Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Herbata przechowana

Porady


Herbata przechowana

Odpowiednie przechowywanie żywności, przypraw, a przede wszystkim herbaty to podstawa świeżości i oryginalnego smaku i aromatu poszczególnych produktów spożywczych. Warto więc wiedzieć jak przechowywać liście, z których powstaje najszczególniejszy i uwielbiany przez tysiące ludzi na całym świecie napój, by przez długi czas cieszył nas swym zadziwiającym, wspaniałym smakiem.

Królowa napojów – herbata

Od wieków cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród wybitnych smakoszy. Jej aromat i wiele ciekawych odmian doceniają tysiące ludzi na całym świecie. Herbata, bo o niej mowa, aby mogła zachwycać niezmiennym, pysznym aromatem nie tylko musi być odpowiednio przyrządzona, ale i właściwie przechowywana. Tylko wtedy nie straci swego niepowtarzalnego smaku i zapachu.
 

Drewno

Najlepszym pojemnikiem według znawców herbaty – Chińczyków jest bezwonne drewno. Zapewnia ono liściom herbaty odpowiednie warunki, o ile nie jest lakierowane i nie należy do bardzo aromatycznego gatunku. W przeciwnym wypadku może wpływać na aromat napoju. Pojemnik drewniany powinien być jednak właściwie uszczelniony, dopływ powietrza dopuszcza się jedynie w przypadku przechowywania herbat dojrzewających jak np. pu-er, którym taka mikroskopijna cyrkulacja nawet służy.
 

Ceramika

Doskonałą alternatywą dla niedoskonałego, niedostatecznie uszczelnionego drewna jest ceramika. Warunkiem koniecznym do zachowania świeżości herbaty jest szczelność pojemnika, dlatego warto wybierać szkliwione naczynia ceramiczne ze specjalnym, szczelnym zamknięciem. Można je trzymać pod ręką, nawet na kuchennym blacie, tym bardziej, że występują w wielu kolorach, często zdobione w wymyślne wzory, które bez problemu można dopasować do każdej kuchni.
 

Szkło

Szkło również dobrze sprawdza się jako materiał na pojemnik na herbatę. Oprócz dobrej szczelności, musi ono jednak spełniać jeszcze jedne ważny warunek – musi być całkowicie nieprzezroczyste. Światło bowiem bardzo negatywnie wpływa nie tylko na wygląd herbacianych liści, ale pogarsza też smak zaparzonego z nich naparu. Jeśli więc zależy nam na szklanych pojemnikach, szerokim łukiem omijamy te przezroczyste lub wykonane z przydymionego szkła. Pojemnik powinien być całkowicie nieprzezroczysty!
 

Plastik i foliowe woreczki

Plastikowe pojemniki nie są zalecane do przechowywania tak szczególnego produktu, jaki jest herbata. Bardzo często są one przezroczyste lub przepuszczające światło, a nawet jeśli uda się nam znaleźć modele całkowicie chroniące herbaciane liście przed światłem, zazwyczaj nie są one dostatecznie szczelne, by chronić herbatę przed utratą aromatu. Co więcej, niektóre gatunki tworzyw sztucznych mogą wydzielać swoje zapachy, którymi mogą przesiąkać herbaciane liście, jednocześnie pozbawiając się właściwego sobie zapachu i smaku. Podobnie rzecz ma się z foliowymi woreczkami, tak popularnymi w naszych kuchniach. Z tego samego powodu co plastik, nie potrafią one zwykle zachować dostatecznej szczelności, zazwyczaj są też przezroczyste, przepuszczają więc słoneczne światło negatywnie wpływające na walory herbaty.
 

Metal

Metalowe pojemniki zdecydowanie wiodą prym wśród pojemników na herbatę. To za sprawą niezliczonych kształtów, wzorów i kolorów, w jakich można je spotkać na sklepowych półkach. Bez problemu jesteśmy w stanie dopasować więc pojemnik na herbatę do wystroju naszej kuchni. Znajdziemy bowiem pojemniki duże i małe, wysokie i niskie, pękate i wąskie. Można też dopasować kształt takiego pojemnika do stylu, w jakim urządzoną mamy kuchnię – spotkamy bowiem metalowe pojemniki owalne, prostokątne, jak i też ich bardziej nietypowe, oryginale formy. Również w sferze kolorystyki i dekoracji pudełka takie pozostawiają ogromne pole do popisu – dobierając bowiem określony wzór możemy niezwykle wzbogacić kuchenną dekorację. Ważne jednak, by wybierać metalowe puszki z dobrym, szczelnym zamknięciem – np. z gumką. W przeciwnym razie, przechowywane w niej herbaciane liście szybko stracą aromat i smak.
 

Sposób na... herbatę

Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy do szaleństwa zakochamy się w jakimś pojemniku, który idealnie komponuje się z naszą kuchenną aranżacją, jednak nie spełnia wymogów szczelności? I na to jest sposób, i to całkiem prosty. Wystarczy liście herbaty zamknąć w woreczku strunowym (z zasuwanym, szczelnym zamknięciem) i włożyć go do nieszczelnego, ale dekoracyjnego pojemnika. Mamy wtedy dwa w jednym: piękny, a zarazem spełniający swą funkcję pojemnik na herbatę.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Pozmywane! Czyli jak wybrać dobrą zmywarkę


Mycie naczyń to jedna z najbardziej nielubianych domowych czynności. Możemy jednak...

Czas na ciasto! Czyli jaki wałek wybrać?


Zazwyczaj gadżety i urządzenia do kuchni kupujemy w dwóch celach – aby...

Szybkowar – Twój sposób na szybkie gotowanie


Jakie urządzenia lubimy najbardziej? Takie, które ułatwiają nam przygotowanie...