Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Czyszczenie mebli kuchennych - nie tylko domowe...

Porady


Czyszczenie mebli kuchennych - nie tylko domowe sposoby

Kuchnia jest miejscem, w którym na co dzień wiele się dzieje. Każdego dnia kilkakrotnie przygotowujemy tu posiłki i napoje dla najbliższych. W związku z tym stanowi też wnętrze najbardziej narażone na powstawanie zabrudzeń i bałaganu. Czym czyścić meble kuchenne, by były higieniczne, a ich powierzchnia odpowiednio zabezpieczona? Poznaj domowe sposoby na tłuszcz w kuchni, dowiedz się, jak pozbyć się żółtych przebarwień z białych frontów i jak rozprawić się z rysami na szafkach.

Na zdjęciu: Studio Mebli Zoya

Czyszczenie mebli kuchennych domowymi sposobami

 

Kuchnia stanowi centrum dowodzenia każdego domu. To w niej przygotowujemy posiłki dla najbliższych i specjalne kolacje dla gości, ale to także w niej budzi nas aromatyczny zapach porannej kawy czy świeżego pieczywa. Bez wątpienia jest ona też miejscem pracy, w którym szczególnie dużo się brudzi. Na meblach kuchennych podczas gotowania, smażenia czy pieczenia osiadają cząsteczki tłuszczu, który miesza się z kurzem. Z takimi zabrudzeniami może nie poradzić sobie zwykła zwilżona wodą ścierka. Pomocne natomiast się okażą domowe środki o ekologicznym składzie. Poznaj trzy najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby na tłuste plamy na meblach.

 

1. Ocet w kuchni


Ocet w kuchni przyda się nie tylko podczas marynowania jedzenia. Stanowi on bowiem doskonały środek do czyszczenia mebli kuchennych. Najwygodniej będzie go wlać do butelki ze zraszaczem, a następnie spryskać wszystkie zatłuszczone powierzchnie. Po około 10 minutach wystarczy zmyć wszystko czystą, suchą ściereczką lub miękką gąbką. Zapach octu ulatnia się bardzo szybko, więc nie trzeba się nim martwić. Jednak jeżeli lubisz charakterystyczny dla środków czystości świeży zapach, wystarczy że gąbkę zwilżysz wodą i lekko skropisz olejkiem eterycznym z lawendy lub drzewa herbacianego, które przy okazji mają właściwości przeciwbakteryjne.

 

2. Soda oczyszczona


Ten często używany w domu środek sprawdzi się również podczas usuwania tłustych plam z kurzu na meblach kuchennych. Skuteczne proporcje to wsypanie 4 łyżek sody do 1 litra letniej wody. Dobrze odsączoną gąbką z takim roztworem wystarczy lekko przecierać powierzchnię frontów kuchennych. Na bardzo mocne i zaschnięte zabrudzenia zbawienna będzie pasta zrobiona z łyżki sody i kilku kropel octu. Taką papkę nakładamy na plamę, na chwilę zostawiamy, po czym okrężnymi ruchami czyścimy. Następnie wystarczy już tylko przetrzeć wilgotną szmatką.

 

3. Amoniak kuchenny


Dobrym sposobem na czyszczenie mebli kuchennych jest również amoniak spożywczy. Do małego garnka z wodą wlej 1 łyżkę 20% wody amoniakalnej. Taka mikstura poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywym tłuszczem i zaschniętymi plamami. Po czyszczeniu amoniakiem dobrze jest przetrzeć fronty wilgotną szmatką.

