Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Jak wybrać frytkownicę?

Sprzęt agd


Jak wybrać frytkownicę?

Współczesna frytkownica wbrew swojej nazwie może służyć nie tylko do przyrządzania w niej pysznych frytek. Równie dobrze poradzi sobie z kurczakiem, rybą a nawet owocami morza. Co więcej, zaawansowane modele potrafią podgrzewać, dusić a nawet rozmrażać potrawy. Jak jednak poradzić sobie z trudnym wyborem odpowiedniego modelu wśród kilkudziesięciu dostępnych na rynku?

Niezastąpiona

Frytkownica to idealny sprzęt dla miłośników potraw smażonych na głębokim tłuszczu. Dzięki niej doskonale przyrządzimy mięsa czy ryby chrupiące z wierzchu, pozostające jednak delikatnymi w środku. Taki efekt niezwykle trudno osiągnąć smażąc dania na tradycyjnej patelni lub korzystając, nawet z najnowocześniejszych funkcji piekarnika.


Ważne parametry


Kupując frytkownicę warto przemyśleć jak często będziemy z niej korzystać i jakich efektów oczekujemy. Pomoże to nam na dobór odpowiedniego sprzętu. Podczas zakupu warto też wziąć pod uwagę poniższe parametry:

  • Moc. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń AGD, moc frytkownicy ma wpływ na sprawność i szybkość jej pracy. Im większa moc, tym sprzęt szybciej się nagrzewa i smaży potrawę. Z reguły spotyka się frytkownice o mocy od 800 do nawet 2400 W, jednak do użytku domowego spokojnie wystarczy nam urządzenie o mocy ok. 1200 W.
  • Pojemność misy na olej. Im jest ona większa tym więcej frytek na raz możemy przyrządzić, oszczędzając przy tym zużycie energii elektrycznej. Zwykle na rynku dostępne są frytkownice o pojemności od 0,5 do 2,5 litra, najlepiej wybrać urządzenie mogące pomieścić ok. 2 litry oleju.
  • Obudowa. Podobnie jak w przypadku innych nagrzewających się do wysokich temperatur urządzeń AGD, również w przypadku frytkownicy warto zwrócić uwagę czy jej obudowa jest wykonana z materiału termoizolacyjnego pozwalającego chronić, szczególnie rączki najmłodszych domowników, przed niebezpiecznym poparzeniem.
  • Wewnętrzna powłoka. Powinna być wykonana z nieprzywierającego materiału, np. teflonu. Dzięki temu unikniemy przypalania smażonych potraw i późniejszego uciążliwego czyszczenia urządzenia. Czyszczenie misy będzie dużo wygodniejsze jeśli wybierzemy model frytkownicy, w którym istnieje możliwość wyjmowania misy lub przynajmniej podsiadający w swym wyposażeniu rurkę do spuszczania oleju.
  • Kosz. To jeden z ważniejszych elementów frytkownicy. Pozwala nie tylko na niezwykle łatwe wyjmowanie frytek czy innych smażonych produktów. Przytrzymuje je też w jednym miejscu i chroni wewnętrzne ścianki urządzenia. Kosze mające postać gęstej, drobnej siateczki, zwykle wykonane są z materiału odpornego na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Na rynku najczęściej spotkać można kosze kwadratowe, prostokątne lub okrągłe, ich kształt zależy od kształtu misy. Modele z wyższej półki wyposażone są w funkcję automatycznego wynurzenia kosza w sytuacji, kiedy frytki są gotowe. Wartą polecenia jest też funkcja obniżania kosza do oleju dopiero po zamknięciu pokrywy frytkownicy, dzięki czemu unikniemy przypadkowego poparzenia rozgrzanym tłuszczem. Warto rozważyć zakup frytkownicy z koszem podzielonym na dwie części – umożliwia on jednoczesne smażenie dwóch potraw, np. frytek i kurczaka, a także z koszem obrotowym, dzięki któremu smażenie będzie bardziej równomierne.
  • Regulacja temperatury. Bardzo przydatna funkcja, w którą powinna być wyposażona właściwie każda frytkownica. Sterowanie może być mechaniczne, przy użyciu pokrętła lub za pomocą elektronicznego panela. Dzięki temu możemy z łatwością dostosować wysokość temperatury do przyrządzanej w danej chwili potrawy. Zwykle we frytkownicach można smażyć w temperaturach oscylujących w granicach 80-200 st. C.
  • Filtry. Nowoczesne frytkownice wyposażone są w filtry (zazwyczaj umiejscowione w pokrywie), które pochłaniają zapachy powstałe podczas smażenia i w znacznym stopniu ograniczają ich wydostawanie się na zewnątrz urządzenia. Z reguły producenci wyposażają swe frytkownice w 2 rodzaje filtrów: węglowe i metalowe. Te pierwsze skutecznie pochłaniają zapachy i parę wodną, drugie natomiast ograniczają jedynie same zapachy. Pamiętać jednak musimy o regularnych przeglądach i wymianach filtrów, chyba że nasz model wyposażony jest w węglowe filtry zapachowe wbudowane na stałe – w takim wypadku nie trzeba ich wymieniać, a jedynie systematycznie czyścić. Bardzo pomocny może się okazać wskaźnik zużycia filtra, który z dużą dokładnością poinformuje nas, na jak długą eksploatację frytkownicy pozwoli nam zamontowany filtr.

Dodatkowe udogodnienia i akcesoria

W zależności od modelu, jaki wybierzemy możemy spotkać dodatkowe elementy frytkownicy, ułatwiające korzystanie z urządzenia. Antypoślizgowe nóżki, możliwość zwijania i chowania kabla w obudowie czy timer pozwalający ustawić czas smażenia, to tylko niektóre z nich. Wartym polecenia jest sygnał dźwiękowy i lampka kontrolna informujące użytkownika o skończonym smażeniu lub szybka w pokrywie frytkownicy pozwalająca na kontrolowanie stopnia zrumienienia frytek. W sprzedaży dostępne są modele, w których można usmażyć porcję frytek dosłownie w łyżce oleju. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu gorącego powietrza i specjalnego mini grilla, w który wyposażona jest frytkownica. Warto rozważyć zakup takiej właśnie frytkownicy - dzięki niemu będziemy mogli cieszyć podniebienie chrupiącymi frytkami bez obaw o niezdrowe porcje tłuszczu. Niestety tego typu urządzenia to już spory wydatek.

Komentarze


2.67/5 3 3
2

SPOKo, ale uzywanie takiego sprzetu nie jest zdrowe


5

Od czasu do czasu - mozna sie skusić


1

nie smazyłbym - szkoda zdrowia

Zobacz również


Zanim kupisz lodówkę


Kiedy kupujesz sprzęt AGD, wydajesz z reguły duże sumy pieniężne, dlatego warto abyś...

Energooszczędne diody LED – sposób na EKO oświetlenie


Aby móc normalnie funkcjonować, jesteśmy zmuszeni korzystać w domu ze sztucznego...

Blat kuchenny z laminatu


Kuchenne blaty powinny odznaczać się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności