Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak ukryć kuchnię w otwartej przestrzeni?

Porady


Jak ukryć kuchnię w otwartej przestrzeni?

Kuchnie otwarte łączone z salonem to trend wnętrzarski, którego popularność nie słabnie. Nic w tym dziwnego, bowiem takie połączone wnętrza mają wiele zalet zarówno w kontekście estetycznym i wzorniczym, jak i użytkowym. Mimo to, zdarzają się sytuacje, gdy możemy chcieć ukryć część kuchenną przed wzrokiem innych lub po prostu uzyskać wrażenie, że pomieszczenie jest jednofunkcyjne. Wówczas rozwiązaniem będą sposoby pozwalające ukryć kuchnię w otwartej przestrzeni. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Na zdjęciu: Studio Mebli StylDeco

Kuchnie otwarte na salon

 

Kuchnie łączone z przestrzenią dzienną to rozwiązanie wnętrzarskie, które występuje już w większości domów i mieszkań. Ta popularność jest wynikiem licznych walorów niniejszego układu wnętrzarskiego. Do największych z nich zaliczyć można przede wszystkim efekt powiększenia przestrzeni i wrażenie przestronności. Ponadto taki układ pomieszczeń sprzyja integracji domowników, gdyż osoby pracujące w kuchni nie są izolowane od domowników lub gości spędzający czas w strefie dziennej. Jak widać, kuchnie otwarte mają zalety estetyczne oraz użytkowe. Niemniej jednak, zdarza się, że dostrzegamy też ich minusy i chcielibyśmy momentami cofnąć czas i znów powrócić do układu zamkniętego w kuchni. Wówczas z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania, które pozwalają ukryć część kuchenną i cieszyć się wrażeniem wciąż przestronnego salonu, ale pozbawionego typowego dla kuchni chaosu.

 

Wydawać by się mogło, że decyzja o posiadaniu otwartej kuchni jest ostateczna. Jednak to tylko pozory, bowiem gdy chcemy cieszyć się wyłącznie salonem, możemy po prostu zakryć strefę kuchenną, z której w danym momencie nie korzystamy za pomocą kilku sprytnych rozwiązań. Zwykle chcemy takiego efektu, w sytuacjach gdy odwiedzą nas niezapowiedziani goście a w strefie kuchennej panuje akurat bałagan, lub gdy chcemy podkreślić estetykę minimalistycznego, dużego salonu ukrywając przy tym wszelkie sprzęty i zabudowę mebli kuchennych.

 

Zabudowa kuchenna typu „ściana”

 

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz doskonałym sposobem na ukrycie strefy kuchennej będzie zabudowa typu „ściana”. Jest to forma zabudowy meblowej, która jest niemal w całości jednolita i posiada gładkie powierzchnie frontów pozbawionych uchwytów. Taka tafla mebli na pozór wygląda jak ściana i trzeba się dokładnie przyjrzeć, by dostrzec że mamy do czynienia z meblami i sprzętami kuchennymi. Po zamknięciu wszystkich frontów, meble się wizualnie scalają w jedną powierzchnię, a podział na szafki górne i dolne zanika. Także przestrzeń pomiędzy szafkami jest wówczas ukryta, a sprzęty są schowane za panelami frontów. Takie kuchnie potocznie nazywane są też kuchniami laboratoryjnymi i najlepiej sprawdzają się we wnętrzach osób ceniących styl nowoczesny, high tech oraz eklektyzm. W zakresie wykończenia takiej zabudowy meblowej możemy wybrać pomiędzy frontami jednolitymi a kontrastowymi.

 

Ruchoma ściana niczym parawan

 

Dobrym sposobem na ukrycie strefy kuchennej w pomieszczeniu łączonym jest montaż składanych frontów meblowych. Stworzą one efektowną ruchomą ścianę, którą można składać i rozsuwać niczym drzwi przesuwne lub parawan, gdyż ich panele zachodzą na siebie na zasadzie harmonijki. System składanych frontów pozwala zasłonić zabudowę mebli i sprzętów kuchennych, by móc cieszyć się w pełni pomieszczeniem dziennym. Ich obsługa jest na tyle komfortowa, że wystarczy jeden płynny ruch, by połączyć kuchnię z salonem, lub je całkowicie oddzielić. Takie fronty załamują się pod wpływem wykonywanego ruchu i wsuwają w zagłębienia znajdujące się w bokach zabudowy, dzięki czemu nie rzucają się w oczy, gdy kuchnia jest otwarta. Natomiast po rozsunięciu prezentują się niczym ściana i osoby postronne mogłyby mieć problem, by odkryć że są zaledwie granicą między różnymi strefami tego samego wnętrza.

 

Rodzaje drzwi składanych

Systemy drzwi, za którymi możemy schować strefę kuchenną mogą być wykonane z różnych materiałów (szkło, drewno, płyta meblowa) i posiadać różnorodną dekoracyjność. Dzięki temu każdy z powodzeniem może dobrać system odpowiadający konkretnym gustom i oczekiwaniom estetycznym. Wśród rodzajów drzwi możemy wymienić przede wszystkim:

 

  • drzwi skrzydłowe,
  • drzwi przesuwne,
  • drzwi harmonijkowe.

 

Pomieszczenia otwarte i łączone zyskały nową funkcjonalność, dzięki czemu mogą być użytkowane na różne sposoby. Nie musimy już się przejmować tym, czy takie rozwiązanie wnętrzarskie nie utrudni nam życia, gdy np. w strefie kuchennej zapanuje nieład i bałagan, gdyż za jednym ruchem ręki możemy się od niego oddzielić. Wystarczy tylko dobrać rodzaj systemu, który w najlepszym stopniu będzie pasował wzorniczo i użytkowo do konkretnego pomieszczenia.

ART House Studio
ART House Studio
Studio Kome
Studio Kome
Studio Kuchnie Marzeń
Studio Kuchnie Marzeń
Studio Mono
Studio Mono
Studio Planto
Studio Planto
Studio Słonex
Studio Słonex
Zakład Stolarski Maciej Dębski
Zakład Stolarski Maciej...

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Skandynawska estetyka


Dominująca, wszechobecna biel, jasne drewno, proste formy, naturalne tekstylia to...

Beton w kuchni – wady i zalety rozwiązania


Beton stosowany w aranżacjach wnętrzarskich cieszy się niezwykłą popularnością,...

Kolorowo pod stopami


Doskonale urządzona kuchnia to nie tylko perfekcyjnie zaprojektowane meble, dobrane z...