Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia wiktoriańska

Porady


Kuchnia wiktoriańska

Dekoracyjne, ale bez przesady. Eleganckie, ale nie sztuczne. Przystrajane, ale z dobrym smakiem. Tak najprościej można scharakteryzować aranżacje pomieszczeń kuchennych w stylu wiktoriańskim. Nurt ten to jeden z najbardziej charakterystycznych wystrojów, jaki narodził się w Anglii.

Na zdjęciu: Studio Vigo Olkusz


Po królewsku


Styl wiktoriański wziął swe nazewnictwo od panującej niegdyś królowej Wiktorii. Dawna władczyni niesamowicie ceniła mir domowy, stąd kwestia wystroju nie była dla niej bez znaczenia. Efektem tego okazał się zupełnie odrębny nurt w dekoratorstwie - bazujący na przytulności, ciekawej estetyce i funkcjonalności. Tak powstały przepiękne wizualizacje kuchni przestronnych, nieco wiejskich, sielankowych ale przy tym bardzo stylowych. W ten sposób dekorowane pomieszczenia odznaczały się ciepłą, typowo rodzinną atmosferą. Do nich aż chciało się wchodzić, w nich chętnie chciało się przebywać. I takie cechy w aranżacjach na wzór angielski przetrwały po dzień dzisiejszy.

 

 

Rozmaitość dodatków


W nurcie brytyjskim szczególna uwaga zwracana jest na niebanalny wystrój kuchni. Lokum to, jako pomieszczenie stanowiące centrum gospodarstwa domowego, wyróżniać się ma niesamowitą dekoracyjnością, ale w umiarkowanym, bardzo gustownym wydaniu. Dominują różnorodne drobiazgi, bibeloty, niewielkie gabarytowo dekoracje. Wśród obowiązkowych dodatków muszą pojawić się w każdej tradycyjnej kuchni angielskiej porcelanowe wyroby typu figurki, wazony, flakony. Nie może zabraknąć świeżych kwiatów, ręcznie dzierganych serwet czy kolorowych obrusów. Elementy meblowe cechuje z kolei oryginalność kształtów, a także nawiązanie do form nieco historycznych, kojarzących się z epoką elżbietańską czy wzornictwem gotyckim.

 

Dwa w jednym


Kuchnie angielskie bazują na połączeniu tego co starodawne w wystroju z tym, co zdecydowanie innowacyjne. To estetyczny, interesująco skomponowany mix tradycji z nowatorstwem stosowanych rozwiązań. Wnętrza brytyjskich pomieszczeń to prawdziwy raj dla miłośników ornamentyki. Na ścianach, nierzadko wyposażeniu czy tkaninach przewijają się desenie kwiatowe, pasy, kratki. Co istotne, są one w specyficzny sposób łączone i zestawiane. To szykowność w oryginalnej wersji. Co do wyglądu elementów meblowych, to są one raczej klasyczne. Prezentują się niezwykle elegancko, wytwornie, przesądzając o szlachetności, wyrafinowaniu i finezji wystroju. Jednocześnie kuchnie w tym wariancie okazują się bardzo wygodne oraz funkcjonalne.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Mała kuchnia na poddaszu – inspiracje


Urządzenie małej kuchni na poddaszu może stanowić wyzwanie, ale przy odrobinie starań...

W zauroczeniu designem


Nowoczesna, designerska kuchnia powinna łączyć walory estetyczne z funkcjonalnością....

Wygoda i estetyka w jednym? Styl Biedermeier w kuchni


Wielokrotnie zdarza się, że chcąc elegancko zaaranżować poszczególne wnętrza...