Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak wybrać grzejnik do kuchni?

Porady


Jak wybrać grzejnik do kuchni?

Centralne ogrzewanie jest obowiązkową instalacją każdego domu i mieszkania, a jej najbardziej widocznymi elementami są grzejniki. Aby sprawnie ogrzewać budynek, powinny być one umieszczone w każdym pomieszczeniu, a już na pewno w kuchni, w której przebywa się najwięcej w ciągu dnia. Czym zatem kierować się przy wyborze odpowiedniego grzejnika do kuchni?

Materiał

Rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest grzejnik w największym stopniu wpływa na jego sprawność i współpracę z całą instalacją centralnego ogrzewania. Nie bez znaczenia są też względy estetyczne i wygląd poszczególnych grzejników. W specjalistycznych sklepach znajdziemy kaloryfery wykonane z przeróżnych surowców, tj.

  • Aluminium. Grzejniki aluminiowe są dość popularne, można je podłączać właściwie do każdego typu sieci. Niestety mogą przyczyniać się do szybszego korodowania sieci, w której rury wykonane są z miedzi, dlatego ich łączenie zaleca się wykonywać przez żeliwne lub stalowe złączki. Grzejniki aluminiowe są energooszczędne, bardzo dobrze przewodzą ciepło i dość szybko reagują na zmiany zachodzące w sieci C.O. sterowanej automatycznie.
  • Stal. Grzejniki stalowe zdobywają coraz większą popularność. Powstają ze specjalnie przygotowanych arkuszy blachy stalowej, które w procesie produkcji są poddawane odpowiednim zabiegom zwiększającym ich późniejsze właściwości. Na koniec malowane są fabrycznie na biały kolor z połyskiem i w takiej formie występują najczęściej.
  • Żeliwo. Materiał dobrze znany starszym pokoleniom powoli odchodzi w zapomnienie, obecnie stosowane są szczególnie w kuchniach i pomieszczeniach starych budynków o dość grubych ścianach, choć idealnie komponują się w kuchni urządzonej w stylu retro. Ich charakterystyczną cechą jest duża bezwładność. Oznacza to, że bardzo powoli się nagrzewają, ale i bardzo powoli stygną.
  • Drewno. Może trudno w to uwierzyć, ale jednym z najnowszych i najbardziej innowacyjnych materiałów stosowanych do produkcji grzejników jest... drewno. Projektanci nie tak dawno odkryli ten surowiec jako doskonały materiał na grzejniki dekoracyjne, prześcigają się wiec w innowacyjnych i często niekonwencjonalnych propozycjach wykończenia wnętrz z udziałem drewna.

Moc

Jednym z najważniejszych parametrów, jaki trzeba wziąć pod uwagę wybierając grzejnik do kuchni jest jego moc. Generalnie przyjmuje się, że w budynkach o dobrej izolacji cieplnej do prawidłowego ogrzewania jednego metra kwadratowego pomieszczenia o wysokości 2,7 m potrzebne jest ok. 70-80 W mocy grzejnika. Jeśli nasza kuchnia znajduje się w starszym budynku lub w domu o kiepskiej izolacji, wartość ta wzrasta do ok. 100-120 W. Warto też wziąć pod uwagę, czy kuchnia jest otwarta czy zamknięta, bowiem w tych dwóch przypadkach ogrzewanie pomieszczenia i rozchodzenie się ciepła we wnętrzu przebiega nieco inaczej. Istotne jest również to, czy w kuchni zamontowane jest ogrzewanie podłogowe, które w znacznym stopniu może wpłynąć na potrzebną moc grzewczą grzejnika.
 

Montaż

W przypadku grzejnika kuchennego nie bez znaczenia są też względy estetyczne. W innych pomieszczeniach grzejniki montowane są zazwyczaj pod parapetem okiennym. Ma to swe praktyczne i ekonomiczne uzasadnienie, jednak w kuchni nie zawsze się sprawdza. Zwykle strefa w pobliżu okna kuchennego jest zagospodarowana przez praktyczną zabudowe czy szafkę zlewozmywakową. Montowanie w tym miejscu grzejnika byłoby więc niecelowe. Dlatego też we współczesnych kuchniach najczęściej projektuje się grzejniki dekoracyjne umieszczane na innych ścianach a nawet prostopadle do nich. Stają się w ten sposób elementem aranżacji, dekoracją, niekiedy głównym bohaterem kuchennej scenerii. Niekiedy samo rozplanowanie pomieszczenia i warunki techniczne wpływają na formę grzejnika, jaki zamontujemy. Jeśli bowiem kuchenne okno jest duże, panoramiczne lub z wyjściem na balkon czy taras, wówczas musimy wybierać spośród tzw. niskich lub, montowanych w podłodze, grzejników kanałowych. To bardzo praktyczne i mało rzucające się w oczy rozwiązanie, szczególnie w pomieszczeniach o dużych przeszkleniach.
 

Funkcje dodatkowe

Oczywistym jest, że grzejnik powinien przede wszystkim dobrze ogrzewać kuchnię. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by był wyposażony w inne, przydatne funkcje, które ułatwią jego obsługę. Godnym polecenia jest np. wbudowany nawilżacz, który będzie zapobiegał nadmiernemu wysuszeniu powietrza w pomieszczeniu, termostat, dzięki któremu będziemy mogli regulować temperaturę w kuchni, a także system zabezpieczający grzejnik przed przegrzaniem.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Zamknij smaki i aromaty! Czyli jak przechowywać przyprawy?


Przyprawy są jak kropka nad „i", zwieńczenie kulinarnego dzieła. Dopełniają smaku,...

Błędy w urządzaniu kuchni


Każdy chciałby, aby jego kuchnia była piękna, wygodna i funkcjonalna. Jednak czasami...

W kuchennym archipelagu


Każdy z nas marzy o doskonale rozplanowanej i maksymalnie funkcjonalnej kuchni. Zadanie...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności