Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Aranżacje Wnętrza Otwórz je na kuchnię!

Wnętrza


Otwórz je na kuchnię!

W obecnych, często nowoczesnych i minimalistycznych kuchniach temat otwartych półek, regałów i komódek zdaje się być tematem tabu. Wielu projektantów, ale też i inwestorów, dąży bowiem do jak najszczelniejszego zamykania kuchennych akcesoriów, nic nie może być „na wierzchu". Spróbujmy jednak znaleźć pozytywne strony otwartych szafek, które przecież nie mogą być aż tak złe.

Z duszą

Kuchnia to miejsce spotkań domowników, przyjaciół domu, świetne pomieszczenie na pogawędki przy kawie czy herbacie. Powinno być więc przyjazne, cieple i przytulne, czego minimalizm raczej nie jest w stanie zapewnić. Otwarte półki, na których można postawić ozdobne kubki, talerze czy pieczołowicie dobrane dekoracje wprowadzają do wnętrza życie, dodają mu energii, a niejednokrotnie i duszy. Eksponowanie rodzinnych pamiątek, czy detali, które nas fascynują sprawia, że kuchnia jest rzeczywiście kuchnią właściciela a nie zawodowego architekta wnętrz, dla którego była tylko kolejnym projektem.
 

Dla nowoczesnych

Otwarte półki z naczyniami czy kredensy z zastawą kojarzą się zwykle z babciną kuchnią urządzoną w rustykalnym, wiejskim stylu. Owszem, tego typu pomieszczenia pełne są bibelotów, dekoracji, dodatków, które trzeba gdzieś godnie wyeksponować. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by półki, nawet najbardziej oszczędne w swym wyrazie, pojawiły się w nowoczesnej, prostej kuchni. Dzięki nim, a przede wszystkim elementom dekoracyjnym, jakie znajdą na nich swoje miejsce, kuchnia wyda się bardziej przytulna i przyjazna.


Pozytywy

Niezamknięte szafki, regały i półki mają sporo zalet, oprócz oczywistego uroku i tworzenia szczególnej, ciepłej atmosfery w kuchni. Przede wszystkim sprawiają, że wszystkie umieszczone w nich produkty i akcesoria są na wyciagnięcie ręki, zawsze łatwo dostępne. Otwarte półki pozwalają uzyskać niezwykłe efekty dekoracyjne, w odbiorze wizualnym są o wiele lżejsze niż ich zamknięte kuzynki. Jeszcze jedną zaletą jest możliwość pełniejszego wykorzystania kuchennej przestrzeni, która jak w żadnym innym pomieszczeniu, jest niezwykle cenna. Co więcej, w bardzo szybki, tani i łatwy sposób można dokonać metamorfozy swojej kuchni zmieniając elementy dekoracyjne na pólkach lub po prostu inaczej je ze sobą zestawiając.
 

Co na półkę?

Wbrew temu, co mogą sądzić niektórzy, zaaranżowanie ładnej, dobrze skomponowanie kuchni, w której dominują otwarte szafki i półeczki nie musi być wcale takie proste. To, co znajdzie swe miejsce na tego typu regałach nie powinno być do końca przypadkowe i nijakie. Otwarte szafki to nie miejsca na mało dekoracyjne paczki ryżu, mąki, czy cukru. Warto zadbać, by zawartość półek swym wyglądem, stylem, barwą nawiązywała do stylistyki całej kuchni i odpowiednio ją dopełniała. Dobrze jest więc dobrać finezyjne pudełeczka, puszki, dekoracyjne słoje czy kolorowe kuchenne pojemniki. Otwarte półki to też świetne miejsce na słoiczki z przyprawami czy doniczki ziół. Dobrze wyglądać na nich będą również wszelakie drobne sprzęty AGD, jak ładny robot kuchenny czy mały ekspres do kawy. Nie znaczy to, że nie ma na nich miejsca na typowe kuchenne naczynia. Niezwykle efektownie prezentować mogą się piękne talerze, filiżanki czy dzbanuszki, pod warunkiem, że z głową dobierzemy je do całej kuchennej zabudowy. Nawet w najbardziej minimalistycznej kuchni półki mogą stać się miejscem na subtelne i przydatne dekoracje – dobrym pomysłem jest ustawienie na nich różnych książek kucharskich, które nie tylko będę świetnie się prezentować, ale też nieraz przydadzą się podczas kulinarnych eksperymentów. Jeśli nie przepadamy za typowo kuchennymi ozdobami, na półce można ustawić typowo dekoracyjne przedmioty, których pełno w sklepach z dodatkami – wazony, szklane misy, ozdobne świece, ramki ze zdjęciami najbliższych itp.
 

Dla estety

Niestety, kuchnia wyposażona w otwarte regały, półki, kredensy to pomieszczenie, w którym musi panować idealny porządek. Jeśli bowiem nie będziemy odkładać wszystkiego na swe miejsce, szybko zorientujemy się, że zamiast przytulnej kuchni z klimatem, mamy zagracone wnętrze pełne bałaganu i chaosu. Nie jest to więc rozwiązanie polecane osobom bardzo roztrzepanym i niesystematycznym, tym bardziej, że kuchnia taka wymaga nieco więcej starań w utrzymaniu w czystości, niż laboratoryjne, „pozamykane" wnętrze. Na otwartych półkach zdecydowanie łatwiej osadza się kurz i lepki brud (szczególnie jeśli mamy płytę gazową). Tego typu zabrudzenia nie omijają też akcesoriów ustawionych na półkach, dlatego wymagają one częstego i dokładnego czyszczenia i należytej pielęgnacji. W przeciwnym wypadku, zamiast cieszyć wzrok, będą tylko straszyć.

Komentarze


3.00/5 1 1
3

hmmmm....

Zobacz również


Bambus w kuchni


Dla osób ceniących ekologiczny styl życia, także i w kuchni znajdzie się kilka...

Kuchnia w odcieniach szarości


Oryginalność w zakresie aranżacji pomieszczenia kuchennego wcale nie musi wiązać się...

Kuchnia w stylu meksykańskim


Jeśli kochasz kolory, mocne akcenty, a przy tym masz ostry temperament, kuchnia w stylu...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności