Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak przechowywać żywność w lodówce?

Porady


Jak przechowywać żywność w lodówce?

Na finalny smak i efektowność potraw składa się wiele czynników. Po pierwsze świeże produkty, po drugie odpowiedni sprzęt, dobry przepis, przyprawy. Niezwykle ważne jest także przechowywanie posiłków a także samych produktów. Warunki i sposób przechowywania wpływa na jakość jedzenia. Wprawdzie każda lodówka jest inna, posiada odmienny układ i cechy charakterystyczne dla danego producenta, jednak zazwyczaj każdy model posiada półki i szuflady, na które możemy układać różnego typu produkty. Jednak czy wiemy jakie produkty powinniśmy tam przechowywać i jak to robić? Odpowiednie przechowywanie może wpłynąć na przedłużenie trwałości produktów, dlatego ta kwestia jest bardzo istotna.

Na zdjęciu: Studio Szewczyk

Co powinniśmy przechowywać na górnych półkach lodówki?
Górna półka świetnie sprawdza się do przechowywania wszelkich produktów mlecznych. Jest ona przeznaczona dla mleka, jogurtów czy kefiru. Możemy również trzymać tutaj dżemy, wszelkiego rodzaju powidła i konfitury. Optymalna temperatura to około 7 stopni Celsjusza, a jak wiemy na niższych półkach panują niższe temperatury. Dlatego, aby tego typu żywność 'przetrwała' jak najdłużej, to warto przechowywać ją na górnych półkach. W niższych temperaturach w tego typu produktach tworzą się bakterie gnilne, dlatego szybciej się psuje.

Co powinniśmy przechowywać na środkowych półkach?
Środkowe półki są idealne dla artykułów, które mają krótki termin trwałości i mogą być przechowywane tylko kilka dni. W tej części lodówki najczęściej temperatury oscylują w granicach 4-5 stopniach Celsjusza. To właśnie tutaj najlepiej przechowywać krojone wędliny, twarożki i serki. Odpowiednie przechowywanie nie zwalnia nas jednak z obowiązku monitorowania daty ważności na opakowaniach. Środek lodówki to także najlepsze miejsce dla domowych potraw – zup lub schabowego. Należy jednak pamiętać aby tego typu dania przykryć lub przełożyć do zamykanych pojemników. Niezwykle ważne jest, aby nie wkładać do lodówek jedzenia, które jeszcze jest ciepłe.

Co na dolne półki?
Dolna półka to najlepsze miejsce do przechowywania wędlin, mięsa oraz ryb. Tutaj temperatura oscyluje w granicach 2 stopni Celsjusza.

Co do szuflad?
Szuflady są najcieplejszym miejscem w każdej lodówce. Tutaj, temperatury wynoszą około 10 stopni Celsjusza. Występuje tutaj również stosunkowo wysoka wilgotność, dlatego jest to miejsce idealne do przechowywania warzyw i owoców. Pamiętajmy jednak, że mimo dobrych warunków panujących w szufladach tego typu produktów nie należy przechowywać zbyt długo. Aby zwiększyć ich trwałość, owoców nie należy myć przed włożeniem do lodówki. W przypadku warzyw – na przykład sałaty należy zadbać o to, aby opakowanie nie było zbyt szczelne – niezwykle ważny jest tutaj dostęp powietrza.

Co z półkami na drzwiach?
Zazwyczaj na samej górze drzwi każda lodówka posiada wydzielone miejsce do przechowywania jaj. Na pozostałych półkach możemy umieścić keczup, soki i inne napoje.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Jola

Nie wiedziałam, że umieszczenie produktów spożywczych na konkretnych półkach lodówki ma jakikolwiek wpływ na ich świeżość i smak. Ciekawe.

Zobacz również


Dobre zawiasy, to komfort na lata


Tworząc kuchnię trzeba pamiętać, że to przestrzeń wymagająca komfortu działania....

W jakim szkle, jakie trunki?


O dobrze urządzonej kuchni świadczy nie tylko sam wystrój, kolor ścian czy gust...

Kuchnia jak z lat dwudziestych. O artystyczności i...


Uniwersalność w zakresie dekoratorstwa pomieszczeń mieszkalnych wydaje się być...