Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jakich przedmiotów nie wolno wkładać do...

Porady

Jakich przedmiotów nie wolno wkładać do kuchenki mikrofalowej?

Ulubione0

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kuchenki mikrofalowej. To niewielkie urządzenie pozwala przygotować potrawy w ekspresowym tempie. Dzięki wielofunkcyjności, mikrofale są w stanie nie tylko podgrzewać dania, ale również rozmrażać, grillować, przypiekać, a nawet gotować na parze. Niestety, nawet najwięksi wielbiciele mikrofalówek, nie zdają sobie sprawy, że nie wszystkie przedmioty mogą być w nich stosowane. Jakich więc przedmiotów nie powinniśmy wkładać do kuchenki mikrofalowej?

Plastikowe pojemniki

Przedmioty wykonane z plastiku nie powinny być użytkowane w kuchenkach mikrofalowych. Pod wpływem wysokiej temperatury, plastik zacznie się topić i może zmieszać się z podgrzewanym jedzeniem. Topiący się plastik nie tylko pobrudzi wnętrze mikrofali, ale może również wytwarzać substancje rakotwórcze. Do mikrofali można wkładać jedynie plastikowe pojemniki, które posiadają wyraźne oznaczenie, że mogą być stosowane w kuchenkach mikrofalowych.

Metalowe sztućce i garnki

Metal jest materiałem, którego absolutnie nie wolno wkładać do kuchenki mikrofalowej. Zmienne pole elektromagnetyczne wywołuje w metalu prądy wirowe, które zwiększają jego temperaturę. Może to doprowadzić do iskrzenia, a nawet zapalenia podgrzewanych produktów – szczególnie jeśli metalowy przedmiot ma mocno zarysowane brzegi.

Folia aluminiowa

Podobnie, jak w przypadku metalu, umieszczenie w mikrofali folii aluminiowej może spowodować iskrzenie i doprowadzić do jej zapalenia. Wszystkie potrawy zawinięte w folię aluminiową, nie są bezpośrednio nagrzewane przez mikrofale.

Styropian

Zazwyczaj jedzenie na wynos pakowane jest w pojemniki styropianowe, które mają utrzymać ciepłotę lub schłodzić produkty żywnościowe. Takie pojemniki nie mogą być jednak użytkowane w kuchence mikrofalowej. Pod wpływem wysokiej temperatury styropian może zacząć się topić, uwalniając do żywności bardzo niebezpieczne dla zdrowia toksyny.

Papierowe torby

O ile torebki na popcorn są przystosowane do użytkowania w kuchence mikrofalowej, to już zwykłych papierowych toreb na żywność nie powinniśmy wkładać do mikrofali. Pod wpływem wysokiej temperatury mogą uwalniać się z nich opary i toksyny, które mogą nawet wybuchać płomieniami.

Pozłacana zastawa stołowa

Do kuchenki mikrofalowej nie powinniśmy również wkładać pozłacanych lub posrebrzanych talerzy. Mikrofale nie działają na metale, ale wywołują w nich prądy wirowe. W rezultacie przedmioty się nagrzewają i mogą spowodować iskrzenia.

Zamknięte pojemniki

Zanim włożymy pojemnik do mikrofalówki, musimy pamiętać, aby ściągnąć z niego pokrywkę. To samo dotyczy słoików i butelek, które powinny być wkładane do kuchenki mikrofalowej bez nakrętek. Podczas podgrzewania zwiększa się ciśnienie w naczyniu, które może doprowadzić do rozerwania go i ubrudzenia całej kuchenki.

Zobacz również

Moda na zdrowe frytki, jakie urządzenie ci się przyda?

Moda na zdrowe frytki, jakie urządzenie ci się...

Czy da się zrobić frytki bez tłuszczu? Zazwyczaj, frytki kojarzą nam się z głęboką patelnią...

Podstawowe zasady dotyczące przechowywania żywności w lodówce

Podstawowe zasady dotyczące przechowywania...

Górne półki w lodówce – co powinniśmy na nich trzymać? Górne półki lodówki dedykowane...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena