Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / Piekarnik / Specyfika piekarników parowych

Piekarnik

Specyfika piekarników parowych

Ulubione0

Moda na zdrowy styl życia nie przemija, a zainteresowanie gotowaniem wciąż rośnie. Jak zatem połączyć przyjemne z pożytecznym? Odpowiedzią jest piekarnik parowy, który sprawi, że przygotowane w domu potrawy będą nie tylko smaczne, ale dostarczą również niezbędnych substancji odżywczych i witamin.

Zalety gotowania na parze

W tym przypadku popularność to nie wszystko, bowiem taka metoda obróbki stosowana jest z powodzeniem także przez profesjonalnych szefów kuchni. Eksperci w tej dziedzinie nie mogą się mylić. Dlaczego więc warto wypróbować ten sposób przygotowywania posiłków? Oczywiście jedzenie, które przygotujemy na parze, będzie zdecydowanie zdrowsze od tego, które przyrządzimy w sposób nieco bardziej tradycyjny, szeroko rozpowszechniony w wielu polskich domach. Powód jest prosty – gotowanie na parze odbywa się bez udziału tłuszczu. Wiele składników i walorów smakowych tracimy gotując poszczególne składniki posiłków bezpośrednio w wodzie, a przecież z pokarmem w sposób naturalny powinniśmy dostarczać organizmowi najwięcej cennych dla nas witamin i substancji odżywczych. Choć smak jest kwestią gustu, można w tym miejscu pokusić się także o stwierdzenie, że potrawy przygotowane na parze będę bardziej apetyczne. Dzieje się tak dlatego, ponieważ proces pieczenia na parze wymaga niższej temperatury aniżeli tradycyjne metody obróbki. Dzięki działaniu niedocenianej wcześniej pary, ten sposób pozwala wydobyć i uwydatnić nie tylko odpowiednią konsystencję, ale przede wszystkim kuszący aromat i głębię smaku. Dodatkowo zaoszczędzimy na czasie. Decydując się na pieczenie na parze należy skrócić ten proces o 10 minut (w przeliczeniu na każdą godzinę tradycyjnego pieczenia) oraz ustawić temperaturę niższą o 200C niż zazwyczaj.

Dobry wybór

Sam proces gotowania na parze często jeszcze kojarzony jest z domowymi sposobami, kiedy to nad garnkiem z gotująca się wodą umieszczano warzywa. Sposób dobry, ale niezbyt wygodny i nie sprawdzi się w przypadku innych składników, gdyż na parze możemy przygotowywać nie tylko wspomniane warzywa, ale również wszelkiego typu mięsa a nawet ciasta. Prostych rozwiązań dostarczają nam producenci profesjonalnych sprzętów, z powodzeniem stosowanych również w domach. Z bogatej oferty możemy wybrać zarówno tradycyjny piekarnik wyposażony dodatkowo w funkcję pary lub też piekarnik parowy. Na sprzęt i jego cechy należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ obecnie na rynku jest wiele urządzeń spełniających podobne funkcje, ale jednak nie wszystkie z nich to właśnie parowe piekarniki. Mogą to być na przykład zwykłe parowary.

Jak odróżnić piekarnik parowy?

Podstawową różnicą jest pojemność, która w przypadku piekarników sięga około 20 a nawet 30 litrów. Również pojemniki na wodę, niezbędną podczas obróbki termicznej, są znacznie większe. Zapewniają bezpieczną i wydajną pracę sprzętu przez dłuższy czas. Gwarantuje to brak konieczności uzupełnienia zapasu wody w trakcie gotowania. Warto także zwrócić uwagę na szereg dodatkowych funkcji, takich jak rozmrażanie zamarzniętych potraw, automatyczny program do przyrządzania poszczególnych rodzajów składników i posiłków a przede wszystkim możliwość wykorzystania właściwości pary o różnych temperaturach na konkretnych poziomach urządzenia. Ostatnia z wymienionych opcji jest ciekawym rozwiązaniem i pozwala sporo zaoszczędzić, zwłaszcza gdy spodziewamy się gości i brakuje na wszystko czasu. Wówczas bez problemu przygotujemy cały obiad w tym samym momencie, nawet jeśli będzie to wymagająca delikatniejszej obróbki ryba i mięso z warzywami.

Dodatkowe funkcje

Podejmując decyzję o zakupie zwróćmy także uwagę na niezmiernie istotne kwestie bezpieczeństwa użytkowania takiego sprzętu. Warto zapytać sprzedawcę, czy interesujący nas model został wyposażony w blokadę uruchomienia piekarnika a także otwarcia drzwiczek, gdy urządzenie jest w trakcie pracy. Równie ważna jest konstrukcja tych drzwiczek, czyli liczba szyb. Jeśli zastosowano dwu- lub trzyszynowe, wówczas mamy pewność, że przednia szyba nawet podczas pieczenia czy gotowania nie będzie stanowiła zagrożenia dla bliskiego otoczenia piekarnika, ponieważ pozostanie chłodna. Większość producentów zwraca również uwagę na wygodę użytkowania związaną z procesem czyszczenia piekarnika. Ścianki wewnątrz urządzenia często pokryte są specjalną emalią katalityczną, dzięki czemu po zakończeniu pracy komorę wystarczy delikatnie omieść i już na nowo możemy cieszyć się czystością. Innym, równie praktycznym rozwiązaniem, jest aktywny katalizator. Wychwytując zapachowe cząsteczki, które wydobywają się z oparów tuż po otwarciu piekarnika, zapobiega osadzaniu się tłuszczu na innych sprzętach i zabudowie kuchennej. W przypadku kuchni otwartej na salon jest to również świetne rozwiązanie problemu związanego z intensywnym zapachem potraw, rozchodzącym się po całym mieszkaniu.

Zobacz również

Najpopularniejsze wyposażenie i funkcje piekarników

Najpopularniejsze wyposażenie i funkcje...

Termosonda   To funkcja, która daje nam możliwość stałego kontrolowania temperatury...

Na jakiej wysokości zamontować piekarnik?

Na jakiej wysokości zamontować piekarnik?

Nisko, niżej, najniżej Wydawać by się mogło, że wraz z nastaniem mody (i możliwości...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena