Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak wyciszyć mieszkanie?

Porady


Jak wyciszyć mieszkanie?

Kiedy po ciężkim dniu pracy wracamy do domu, często jedyne o czym marzymy to błoga cisza. Niestety zdarza się, że hałas w mieszkaniu nie powala nam odpocząć. Co zrobić, kiedy odgłosy sąsiadów nie dają nam spokoju? Jak wygłuszyć dźwięki pochodzące z ulicy lub klatki schodowej? Podpowiadamy, jak wyciszyć mieszkanie.

Na zdjęciu: Studio Jurimex

Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie w bloku?

 

By móc zrelaksować się po całym dniu pracy potrzebujemy ciszy. Jeżeli poziom hałasu jest zbyt wysoki, nie mamy szans na chwilę wytchnienia. Dźwięki zza ścian: zbyt głośna muzyka puszczana przez sąsiadów, głośno bawiące się dzieci, krzyczący rodzice czy nawet odgłosy wydawane przez sprzęty AGD, takie jak pralka, mogą być naprawdę uciążliwe. Podobnie zresztą, jak hałas dochodzący zza okna, jeżeli na przykład mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Dlatego, w dzisiejszych czasach, kiedy tętniące życiem miasta stają się coraz głośniejsze, coraz większą uwagę przywiązuje się do poprawy jakości akustyki w naszych mieszkaniach. Jeżeli doświadczamy codziennych niedogodności związanych z hałasem, niezależnie od jego pochodzenia, warto zastanowić się nad wyciszeniem mieszkania. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, mamy dla Was garść teorii. Sprawdźcie, na czym polega wyciszenie pomieszczeń, a na czym ich wytłumienie i wygłuszenie.

 

 

Wygłuszenie, wyciszenie, wytłumienie – czym się różnią?

 

Pojęcia takie jak wygłuszenie, wyciszenie i wytłumienie mieszkania często są używane zamiennie, ale tak naprawdę mają różne znaczenie. Poniżej przedstawiamy ich definicje.

 

Wygłuszenie mieszkania – to proces zmniejszania poziomu dźwięku wpadającego do pomieszczenia lub wychodzącego z niego. Wygłuszanie pomaga zmniejszyć hałas dochodzący z zewnątrz mieszkania lub z sąsiednich pomieszczeń, co sprawia, że wnętrze staje się spokojniejsze i bardziej komfortowe. Wygłuszanie może być osiągnięte poprzez zastosowanie izolacji akustycznej, takiej jak panele pochłaniające dźwięk, podwieszane sufity lub specjalne okna dźwiękoszczelne.

 

Wyciszenie mieszkania – wyciszanie dotyczy działań mających na celu ograniczanie hałasu wewnętrznego w pomieszczeniach. Jest to szczególnie ważne w przypadku mieszkań wielorodzinnych, gdzie chcemy ograniczyć przenikanie dźwięków między pomieszczeniami, na przykład między sypialnią a salonem. Wyciszenie może obejmować zastosowanie różnych elementów aranżacji wnętrz: grubych ścianek działowych, dywanów, poduszek czy też drzwi o wyższym poziomie izolacji akustycznej.

 

Wytłumienie mieszkania – wytłumienie jest bardziej zaawansowanym procesem, który obejmuje redukcję niepożądanych rezonansów, echa lub dźwięków wtórnych w pomieszczeniu. Jest szczególnie istotne w studiach muzycznych lub kinach domowych, gdzie chcemy osiągnąć najlepszą jakość dźwięku. Wytłumienie może wymagać zastosowania specjalnych materiałów akustycznych, takich jak maty wygłuszające, które pomagają kontrolować rozprzestrzenianie się dźwięków.

 

 

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

 

Jeżeli lubimy swoje mieszkanie, ale uciążliwy hałas powoduje codzienne uczucie dyskomfortu, nie musimy od razu rozważać przeprowadzki. Znacznie lepiej zastanowić się nad tym, jak wyciszyć mieszkanie. Do wyboru mamy sporo rozwiązań. Wiele jednak zależy od tego, czy chcemy odizolować się od dźwięków pochodzących zza okna, zza ściany, za którą znajduje się mieszkanie sąsiadów, czy hałasów pochodzących od sąsiadów z góry albo z dołu. Poznajcie najlepsze sposoby na każdą z tych sytuacji.

 

 

Jak wyciszyć ściany i drzwi?

 

Wygłuszenie drzwi i ścian jest kluczowe, jeżeli nie chcemy, by do naszego mieszkania docierały odgłosy z mieszkań sąsiadów czy z klatki schodowej. Jakie materiały możemy do tego wykorzystać?

 

 

Pianka akustyczna

 

Pianka akustyczna, nazywana również pianką dźwiękochłonną lub pianką izolacyjną – poza tym że wykazuje wysokie właściwości izolacyjne, ma także bardzo dobre parametry termiczne. Może być zrobiona z żywicy melaminowej lub pianki poliuretanowej. Montaż pianki akustycznej jest stosunkowo prosty i nie wymaga zaawansowanych umiejętności ani narzędzi. Możemy przymocować ją do ściany przy pomocy kleju lub wkrętów. Trzecia opcja to wykonanie stelażu.

 

 

Filc akustyczny

 

Filc akustyczny to specjalny rodzaj materiału, który wykorzystywany jest do poprawy akustyki w pomieszczeniach, poprzez redukcję dźwięków odbijających się od twardych powierzchni. Jest to materiał, który absorbuje i tłumi różnego rodzaju odgłosy, zmniejszając ilość hałasu rozchodzącego się w danym wnętrzu. Dzięki tym zdolnościom jest skutecznym narzędziem stosowanym m.in. do redukcji echa. Jego montaż jest wyjątkowo prosty. Filc może być przyklejany lub przytwierdzany do ściany za pomocą kleju, taśm dwustronnych lub zaczepów montażowych. Co ważne, nie brak mu walorów estetycznych. Materiał ten jest dostępny w różnych kolorach i wzorach, co pozwala dostosować go do wystroju wnętrza. Może być także pokryty tkaniną lub materiałem tapicerskim. Znajdziemy go chociażby w sklepach budowlanych. Najczęściej możemy kupić go w rolkach. Czasami sprzedawany jest również na metry bieżące.

 

 

Tapeta akustyczna

 

Tapeta akustyczna łączy w sobie funkcję dekoracyjną i izolacyjną. Jest wykonywana z materiałów, które pomagają w pochłanianiu dźwięku i redukowaniu echa w pomieszczeniach. Doskonale amortyzuje wysokie dźwięki i stanowi przy tym izolację termiczną. Z jej pomocą jesteśmy także w stanie ukryć nierówności i inne niedoskonałości na ścianie. Tapety, podobnie jak filc, występują w różnych wariantach kolorystycznych. Mogą mieć też zróżnicowaną teksturę, dzięki czemu niezwykle łatwo jest znaleźć takie, które wpiszą się w aranżację danego wnętrza. W sklepach dostępne są również tapety akustyczne, które możemy samodzielnie pomalować z użyciem farb akrylowych. Możemy nimi pokryć wszystkie ściany w pokoju, który chcemy wyciszyć, albo też wyłącznie wybrane z nich. Tego rodzaju tapety są droższe od standardowych, jednak ich właściwości warte są dodatkowej inwestycji.

 

 

Panele ścienne

 

To rozwiązanie, za które będziemy musieli zapłacić więcej, niż w przypadku tapet akustycznych, niemniej jednak wchodzimy tu na kolejny poziom efektywności. Specjalne panele ścienne wypełniane są pianką o wysokich właściwościach izolacyjnych, stąd też stanowią naprawdę skuteczną barierę dla dźwięków, a do tego poprawiają akustykę pomieszczenia. Kolejną ich zaletą jest estetyka – zastosowane na ścianie, stają się jej ozdobą. Wystarczy dosłownie kilka sztuk, by uzyskać efekt wytłumienia, czyli pozbyć się pogłosu w pomieszczeniu. Aby wyciszyć mieszkanie, panelami możemy pokryć tylko wybraną ze ścian lub też zamontować je na wszystkich ścianach.

 

 

Ekrany akustyczne

 

Zbudowane są z metalowego stelażu i płyty ołowianej lub płyty gk, w których znajduje się wełna mineralna. Ekrany akustyczne są uważane za jedną z najskuteczniejszych metod wyciszania mieszkań, ponieważ pochłaniają znaczną część hałasu, który przedostaje się przez ściany. Jednak w związku z tym, że są tym skuteczniejsze, im więcej jest w nich wełny, zabierają nam nieco przestrzeni w pomieszczeniu. Zaleca się, aby w panelu znajdowało się od około 5 do 10 cm wełny.

 

 

Wygłuszenie drzwi

 

Przed rozpoczęciem procedury wyciszania drzwi, sprawdźmy, czy wszystkie gumowe uszczelki właściwie przylegają do skrzydła drzwiowego, w momencie, gdy jest ono zamknięte. Ważne jest również, by drzwi przylegały do progu. Niedopasowane uszczelki i źle dobrany lub nieprawidłowo wyprofilowany prób to dwie najczęstsze przyczyny nieszczelnych drzwi. Jeżeli więc w tym zakresie wszystko jest w porządku, możemy działać dalej. Na drzwi możemy nakleić matę izolującą dźwięki. Druga opcja to tapicerowanie drzwi. Specjalną izolację akustyczną nakleja się na gładkie, drzwi drewniane. W przypadku nierówności trzeba wcześniej wyrównać je szpachlą. Tapicerkę natomiast można zastosować bez względu na rodzaj drzwi. Do wyboru mamy różnego rodzaju, różnobarwne materiały. W zależności od ich typu uzyskamy lepsze bądź gorsze efekty. Ponadto rodzaj tapicerki będzie miał również wpływ na koszt całego przedsięwzięcia, dlatego decyzję tę warto podjąć po wcześniejszym rozeznaniu tematu.

 

 

Jak wyciszyć mieszkanie od sąsiada z góry?

 

Odgłosy z mieszkania znajdującego się piętro wyżej to chyba najbardziej uciążliwy i najczęściej spotykany problem dotyczący hałasu, który powodowany jest przez sąsiadów. Oto, jak wyciszyć sufit w mieszkaniu w bloku.

 

 

Sufit podwieszany

 

To naprawdę efektywne rozwiązanie, polecane zwłaszcza w przypadku wysokich sufitów. Niemniej jednak przy instalacji sufitu podwieszanego konieczne jest przeprowadzenie nieco bardziej zaawansowanych prac remontowych. Nie da się jednak ukryć, że podwieszane sufity doskonale tłumią hałasy pochodzące z góry. Dodatkowo podczas ich montażu możemy zastosować maty wygłuszające lub inne materiały o tych właściwościach. Taki zabieg jeszcze bardziej podbije efekt wyciszenia. Obniżenie sufitu sprawia również, że łatwiej jest nam ogrzać pomieszczenie, a to oczywiście jest nie bez znaczenia dla naszego domowego budżetu.

 

 

Styropian akustyczny

 

To specjalny rodzaj styropianu, który możemy wykorzystać do wyciszenia mieszkania i odizolowania się od dźwięków pochodzących z lokalu znajdującego się nad nami. Materiał ten ma też właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu będzie także chronić pomieszczenie przed przenikaniem ciepłego powietrza na zewnątrz. Styropian akustyczny kładzie się pod karton-gips. Można zastosować go również do wyciszenia ścian.

 

 

Jak wyciszyć mieszkanie od sąsiada z dołu?

 

Podłoga to kolejna powierzchnia, poprzez którą do naszego mieszkania mogą wpadać odgłosy pochodzące z sąsiednich lokali. Co zrobić, kiedy przeszkadza nam hałas z mieszkania, które znajduje się pod nami?

 

 

Mata wygłuszająca

 

Połączenie elastycznego, gumowego materiału ze specjalną pianką zapewnia skuteczne działanie izolacyjne mat wygłuszających. Maty najczęściej stosuje się na podłogach, jednak można instalować je również na ścianach czy stropach. W przypadku podłóg można ułożyć je pod powietrznią podłogi, np. pod płytkami ceramicznymi, betonową wylewką, linoleum czy parkietem. Do ich największych zalet zalicza się odporność na pleśń, wilgoć, roztocza czy zalanie. Warto wiedzieć również, że nie zawierają one substancji chemicznych. Są więc bezpieczne dla naszego zdrowia i dobrze sprawdzą się także w mieszkaniu alergików. Matę możemy kupić w arkuszach lub rolkach, ale w sklepach dostępne są również tzw. puzzle wygłuszające.

 

 

Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy?

