Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / Sprzęt AGD dla seniora

Sprzęt agd

Sprzęt AGD dla seniora

Ulubione0

Nowoczesne urządzenia, których zadaniem jest ułatwienie życia na co dzień, mogą również wprowadzić sporo zamieszania i sprawiać wiele trudności osobom, które już z różnych względów nie nadążają za postępem technologicznym. Tak też dzieje się ze sprzętem AGD, wyposażanym przez producentów w rozmaite dodatkowe funkcje – często przesądzające o zakupie, ale osoby starsze mogą się w tym technologicznym gąszczu łatwo pogubić. Na co więc zwracać szczególną uwagę, aby dokonać trafnego zakupu sprzętu AGD z myślą o seniorze?

Intuicyjna obsługa


Zaawansowane technologicznie sprzęty wyposażone w szereg różnorodnych funkcji zwiększających ich użyteczność mają również na wyposażeniu i te programy, z których nigdy osoby starsze korzystać nie będą. Powód jest bardzo prosty. Mianowicie na przeszkodzie stoją zazwyczaj niewielkich rozmiarów przyciski i mało czytelne wyświetlacze z panelem dotykowym. Najlepszym rozwiązaniem będą podstawowe modele wyposażone w najczęściej używane funkcje. Prosta obsługa to także tradycyjne pokrętła, które nie będą przeszkodą dla osób mających już problemy ze wzrokiem. Te ze sprzętów, które mają fabrycznie wbudowany zegar elektroniczny mogą również przysporzyć wielu trudności, jeśli akurat nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej. Po tej pozornie małej awarii może pojawić się problem z ponownym ustawieniem zegara. Korzystając ze sprzętów znajdujących się w otoczeniu, senior musi mieć swobodę użytkowania i czuć się pewnie. Przekonanie o samodzielności jest tutaj bardzo istotną kwestią.

 

Wygoda użytkowania


Dla starszych osób często bardzo ważny jest zastosowany system oznaczeń. Czytelne znaczki charakteryzują się wyrazistą, mocną kolorystyką, która będzie przyjazna szczególnie osobom niedowidzącym. Kolejną istotną kwestią są uchwyty montowane w drobnym sprzęcie codziennego użytku, jak na przykład w czajnikach a nawet garnkach. Muszą zapewniać stabilny pewny chwyt, ale powinny też być wygodne w użytkowaniu. Obecnie na rynku wielu producentów oferuje naczynia z rączkami termoizolacyjnymi, które minimalizują ryzyko ewentualnych poparzeń.
Dużą uwagę przywiązujmy również do sprzętów, które wymagają samodzielnego złożenia czy nawet montażu kilku wymiennych elementów (w razie potrzeby, jak np. blender czy mikser). Nie może to być problematyczne ani wymagać siły, więc wszystkie części powinny do siebie pasować. Jednym ze sprzętów sprawiających najwięcej trudności może okazać się odkurzacz. Chodzi głównie o trudności z otwieraniem klapy pojemnika i wymianą worka.

 

Bezpieczeństwo


Bezpieczne elementy wyposażenia to podstawa nie tylko każdej kuchni, ale cecha ta powinna dotyczyć wszystkich urządzeń. Nie mogą stanowić zagrożenia, bez względu na to przez kogo będą użytkowane. Dla osób starszych bardzo przydatne będą funkcje przypominające. Podstawowy minutnik w piekarniku, który nie tylko zasygnalizuje koniec pieczenia, ale może być wykorzystany również do odliczania czasu przy innych kuchennych czynnościach. Rozważając zakup żelazka poszukajmy takiego, które zaalarmuje nas, jeżeli pozostawimy włączone przez dłuższy czas. W podobny system producenci wyposażają również lodówki, więc użytkownik dostaje wyraźny sygnał, gdy drzwi zbyt długo pozostają otwarte.

Zobacz również

Wybór okapu, a styl aranżacji kuchni

Wybór okapu, a styl aranżacji kuchni

Ważna rola Współczesne okapy nie są już tylko okapami. To coraz częściej dobrze...

Wydajny okap, czyli jaki?

Wydajny okap, czyli jaki?

Czym jest wydajność? Wydajność kuchennego okapu to nic innego jak ilość powietrza (mierzona w...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena