Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Grzejnik czy podłogówka? Co lepiej sprawdzi się...

Porady


Grzejnik czy podłogówka? Co lepiej sprawdzi się w kuchni?

Ogrzewanie jest jednym z ważniejszych elementów współczesnej kuchni. Wpływa nie tylko na komfort domowników, ale też na odbiór wizualny pomieszczenia, szczególnie w przypadku standardowego ogrzewania z wykorzystaniem grzejników. Czy zatem ogrzewanie podłogowe jest bardziej wskazane do kuchni? Oto podstawowe wady i zalety obu rodzajów ogrzewania.

Ciepło od stóp

Każdy, kto choć raz miał okazję stąpać po cieplutkiej podłodze, pod powierzchnią której zamontowane jest ogrzewanie podłogowe z pewnością pamięta ten niesamowity komfort. Przyjemność czucia ciepła pod stopami jest nie do opisania, jest też korzystna dla naszego organizmu, któremu lepiej funkcjonować, kiedy wyższa temperatura otoczenia jest bliżej nóg niż głowy. Co więcej, ciepłe powietrze unosząc się do góry, wychładza się nieco, by w okolicy głowy mieć optymalną temperaturę.
 

Podłogówka na plus

Ogrzewanie podłogowe zdobywa coraz więcej zwolenników. Nikogo już to nie dziwi, zważywszy na fakt licznych zalet tego typu ogrzewania. Podłogówka pozwala na wspaniały, wspomniany już komfort. W kuchni, w której wiele czynności wykonuje się stojąc na posadzce, ma to szczególne znaczenie. Co więcej, zwykle podłoga w kuchni, ze względów praktycznych wykończona jest „zimnymi" materiałami, takimi jak płytki czy kamień. Stąpanie po nich, bez ogrzewania pod spodem nie należy do najprzyjemniejszych. Co ważne, tego typu materiały zwykle dobrze przewodzą i akumulują ciepło, są więc idealne na ogrzewanie podłogowe. Warto wspomnieć też o ekonomicznym aspekcie podłogówki. Tego typu instalacja nie nagrzewa się do tak wysokich temperatur jak tradycyjna, daje przy tym porównywalne, odczuwalne efekty. Jest więc tańsza w eksploatacji, co z pewnością można odczuć na rachunkach.
 

Wady, które warto rozważyć

Ogrzewanie podłogowe, mimo licznych zalet ma też kilka wad, których warto być świadomym podejmując decyzję o wyborze określonego typu ogrzewania. Zainstalowanie przewodów grzewczych pod posadzką wymusza niejako na inwestorach wybór konkretnych materiałów na kuchenną podłogę. Nie zaleca się bowiem stosowania na tego typu podłodze paneli czy drewna, ponieważ szybko mogą ulec uszkodzeniu, zeschnięciu itp. Owszem możliwe jest zastosowanie specjalnych mat przystosowanych do podłóg z ogrzewaniem podłogowym, ale generuje to dodatkowe koszty, nie zawsze też gwarantuje oczekiwany efekt. Na posadzce z ogrzewaniem podłogowym nie zaleca się też stawiać bardzo ciężkich mebli, dlatego przewodów grzewczych nie lokuje się pod kuchenną meblową zabudową. Jest to kolejne ograniczenie, które wymusza na właścicielach kuchni decyzję o rozmieszczeniu zabudowy jeszcze na etapie budowy domu lub remontu kuchni. Niektórzy przeciwnicy podłogówki jako jej wadę podają ryzyko uszkodzenia instalacji i wycieku wody, a co za tym idzie konieczność skuwania posadzki w celu jej naprawy. W rzeczywistości, nowoczesne instalacje ogrzewania podłogowego są tak zabezpieczane, że wspomniane awarie występują niezwykle rzadko.


Grzejnik na topie

Grzejnik wielu osobom kojarzy się niezbyt pozytywnie, przypominają sobie bowiem stare, żeliwne kaloryfery, które tak dobrze jak ogrzewały pomieszczenia, równie skutecznie je szpeciły. Obecnie, nowoczesne modele w niczym nie przypominają tych sprzed lat, z powodzeniem mogą więc być montowane w kuchniach. Wielkim powodzeniem cieszą się zwłaszcza grzejniki dekoracyjne, dostępne w setkach wzorów, kolorów, form, które na pierwszy rzut oka nawet nie przypominają kaloryfera. Przeciwnie, często bywają wielką ozdobą kuchni, nierzadko są podstawą do stworzenia całej aranżacji. Współczesny grzejnik rzadko kiedy zajmuje miejsce pod okiennym parapetem. Teraz ustępuje miejsca funkcjonalnej zabudowie, w której pod oknem idealnie czuje się zlewozmywak lub blat roboczy. Sam dumnie lokuje się na głównej ścianie, w narożniku, między meblami, a nawet na środku kuchni, prostopadle do ściany np. między kuchnią a salonem, stając się swoistym, ciekawym i nieszablonowym parawanem optycznie rozdzielającym te dwa wnętrza. Ogrzewanie grzejnikowe jest świetną alternatywą dla podłogówki, szczególnie w przypadku mieszkań w bloku, w których nie ma możliwości poprowadzenia przewodów grzewczych pod posadzką. Stwarza też możliwości zmiany kuchennej aranżacji, kiedy dotychczasowa nam się znudzi. Wystarczy zmienić grzejnik na inny, w innym kształcie czy kolorze.
 

Ograniczenia

Jak każda, instalacja grzewcza oparta o grzejniki ma również swe wady. Przede wszystkim jest mniej efektywna niż podłogówka – woda w instalacji musi być nagrzana go wyższej temperatury. Poza tym nie zawsze da się zamontować grzejnik w innym miejscu niż pod oknem kuchennym. Powstaje wtedy problem z zagospodarowaniem tego miejsca – nie zaleca się bowiem obudowywania grzejników jakimikolwiek meblami, osłonami itp. Na koniec warto też wspomnieć o cenie grzejników dekoracyjnych – mimo, iż są piękne i nieszablonowe, nie należą do najtańszych, dlatego wiele osób poprzestaje na tradycyjnych, prostych kaloryferach, które już tak nie zachwycają. To, jaki typ ogrzewania wybierzemy do naszej kuchni musi być podyktowane przede wszystkim możliwościami technicznymi samego pomieszczenia, indywidualnymi preferencjami i posiadanym budżetem.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Styl bohema w kuchni


Artystyczna cyganeria popularnego w Europie Paryża zrodziła w dziewiętnastym wieku...

Czysta podłoga to podstawa!


Co jak co, ale kuchenna podłoga powinna świecić przykładem, jak ma wyglądać idealnie...

Otwarta kuchnia – jak o nią dbać, aby była schludna?


Coraz częściej odchodzi się od zabudowy mieszkaniowej zakładającej oddzielenie kuchni...