Kuchnie - Inspiracje, Użytkowanie i Bezpieczeństwo | Porady Max Kuchnie
Kuchnie - Inspiracje, Użytkowanie i Bezpieczeństwo | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnie Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Kuchnie


Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Każda pani domu marzy o tym, aby to właśnie jej kuchnia była wyjątkowa – urządzona ze smakiem, gustowna, nowoczesna a przy tym wyposażona w wiele praktycznych rozwiązań, czyli jednym słowem funkcjonalna. Wiele osób pewnie się zastanawia, czy takie oczekiwania nie są zbyt wygórowane? Otóż nie! Podpowiadamy, jak osiągnąć taki złoty środek.

Na zdjęciu: Artur Krupa

Kuchenna ergonomia

Czy to przygotowując posiłki dla rodziny lub znajomych, czy spędzając wspólnie czas z domownikami, w kuchni przebywamy bardzo często. Warto więc tak zaplanować i urządzić przestrzeń, aby wszelkie podejmowane działania przebiegały szybko, sprawnie i w komfortowych warunkach. Dotyczy to zarówno wyposażenia i sprzętów AGD, ale przede wszystkim rozmieszczenia strategicznych miejsc i niezbędnych urządzeń. Codziennie wykonujemy szereg powtarzających się czynności: otwieramy i zamykamy drzwi lodówki, mniejszych i większych szafek, kursujemy pomiędzy szafkami a stołem czy lodówką, także podejmujemy różne działania w obrębie blatu roboczego, płyty grzewczej i zlewozmywaka. Przemyślany układ szafek a przede wszystkim porządek w ich wnętrzach zdecydowanie pomoże i przyspieszy wiele prac.

Praktyczna kolejność

Rozplanowując ułożenie największych sprzętów, których miejsca zazwyczaj nie zmienia się zbyt często, zastanówmy się jak wygląda sekwencja kolejno wykonywanych czynności, na przykład po powrocie z zakupów. Na początku segregujemy artykuły spożywcze i układamy je w odpowiednich szafkach, a te które wymagają chłodzenia – w lodówce. Następnie zabieramy się za przygotowanie posiłku, więc myjemy ręce i przygotowujemy niezbędne składniki również dokonując ich wstępnej obróbki. Ostatecznie prace skupiają się wokół kuchenki gazowej lub płyty grzewczej. Mając już taki punkt odniesienia łatwiej będzie zrozumieć kolejne kroki. Teraz można przejść to urządzania funkcjonalnej kuchni, więc podstawowy sprzęt, bez którego żadna rodzina nie mogłaby normalnie funkcjonować, czyli lodówka, powinien znajdować się możliwie najbliżej wejścia do pomieszczenia. Następnie rozważmy montaż szafek z wygodnym blatem roboczym. Optymalna wysokość, na której powinien się znajdować to około 90 cm mierzone od podłogi (dla osób o wzroście 165-170 cm), weźmy więc pod uwagę wysokość samych szafek. Natomiast zalecana długość to 40-60 cm w zależności od możliwości lokalowych. W dalszej części powinniśmy umieścić zlewozmywak, kolejny blat i płytę/kuchenkę wraz z piekarnikiem.

Systemy przechowywania

W strefie, gdzie znajduje się zlewozmywak, powinniśmy przewidzieć również miejsce na specjalnie wyprofilowane szafki na naczynia i szuflady na sztućce. Świetnym i bardzo pomocnym rozwiązaniem mogą się okazać specjalne wkłady/segregatory, które pozwolą na szybkie dostosowanie zabudowy do naszych potrzeb. W bliskim sąsiedztwie urządzeń do obróbki cieplnej, czyli piekarnika i płyty, musimy wygospodarować przestrzeń na garnki, ale również akcesoria niezbędne do siekania, krojenia i mieszania. Jeśli marzy nam się funkcjonalna kuchnia, ale boimy się, że nie sprostamy zadaniu, możemy skorzystać z pomocy specjalistów ze studia kuchennego.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kilka wskazówek, jak pielęgnować kuchenkę


Sprzętem AGD, bez którego nie można byłoby komfortowo korzystać z pomieszczenia...

Wybór odkurzacza – czym się kierować?


Zamiatanie, ścieranie kurzu, przejeżdżanie szczotką – to za mało, aby...

W kuchennym archipelagu


Każdy z nas marzy o doskonale rozplanowanej i maksymalnie funkcjonalnej kuchni. Zadanie...