 

Chcąc wyciszyć mieszkanie znajdujące się przy ulicy, powinniśmy przede wszystkim skupić się na izolacji okien. Jakie rozwiązania w tym zakresie mamy do wyboru?

 

 

Okiennice

 

Okiennice są szczególnie przydatne, gdy mieszkanie znajduje się w pobliżu źródeł intensywnego hałasu, takich jak ruchliwe ulice, lotniska czy miejsca rozrywki. Stanowią dodatkową warstwę izolacji akustycznej między wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym. Materiały używane do produkcji okiennic, takie jak drewno, aluminium lub tworzywa sztuczne, mają właściwości dźwiękochłonne, które redukują przenikanie hałasu. Plusem płynącym z posiadania okiennic jest także możliwość zapewnienia sobie większej prywatności, kiedy tylko tego potrzebujemy. Coraz częściej stosuje się je z tego względu w mieszkaniach na parterze czy na osiedlach o gęstej zabudowie.

 

 

Okna dźwiękoszczelne

 

O wyciszenie mieszkania można zadbać już na etapie montażu okien. Okna o wysokim współczynniku izolacji akustycznej skutecznie odizolują nas od dźwięków dochodzących z zewnątrz. Wybierając tego typu okn, wróćmy więc uwagę na wskaźnik Rw wyrażany w dB, określający izolacyjność akustyczną. W standardowych oknach współczynnik ten wynosi ok. 30 dB. Do mieszkania zlokalizowanego przy ruchliwej ulicy powinniśmy wybrać okna o Rw na poziomie minimum 40 dB, a jeżeli mieszkanie znajduje się w niedalekiej odległości od lotniska – ponad 45 dB.

 

 

Jak wygłuszyć mieszkanie?

 

Sama aranżacja mieszkania i zastosowane dodatki mogą mieć naprawdę duży wpływ na komfort i poziom hałasu w poszczególnych pomieszczeniach. Jakie rozwiązania warto zastosować, a czego lepiej unikać?

  • wykorzystaj poduszki oraz dywany – poduszki i dywany świetnie tłumią hałasy. Jeżeli staną się częścią aranżacji pomieszczenia, będą skutecznie pochłaniać dźwięki odbijające się od twardych powierzchni, takich jak podłogi czy ściany,
  • stosuj tekstylia – tkaniny, takie jak zasłony, rolety lub firany, również pomagają w tłumieniu dźwięków. Najlepiej sprawdzają się te o gęstym splocie. Aby uzyskać efekt izolacji akustycznej, warto chociażby wykorzystać trik polegający na przedłużeniu karnisza i zastosowaniu zasłon również na powierzchni ścian,
  • postaw na tapety – jeżeli nie chcesz inwestować w tapety akustyczne, wykorzystaj zwykłe tapety. I tak będą one skuteczniej izolować dźwięki niż ściany pokryte farbą, a do tego mogą stać się naprawdę ciekawą dekoracją w pokoju,
  • wybierz meble tapicerowane – tapicerka także ma właściwości dźwiękochłonne, dlatego im więcej mebli z materiałową okładziną znajdzie się w pokoju, na tym lepszą izolację akustyczną będziemy mogli liczyć,
  • unikaj twardych powierzchni – staraj się unikać nadmiernego stosowania twardych powierzchni, takich jak marmur czy gres. Te materiały odbijają dźwięk i mogą powodować echo.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/shuttersy-czyli-drewniane-okiennice-modny-dodatek-do-wnetrza-2761.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/lamele-w-kuchni-oryginalna-aranzacja-wnetrza-3168.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sufit-podwieszany-jak-go-wykorzystac-w-kuchni-2920.html

Studio Komandor
Studio Komandor
Studio Dekor Projekt
Studio Dekor Projekt
Studio Alline
Studio Alline
Studio Chome
Studio Chome

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Aranżacja kuchni zgodnie z zasadami Feng shui


Zaaranżowanie wymarzonego mieszkania stanowi dla wielu nie lada wyzwanie. Funkcjonalne i...

Tepowanie – na czym polega?


Puść wodze swojej fantazji i uruchom wyobraźnię, aranżując kuchnię jak z bajki. Jak...

Jak wybrać solidny blat do kuchni


Piękna kuchnia to jedno, funkcjonalność i wygoda to drugie. Idealna kuchnia powinna...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności