Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Instalacja wodno - kanalizacyjna w kuchni

Porady


Instalacja wodno - kanalizacyjna w kuchni

Doprowadzenie wody i odprowadzenie powstałych w wyniku jej wykorzystania ścieków, to jedno z kluczowych przedsięwzięć, jakie trzeba poczynić przed urządzaniem kuchni, najlepiej na etapie budowy czy remontu. Wiąże się to bowiem z instalowaniem rur wodociągowych i kanalizacyjnych, które z reguły umieszcza się w ścianach, pod tynkiem.

Lepiej wcześniej niż później


Instalacja wodno - kanalizacyjna, podobnie jak elektryczna, jest niewidoczna, ale zapewnia niebywały komfort codziennego użytkowania kuchni, z którego nie zdajemy sobie nawet sprawy. Jeśli działa bez zarzutu (tzn. jest cicha, nieawaryjna i bezwonna), dostarcza niezbędną w kuchni czystą, bieżącą wodę i odprowadza, nieprzyjemne ścieki, eliminując do minimum problem nieprzyjemnego zapachu.
Najlepszym rozwiązaniem jest rozplanowanie instalacji wodno - kanalizacyjnej z uwzględnieniem planu zagospodarowania kuchni. Jeśli wiemy, w którym miejscu będą umieszczone poszczególne sprzęty i elementy kuchennej zabudowy, bez trudu podejmiemy decyzję o miejscu, do którego należy doprowadzić wodę. Może się też zdarzyć sytuacja, kiedy ograniczenia techniczne zmuszą nas do zweryfikowania planu kuchennej zabudowy. Na szczęście na etapie planowania aranżacji nie stanowi to zbyt dużego problemu.


 Rady praktyczne


Warto wiedzieć, że nie trzeba doprowadzać instalacji w planowane miejsce z dokładnością do centymetra. Służą do tego specjalne przyłącza, przewody i zaworki. Niemniej jednak warto tak rozplanować instalację i położenie szafek kuchennych, by przyłącza i odpływ kanalizacji nie znajdowały się między szafkami, a za szafką zlewozmywakową, w której z łatwością schowamy wszelkie zawory, rury, syfony itp. Będą one jednocześnie łatwo dostępne.
Zastanawiając się nad kuchenną zabudową, zmywarkę i pralkę (o ile to urządzenie będzie w naszej kuchni) warto zaplanować w bliskim sąsiedztwie zlewozmywaka. Pozwoli to na ograniczenie do minimum przyłączy wodnych i rur kanalizacyjnych, ponieważ wodę do zmywaki i baterii zlewozmywakowej można doprowadzić jedną rurą zakańczając ją odpowiednim rozdzielaczem. Ponadto przyłącze i odpływ wody ze zmywarki zainstalujemy wtedy w szafce zlewozmywakowej, gdzie będą łatwo dostępne w razie awarii lub konserwacji urządzenia.
Przy zakupie zmywaki warto zwrócić uwagę, czy do swej pracy potrzebuje ona zimnej, czy ciepłej wody. Większość modeli dostępnych na rynku wymaga podłączenia jedynie do zimnej wody, ale można spotkać i takie, które korzystając z ciepłej wody z instalacji, ograniczają zużycie prądu potrzebnego do podgrzania wody w urządzeniu. Ale uwaga, woda dostarczana do zmywaki nie może mieć temperatury wyższej niż 60 st. C. Zazwyczaj ciepła woda w sieci ma temperaturę ok. 55 st. C, jeśli więc w zmywarce ustawimy program z niższą temperaturą zmywania, może on nie zostać zrealizowany. Podczas montażu urządzenia pamiętajmy, by w miarę możliwości nie krzyżować ze sobą przewodów wodnych i elektrycznych – najlepiej jeśli gniazdko wtykowe znajduje się nad przewodami wodno - kanalizacyjnymi.


Wymogi techniczne 


Wykonanie instalacji wodno - kanalizacyjnej najlepiej powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście, jednak warto znać kilka podstawowych zasad wytyczania rur wodnych i kanalizacyjnych. Rury doprowadzające wodę powinny znajdować się poniżej przewodów elektrycznych i gazowych, zwykle prowadzi się je na wysokości ok. 35 cm nad podłogą. Rury z ciepłą wodą muszą znajdować się co najmniej 10 cm nad rurami z wodą zimną, a każdy pion w budynku powinien być zakończony zaworem umożliwiającym zamkniecie przepływu wody, np. w przypadku awarii.
W przypadku rur kanalizacyjnych podstawową zasadą jest możliwie najkrótsza droga ich poprowadzenia. Ponieważ odprowadzanie ścieków odbywa się na zasadzie grawitacji, nie wolno zapomnieć o odpowiednim spadku rur kanalizacyjnych (od 2-15 st.) i zaizolowaniu rur prowadzonych w pomieszczeniach nieogrzewanych i na zewnątrz budynku. Niezwykle ważne jest też odpowiednie odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych, poprzez zastosowanie zaworów napowietrzających lub wyprowadzenie rury ponad dach budynku. Dzięki temu unikniemy problemów z nieprzyjemnymi zapachami z instalacji.

Komentarze


2.67/5 3 3
4

jedna z najtrudniejszych rzeczy do ogarniecia


4

szukajcie fachowców z polecenia!


Osobiście nie znam się za bardzo na kanalizacji, ale mój znajomy jest bardzo dobrym fachowcem. Patrząc na to z perspektywy czasu i po konsultacji z innym specjalistą wygląda na to, że wszystko jest bardzo dobrze zaplanowane i wykonane :)

Zobacz również


Czyste rury, czyli jak udrażniać odpływ zlewozmywaka?


Czysty, lśniący i pachnący zlewozmywak to podstawa każdej kuchni. Trudno sobie...

Jak właściwie konserwować kuchenne deski?


Dobrze jest, gdy do dyspozycji mamy kilka różnych rodzajów desek o...

Ekologia w kuchennym wydaniu


Ekologia już dawno przestała być chwilową modą. Obecnie jest stylem życia,...