Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia bez uchwytów – wady i zalety

Porady


Kuchnia bez uchwytów – wady i zalety

W nowoczesnych kuchniach często spotkamy się z zabudową meblową pozbawioną uchwytów. Nowoczesne systemy otwierania szafek to coś dla miłośników minimalizmu, gdyż fronty bez uchwytów prezentują się niezwykle elegancko, a jednocześnie przybierają prostą formę. Ale co z naszym komfortem? Czy meble kuchenne bez uchwytów będą wygodne w użytkowaniu?

Na zdjęciu: Studio Mebli A&K

Ważna rola uchwytów

 

Odpowiednio dobrane uchwyty nie tylko zapewniają nam możliwość wygodnego użytkowania mebli kuchennych, ale też mogą stanowić efektowny element dekoracyjny. Dodadzą pomieszczeniu charakteru, podkreślą jego styl i stworzą efekt spójności. Fronty bez uchwytów to rozwiązanie najczęściej wybierane do nowoczesnych kuchni, kuchnie tradycyjne i klasyczne raczej się bez nich nie obejdą. Projektując kuchnię bez tradycyjnych uchwytów, do wyboru mamy kilka opcji. Jedną z nich stanowią uchwyty frezowane. Czym są? Uchwyty frezowane to właściwie wyprofilowane wgłębienia, które wykonuje się na obrzeżach frontów. Chcąc otworzyć szafkę czy szufladę, po prostu chwytamy za umieszczony na jej górze lub boku frez. Drugą możliwością – stosowaną przede wszystkim w kuchennych szafkach, ale i w szufladach na prowadnicach są mechanizmy TIP-ON. Fronty mechanizmem TIP-ON uchylają się samoistnie po ich delikatnym naciśnięciu. Z kolei ponowne dociśnięcie frontu otwartej szafki czy szuflady spowoduje ich zamknięcie. Dodatkowym elementem, który ułatwi nam wysuwanie szuflad pozbawionych uchwytów, może być elektryczny otwieracz. Wyposażona w taki system szuflada po naciśnięciu jej frontu w pełni się otworzy. Trzecią opcją są tak zwane uchwyty listwowe. Co prawda z ich pomocą nie stworzymy kuchni zupełnie pozbawionej uchwytów, jednak z całą pewnością dodamy jej nowoczesnego charakteru, gdyż uchwyty listwowe nie są montowane na frontach, a są w nie wpuszczane. Są zatem równie wygodne co efektowne.


Zalety kuchni bez uchwytów

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru uchwytów czy też mechanizmów, które umożliwią nam otwieranie kuchennych szafek, warto przeanalizować wszystkie wady i zalety kuchni bez uchwytów. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście estetyczny wygląd pomieszczenia. Pozbawiona uchwytów zabudowa zyskuje w pełni gładką i jednolitą powierzchnię, idealnie wpisującą się w wymagania minimalistycznego stylu. Gładkie fronty dużo łatwiej jest nam czyścić. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, by odzyskały oryginalny blask. Wokół uchwytów natomiast i pod nimi lubi gromadzić się brud, który – przez utrudnioną do niego dostępność – staje się trudny do usunięcia, a dokładne mycie szafek może przez to stać się naprawdę uciążliwe. Ponadto jeżeli do dyspozycji mamy na przykład uchwyty frezowane, jesteśmy w stanie zawsze otworzyć szafkę na całej jej długości, bez względu na jej wielkość. Tradycyjne uchwyty stawiają w tym względzie przez nami pewne ograniczenia. Rezygnacja z zakupu uchwytów może też okazać się decyzją przyjazną dla naszego portfela. Ich zakup może wiązać się z koniecznością wydania średnio kilkuset złotych. Oczywiście wszystko zależy od ilości szafek w naszej kuchennej zabudowie oraz rodzaju uchwytów, na które się zdecydujemy. Brak uchwytów to również brak problemów wynikających z ich codziennego użytkowania. Z pewnością wiesz dobrze, że tradycyjne uchwyty lubią się poluzowywać, a nawet odpadać. Kiedy ich nie ma, takie problemy po prostu nas nie dotyczą.


Wady takiej kuchni

 

Jak każde rozwiązanie, tak i kuchnia bez uchwytów nie jest pozbawiona wad. Z pewnością jednak jest ich znacznie mniej niż zalet. Za główną wadę frontów pozbawionych tradycyjnych uchwytów uważa się konieczność ich częstszego czyszczenia. Wszystko dlatego, że dotykamy ich znacznie częściej, a przez to zostawiamy na nich ślady palców. Z kolei przy uchwytach frezowanych niezwykle ważne jest ich odpowiednie wyprofilowanie. Zbyt płytkie wgłębienie będzie po prostu niewygodne w użytkowaniu, przez co otwieranie szafek – zwłaszcza gdy nasze ręce są mokre (co przecież w kuchni zdarza się nierzadko) – może być utrudnione.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Plastik plastikowi nierówny


To, że plastikowe produkty, akcesoria a nawet naczynia na dobre zadomowiły się we...

Plastikowe deski do krojenia


Przygotowując posiłki najczęściej korzystamy z rozmaitych akcesoriów kuchennych, w...

Rękawice kuchenne – przeczytaj zanim kupisz


W trakcie wykonywania kuchennych obowiązków wielokrotnie jesteśmy narażeni na...