 

Sposób na zżółknięte meble

 

Białe meble to popularne rozwiązanie do kuchni. Nic dziwnego, bo pomagają nam kreować jasne przestrzenie, dzięki czemu idealnie sprawdzają się również w niewielkich pomieszczeniach, a do tego prezentują się wyjątkowo elegancko i mogą stanowić bazę do aranżacji w najróżniejszych stylach. Jednak z czasem białe meble, szczególnie te wykonane z niskiej jakości materiałów, mogą zżółknąć. Dzieje się tak na skutek działania promieni UV, dymu tytoniowego czy wilgoci, ale też niewłaściwej pielęgnacji. Regularne mycie białych szafek kuchennych jest niezwykle ważne, jeżeli chcemy zachować ich oryginalny kolor. Kiedy jednak nasze meble już pożółkną, możemy uratować je na kilka sposobów. Metodę należy dobrać odpowiednio do materiału, z którego wykonano białe meblowe fronty.

 

Czyszczenie białych mebli kuchennych

 

Lite drewno – najlepiej jest czyścić przeznaczonymi do tego środkami. Z domowych preparatów możemy wykorzystać ocet lub płyn do mycia naczyń. Przy mniejszych zabrudzeniach sprawdzi się też sama woda.

 

Płyta MDF pokryta okleiną – wybierzmy dedykowane mleczko do czyszczenia białych mebli z MDF-u. Nie sięgajmy natomiast po ocet czy płyn do naczyń. Lepiej unikać też wody.

 

Płyta wiórowa – w tym wypadku możemy postępować tak, jak w przypadku litego drewna. Postawmy na profesjonalne lub domowe środki.

 

Fronty lakierowane – to bardzo delikatne powierzchnie, dlatego najlepiej do ich czyszczenia wykorzystać specjalne spraye lub lekko zwilżoną wodą miękką ściereczkę.

 

Jak usunąć rysy z frontów meblowych?

 

Rysy na meblach to kolejny mankament, który może popsuć cały aranżacyjny efekt w naszej kuchni, a o ich powstanie wcale nie tak trudno. Na zatuszowanie rys istnieje kilka metod. Tym razem jednak również wszystko zależeć będzie od materiału wykonania i sposobu wykończenia naszych szafek.


Jak pozbyć się rys z szafek drewnianych?

 

Głębokie rysy na drewnianych meblach mogą wymagać zeszlifowania wierzchniej warstwy i ponownego jej zabezpieczenia. Na te płytsze jednak mamy kilka domowych sposobów. Zacznijmy od orzechów. Najłatwiej będzie nam zamaskować ubytek w drewnie, pocierając go orzechem włoskim. W zależności od wybarwienia mebli, możemy też wykorzystać migdały, orzechy pekan czy brazylijskie. Rysę możemy także wypełnić kredką do brwi o zbliżonym kolorze albo bezbarwną wazeliną, a jeżeli nasze meble wykonane są z ciemnego drewna, być może sprawdzi się pasta do butów.

 

Usuwanie rys z mebli lakierowanych na wysoki połysk i matowych

 

W przypadku mebli lakierowanych możemy skorzystać ze specjalnej pasty polerskiej lub profesjonalnego wosku. Możemy też użyć korektora do zarysowań lakieru. Takie sztyfty retuszerskie dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu łatwo dobrać odcień odpowiednio dopasowany do wykończenia naszych szafek.

 

Jak usunąć rysy z mebli z płyty laminowanej?

 

Rysy na powierzchniach laminowanych stosunkowo łatwo wypełnić przy pomocy zestawów do samodzielnej naprawy mebli. Składają się one ze specjalnych woskowych wypełniaczy do głębszych ubytków i markerów do naprawy miejsc narażonych na ścieranie – krawędzi czy narożników.

 

 

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ekspres ekspresowi nierówny


Kto z nas nie lubi chwili dla siebie z filiżanką aromatycznej małej czarnej? Polacy...

Jak dbać o noże kuchenne? Jakich błędów unikać?


Dobre noże są podstawowym wyposażeniem każdego kucharza i znacznie ułatwiają pracę...

Kuchnia wprost z „betoniarki”


Jeszcze nie tak dawno beton utożsamiany był jedynie z materiałem budowlanym. Obecnie...