Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jakie gabaryty lodówki? Poradnik dla...

Porady


Jakie gabaryty lodówki? Poradnik dla niezdecydowanych

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie na dzień dzisiejszy użytkowania gospodarstwa domowego, w którego kuchni brak funkcjonalnej lodówki. Ten rodzaj sprzętu AGD stanowi zdecydowaną podstawę, zatem nie powinno dziwić, że na rynku asortymentu kuchennego panuje tak bogaty wybór rozlicznych modeli, typów i rodzajów urządzeń chłodzących.

Na zdjęciu: Studio AK

W twojej gestii

 

 

Zanim zaczniesz interesować się konkretnym modelem sprzętu chłodząco-mrożącego, jaki ma stanąć w Twym pomieszczeniu kuchennym, konieczne jest postanowienie w jakim charakterze będzie zaaranżowane nasze lokum. Możliwości na zagospodarowanie i stosowne rozmieszczenie sprzętów jest sporo, wśród nich wyróżnia się dwa standardowe układy chętnie dzisiaj wykorzystywane – albo meble i maszyny do zabudowy, albo warianty wolnostojące. Nie ma tu co generalizować, która z wersji wystroju jest lepsza, bowiem w obu przypadkach można doszukać się i wyraźnych plusów, i równie istotnych minusów. To, czy postawimy ostatecznie na lodówkę jako oddzielny sprzęt ulokowany w dowolnym miejscu w kuchni, czy też zabudujemy mechanizm chłodzący powinno być naszą indywidualną decyzją podejmowaną z uwzględnieniem charakteru posiadanego pomieszczenia. Jeżeli kuchnia jest przestronna, raczej nie ma dylematu, bo równie dobrze pasuje i jeden, i drugi model lodówki. Przy obiektach kuchennych niestandardowych kształtem czy też stosunkowo niewielkich rozmiarowo lepszym wariantem, częściej zalecanym i wybieranym jest chłodziarko-zamrażarka do zabudowy. Powód? Jest ona zazwyczaj płytsza o jakieś 20 litrów, więc tym samym jej gabaryty są mniejsze. Lodówki wolnostojące bardzo często kojarzą się konsumentom ze starodawnymi, mało estetycznymi urządzeniami, zajmującymi masę miejsca w przestrzeni kuchennej. Obecnie maszyny wolnostojące projektowane są jako designerskie, stylowe i bardzo eleganckie sprzęty, których aż szkoda byłoby zakrywać obiciem frontami meblowymi. Ponadto powraca trend w postaci białych drzwiczek lodówek, jakie niegdyś dominowały. Oczywiście są to dużo lepsze mechanizmy, o wiele ciekawsze wizualnie i nowocześniejsze, poza kolorystyką praktycznie nie mające nic wspólnego z dawnymi lodówkami królującymi w kuchniach sprzed paru dekad.

 

 

Co, kto lubi

 

Klient stojący przed koniecznością zakupu lodówki nie powinien koncentrować się jednak wyłącznie na ustaleniu odpowiadającego mu designu urządzenia, ale także a nawet przede wszystkim na właściwych dla jego kuchni parametrach technicznych. Istotne jest zwłaszcza dobranie lodówki idealnie pod względem jej pojemności. Ten czynnik jest kluczowy, jeżeli chodzi o funkcjonalność maszyny. Zgodnie z powszechnie obowiązującymi standardami, zaleca się aby dla jednej osoby wybierać lodówkę o pojemności średnio 120 litrów. Taki model będzie wystarczający. Jeżeli natomiast pojawią się kolejni użytkownicy urządzenia, powinno dokładać się po około 30 litrów na każda dodatkową osobę w części chłodzącej oraz po mniej więcej 50 -80 litrów do części mrożącej. Przy wieloosobowej rodzinie zalecana jest dużo bardziej pakowna chłodziarka, charakteryzująca się nawet ponad 240 litrową pojemnością w samej części chłodzącej. Ci lokatorzy, którzy gotują sporadycznie i nie mają zwyczaju magazynować dużych ilości produktów spożywczych, warto aby postawili na lodówkę mniej pojemną, może nawet bez opcji zamrażalnika. Bo po co pobierać dodatkowe ilości energii elektrycznej na efektywną pracę urządzenia, z którego w pełni nie korzystamy? Jak zatem widać, wybór lodówek czy w zasadzie wszelkich innych sprzętów AGD powinien opierać się w głównej mierze na indywidualnym, przemyślanym doborze sprzętu pod względem tego, jaka jest nasza kuchnia, nasze nawyki i tryb życia oraz liczebność użytkowników wyposażanego lokum.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Inteligentna lodówka: co potrafi i czy warto ją mieć?


Lodówka z wyświetlaczem i dostępem do Internetu, która pokazuje, co ma w...

Nowe spojrzenie na mrożenie, czyli zamrażarka szufladowa


Każdy uwielbia świeże, pyszne, kolorowe owoce i warzywa, jednak niestety nie zawsze...

Jak rozmrozić lodówkę? Rozmrażanie chodziarki krok po...


Rozmrażanie zamrażarki jest konieczne, ale wcale nie musi być żmudne i czasochłonne....