Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Modern rustic w aranżacji kuchennej

Porady


Modern rustic w aranżacji kuchennej

Połączenie tego co nowoczesne z tym, co sielskie wydawać by się mogło mało realne. Bo jak tu zgrać w idealną kompozycję innowacyjność z jej zupełnym przeciwieństwem czyli wiejskością? A jednak! W dziedzinie wystroju pomieszczeń domowego użytku wyodrębniony został osobny nurt stylizacyjny, który bazuje na takowych kombinacjach. Fachowo określa się go mianem modern rustic.

Na zdjęciu: Studio Asan

Nowatorstwo i klasyczność w jednymKontrastowe i teoretycznie wykluczające się elementy aranżacyjne wbrew pozorom dają sposobność wykreowania czegoś zupełnie innego, niepowtarzalnego oraz ku zdziwieniu pewnie nie jednego – gustownego. Poprzez ujęcie w wystroju jednego wnętrza, przykładowo kuchennego, zarówno funkcjonalnego sprzętu jak i tradycyjnych mebli góralskich możliwe jest stworzenie z jednej strony aranżu oryginalnego, a z drugiej przytulnego i ciepłego. Lokum tak urządzone posiada wszystkie cechy, jakie mieć powinna kuchnia na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Podstawą stylu modern rustic jest umiejętne, zręczne zestawienie praktycznych rozwiązań z klimatycznymi dodatkami i estetycznymi elementami wyposażającymi. Nierzadko w takich przestrzeniach dominują wręcz antyki architektury wiejskiej. Pełno zabytkowych już niemal kredensów, modnych dekady temu podłużnych ław czy ręcznie rzeźbionych krzeseł. Nie wyklucza to natomiast wstawienia do murów kuchni najnowszej generacji lodówki czy płyty indukcyjnej. Dobre dobranie kolorystyczne umożliwia sprytne powiązanie tychże jakże odmiennych elementów w jedną wizualną całość.

 

 

Wyznaczniki stylu


Modern rustic odznacza się między innymi specyficznymi podłogami – celowo podłoże jest tak wykańczane, aby przypominało od dawien dawna użytkowane. Do tego celu stosuje się specjalnie postarzane deski drewniane, które są nierzadko bielone bądź bejcowane. Pokrywa się je warstwą lakieru matującego oraz zabezpiecza olejem. Efekt stylizacyjny jest niewiarygodny. Całkiem nowe tworzywo prezentuje się jak wiekowe. Charakterystycznym materiałem wykończeniowym okazuje się być również chętnie wykorzystywany w aranżacjach łupek. Jest on przeważnie dość grubo ciosany, co przywołuje skojarzenia z klasycznym wystrojem wiejskiej chaty. Wiele uwagi dekoratorzy opierający się na wizualizacjach w stylu modern rustic przykładają do odpowiedniego doboru płytek ceramicznych. Przeważnie są one starodawne wzornictwem, typowo „old-school'owe", do tego mają nierówne krawędzie, co także jest zabiegiem celowym. Mury natomiast są utrzymywane zazwyczaj w stonowanych kolorach – przybrudzonej bieli, beżu, uniwersalnym popielatym. To pozwala natomiast na bezproblemowe dopasowanie do urządzanego pomieszczenia kuchennego zestawów meblowych czy dodatków. Designerskie formy szafek czy półek nawiązują z kolei do minimalizmu. Nie ma przepychu w zakresie wystroju modern rustic kuchni, zaś meble są masywne i oryginalne kształtem, choć nieprzesadnie zdobnicze. Podstawowym tworzywem, z jakiego są produkowane jest oczywiście szlachetne drewno.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia z temperamentem, czyli rola czerwieni w aranżacji...


Podstawą w wystroju pomieszczenia kuchennego powinno być umiejętne zestawienie...

Usiądź wygodnie! Wybieramy krzesło do kuchni


Skoro stół to centralny i jeden z najważniejszych mebli w kuchni, również krzesła...

Jakie płytki podłogowe do kuchni?


Kuchnia jest wnętrzem, które na co dzień jest szczególnie intensywnie...