę przymocowujemy do maszyny a gorąca woda pod ciśnieniem przepływa przez kawę. W skład tego rodzaju ekspresu wchodzi poza kolbą także specjalna dysza do spieniania mleka. Efektem pracy opisywanego urządzenia jest zbilansowany napój mleczno-kawowy z cremą, czyli lekką pianką.

 

Kawiarki

 

Pod popularnym pojęciem kawiarki kryją się kafeterki, a więc ekspresy niskociśnieniowe, które produkują wyjątkowo mocną kawę. Dodająca „kopa", esencjonalna i wyrazista smakowo „czarna" odróżnia się przede wszystkim nutką kwaskowatości. Nie ma w niej pianki. Nie jest również mleczna, ale bardzo aromatyczna i zarazem intensywna. Z pewnością nie można określić jej lurą. Stawia na równe nogi o poranku i powinna być pita z rozsądnym umiarem. Sam proces parzenia wymaga natomiast od pięciu minut do kwadransa. Jednorazowo kawiarką da się przygotować stosunkowo niewielką ilość kawowego naparu.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
coffeelover

Uwielbiam kawę, bez niej życie dla mnie nie ma sensu. Na początku bawiłem się w różne ekspresy przelewowe, a od niedawna mam ekspres ciśnieniowy. Nie zamieniłbym tego ekspresu na żaden inny - coś rewelacyjnego.

Zobacz również


Czajnik elektryczny – nim zakupisz


Oprócz standardowych urządzeń AGD w gospodarstwie domowym bardzo potrzebnym...

Trudny wybór – kupujemy baterię kuchenną


Cieknący kran, remont czy urządzanie nowoczesnej kuchni od podstaw – powód wyboru...

Parowar – małe AGD do funkcjonalnej kuchni


Wraz z biegiem czasu coraz częściej konsumenci decydują się na wybieranie takiego...