Baterie Kuchenne - Stylowe i Praktyczne | Porady Max Kuchnie
Baterie Kuchenne - Stylowe i Praktyczne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Baterie kuchenne Typy baterii kuchennych – którą wybrać?

Typy baterii kuchennych – którą wybrać?

Mnogość rynkowej oferty baterii kuchennych może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. W sklepach spotkamy setki modeli różniących się nie tylko kolorem, materiałem wykończeniowym czy kształtem, ale i konstrukcją czy względami technicznymi wpływającymi na prawidłowy montaż kranu. Jaki typ baterii więc wybrać?

Na zdjęciu: Kernau

Kupując określony model kuchennej baterii musimy brać pod uwagę kilka a nawet kilkanaście względów, które niejednokrotnie mogą pokrzyżować nam plany co do konkretnej, wymarzonej pierwotnie baterii. Zdarza się bowiem, że warunki techniczne w naszej kuchni nie pozwolą zamontować takiego czy innego kranu. Na szczęście w ofercie producentów jest wiele typów i rodzajów baterii, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do naszej kuchni. Czym więc charakteryzują się poszczególne typy?

Ze względu na sposób montażu wyróżnić można:

  • Baterie stojące (sztorcowe) to te, które można zamontować w zlewozmywaku lub w blacie roboczym. To obecnie jedne z najbardziej popularnych typów baterii, są bardzo estetyczne, nie wymagają szczególnego montażu – ich rozmiar jest jednakowy i dostosowany do otworów fabrycznie wykonywanych w zlewozmywakach. Co więcej ciepłą i zimną wodę podłącza się do baterii od spodu za pomocą elastycznych przewodów, są więc one całkowicie niewidoczne. W przypadku baterii sztorcowych można też wybierać wśród różnych wylewek – mogą być one wysokie lub niskie, o bardziej lub mniej typowych kształtach (kanciaste, obłe, w formie litery U lub L). Mogą być wyciągane (nawet do 150 cm) lub składane (idealne do zastosowania, kiedy kran umieszczony jest tuż pod oknem).
  • Baterie naścienne z kolei to te, które montuje się na ścianie, na wysokości ok. 25-30 cm nad zlewozmywakiem. Zazwyczaj dostosowuje się je do starszych przyłączy wodnych (rur umieszczonych w ścianach), kiedy nie ma możliwości przerobienia instalacji wodociągowej. W ich przypadku rozstaw przyłączy z zimną i ciepłą wodą musi być jednakowy i z góry określony. Rozwiązanie to stosuje się coraz rzadziej w nowoczesnych kuchniach, chociaż w sklepach spotkać można też nowoczesne, zaawansowane technicznie naścienne modele stylizowane na retro, kierowane do sympatyków tego stylu w kuchennych aranżacjach.
  • Wybierając pomiędzy baterią sztorcową a naścienną, kieruj się przede wszystkim rodzajem instalacji wodociągowej w swojej kuchni i technicznymi możliwościami podłączenia do niej kuchennego kranu. Stojące baterie możesz dodatkowo wykorzystać jako elementy dekoracyjne swojej kuchni – górują one bowiem nad zlewozmywakiem i kuchennym blatem, rzucają się w oczy i powinny współgrać z całą aranżacją.


Biorąc pod uwagę sposób użytkowania, baterie można podzielić na:

  • Baterie jednouchwytowe – w tego typu modelach wodę puszczamy jednym uchwytem, w którym mieszana jest woda zimna i ciepła. W zależności od tego, w którą stronę przekręcimy uchwyt (bardziej w stronę ujęcia zimnej czy ciepłej wody) otrzymujemy zimniejszy lub cieplejszy strumień wody. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność długiego regulowania temperatury wypływającej wody (co niewątpliwie wpływa na jej oszczędność), pozwala też na obsługę baterii jedną ręką.
  • Baterie dwuuchwytowe – to dobrze znane z lat 70-tych i 80-tych XX wieku baterie z dwoma kurkami. W tego typu kranach o temperaturze wypływającej wody decydujemy odkręcając w większym lub mniejszym stopniu kurek z ciepłą lub zimną wodą. Są dość niepraktyczne, stosunkowo długo zajmuje ustawienie pożądanej temperatury strumienia wody, co wiąże się ze znacznym jej wypływem i kiepskimi oszczędnościami.
  • Baterie bezdotykowe – to jedne z najdoskonalszych baterii pod względem konstrukcyjnym. Pozwalają na uruchamianie strumienia wody bez dotykania kranu – specjalna fotokomórka wykrywa poruszający się w jego pobliżu obiekt i automatycznie uruchamia wypływ wody. Tego rodzaju baterie są nie tylko niezwykle praktyczne, ale i bardzo oszczędne – woda odcinana jest automatycznie po zakończonym zmywaniu, nie leje się więc bez potrzeby.

Decydując się na konkretny rodzaj baterii, zwracaj uwagę na jej oszczędność i funkcjonalność – to od tej ostatniej cechy zależy ile czasu będziesz poświęcał na obsługę kuchennego kranu.


Warta zainteresowania jest też bateria termostatyczna. Dzięki dwóm pokrętłom umieszczonym na tego typu baterii możemy ustawiać określoną wielkość strumienia wody, a co ważniejsze – jego pożądaną temperaturę. Bateria taka pozwala nie tylko oszczędzać wodę, ale jest też bezpieczna dla dzieci i osób starszych – eliminuje ryzyko przypadkowego poparzenia się.

Komentarze


3.00/5 1 1
3

ok

Zobacz również


Baczność! Wybieramy stojącą baterię zlewozmywakową


Piękna, funkcjonalna i modna. Stojąca bateria zlewozmywakowa to już właściwie...

Podstawowe zasady pielęgnacyjne – bateria i zlewozmywak w...


Nie da się ukryć, że kuchnia należy do najczęściej używanych pomieszczeń w całym...

9 sposobów na baterie kuchenne


Wiele elementów kuchennego wyposażenia jest po prostu niezastąpionych. Ciężko...