Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak zabezpieczyć ściany nad blatem kuchennym?

Porady


Jak zabezpieczyć ściany nad blatem kuchennym?

Ściany w kuchni szczególnie narażone są na zabrudzenia. Bliskość płyty grzewczej, na której odbywa się gotowanie i smażenie, a także zlewozmywaka sprawia, że na kuchennych ścianach nie trudno o zachlapania, tłuste plamy czy inne trudne do usunięcia zabrudzenia. Warto więc dobrze przemyśleć kwestię ich zabezpieczenia, tak by zapewnić sobie łatwość ich mycia. Jak wykończyć ściany nad kuchennym blatem, by łatwo utrzymać je w czystości?

Na zdjęciu: Studio Mebli Kome

Panele szklane czy płytki ceramiczne nad blatem?

 

Płytki ceramiczne i szklane panele to obecnie najpopularniejszy wybór do kuchni, jeżeli chodzi o zabezpieczenie ścian nad blatem roboczym. Jedne i drugie są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu w czystości, jedne i drugie dają nam nieograniczone możliwości, jeżeli chodzi o wzornictwo. Za szkłem, jeżeli jest ono przezroczyste, możemy umieścić na przykład zdjęcia, fototapetę czy ulubione przepisy w dekoracyjnej wersji. Do dyspozycji jednak mamy także szkło o różnych wzorach i kolorach. Jego wykończenie może być połyskujące albo matowe. Wykonane ze szkła hartowanego panele będą trwałe i odporne na uderzenia, ale i na uciążliwe zabrudzenia. Równie praktyczne, ale i uniwersalne pod względem możliwości dopasowania ścian do wystroju całej kuchni, będą płytki ceramiczne. Znajdziemy je w przeróżnych kształtach, kolorach i wzorach, stąd też nie ma możliwości, by nie znaleźć płytek, które przypadną nam do gustu. W ostatnim czasie bardzo modne są kafle w formie cegiełek, ale i płytki lustrzane. W nowoczesnych kuchniach coraz śmielej z kolei kładziemy płytki ceramiczne o dużym formacie.


Kamień naturalny czy blacha?

 

Kamień naturalny nad kuchennym blatem to rozwiązanie, które będzie najbardziej kosztowne. Wśród kamieni, które stosuje się do wykończenia kuchennych ścian, znajdują się: marmur, granit, trawertyn. Dodatkowo możemy zdecydować się także na mozaikę onyksową. Najwytrzymalszy i najpraktyczniejszy z wymienionych kamieni jest granit. Możemy stosować go nawet bez impregnacji. Z kolei marmur i trawertyn lepiej będzie zaimpregnować, inaczej kamienie te będą wymagające w utrzymaniu w czystości. O uciążliwe zabrudzenie marmuru czy trawertynu jest bowiem naprawdę nietrudno. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie nad kuchennym blatem stalowej blachy. Stal to materiał, który dość często wykorzystujemy w kuchniach nowoczesnych. Podobny efekt wizualny przyniesie nam blacha aluminiowa lub miedziana, jednak te materiały nie będą tak trwałe, jak stal. Aluminium łatwo porysować, natomiast miedź może się utleniać, przez co powierzchnia wykonanej z niej blachy może z czasem stawać się zielonkawa. Dlatego też sporo wysiłku kosztować nas będzie uzyskanie efektu lśniąco czystych blach. Dużo lepszym wyborem zatem są blachy ze stali szlachetnej. A wśród nich najmniej wymagająca będzie wersja ze szczotkowanym wykończeniem. Przetarta – po wcześniejszym oczyszczeniu - oliwką dla niemowląt, za każdym razem będzie wyglądała jak nowa.


A może farba? Tylko jaka?

 

Przestrzeń nad kuchennym blatem możemy również po prostu pomalować farbą. Nie może być to jednak zwykła farba, którą pomalowaliśmy ściany w salonie. Farba do kuchni powinna mieć wysoką klasę ścieralności, a nawet szorowalności. Tylko korzystając z tego rodzaju farb, będziemy mieć pewność, że w razie konieczności ze ścian łatwo usuniemy różnego rodzaju i pochodzenia ślady po gotowaniu, nie naruszając jednocześnie struktury farby oraz nie ścierając jej koloru. Jeżeli więc decydujemy się na pomalowanie ścian w kuchni farbą, wybierzmy emalie dedykowane właśnie do tego pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest też pomalowanie ścian nad blatem farbą tablicową. Występuje ona w różnych kolorach, dlatego też łatwo będzie nam wybrać tę pasującą do naszej kuchni. Jednak, co najważniejsze, farba tablicowa z racji swojego przeznaczenia jest w pełni odporna na ścieranie, stąd też pomalowana nią ściana będzie łatwa w czyszczeniu i nawet przy jej wielokrotnym przecieraniu, jej kolor nie straci na intensywności.

Studio Format
Studio Format
Studio Interstyl
Studio Interstyl
Studio Janpol
Studio Janpol
Studio Kolasa
Studio Kolasa
Studio Meble Misz
Studio Meble Misz
Studio Meblomar
Studio Meblomar

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Praktyczna aranżacja małej kuchni – podpowiadamy jak to...


Urządzanie pomieszczenia kuchennego samo w sobie nie należy do najłatwiejszych zadań....

4 rzeczy, które należy powiedzieć projektantowi kuchni


Gdy zamawiamy kuchnię pod wymiar to mamy pewne wymagania. Chcemy, aby kuchnia była...

Forma pośrednia, czyli kuchnia częściowo otwarta


Kuchnia w stylu otwartym jest z pewnością dużo bardziej nowoczesna, zwiększa...