Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia na poddaszu, czy to w ogóle możliwe?

Porady


Kuchnia na poddaszu, czy to w ogóle możliwe?

Poddasza użytkowe cieszą się rosnącą popularnością. Zazwyczaj aranżowane na nich są przestronne sypialnie z garderobami. Jednak coraz chętniej urządzane są na nich również kuchnie otwarte łączone z pokojem dziennym lub jadalnią. Kuchnia na poddaszu może stanowić wyzwanie aranżacyjne, ale warto podjąć trud, gdyż przy odrobinie starań i dbałości o detale efekt może być zachwycający. Jak urządzić funkcjonalną i zarazem efektowną kuchnię na poddaszu? Przygotowaliśmy garść praktycznych wskazówek, dzięki którym niczego nie przeoczysz podczas planowania.

Na zdjęciu: Studio Mebli Roja

Utrudnienia aranżacyjne w kuchni na poddaszu

 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy urządzenie kuchni na poddaszu to na pewno dobry pomysł. Bowiem każdy użytkownik tego wnętrza oczekuje, że będzie ono nie tylko piękne, ale i komfortowe oraz ergonomiczne. Wszystkie te aspekty mają duże znaczenie i należy mieć je na uwadze. Jednak warto pamiętać, że także kuchnia urządzona na poddaszu może taka być, o ile spełnia pewne warunki. Głównymi utrudnieniami charakteryzującymi wnętrza na poddaszu są nachylenia połaci oraz niska wysokość ściany kolankowej. Są to najważniejsze kwestie, które mają realny wpływ na to, czy kuchnia na poddaszu będzie na co dzień wygodna w użytkowaniu. Największy problem aranżacyjny stanowią wnętrza, w których ściany kolankowe mają mniej niż 75 cm wysokości. Przy ściankach kolankowych mających powyżej 75 cm można z powodzeniem zamontować wygodny w użytkowaniu schowek, a przy 90 cm zmieszczą się już nawet tradycyjne szafki kuchenne. Najbardziej korzystnie jest, gdy kuchnia na poddaszu ma ścianki kolankowe, których wysokość wynosi od 110 do 120 cm. W takim przypadku można pozwolić sobie na pełną zabudowę mebli kuchennych i uzyskać maksymalny komfort użytkowania oraz przechowywania w kuchni.

 

Jak zagospodarować skosy?

 

Sposób zagospodarowania miejsca przy ścianie w kuchni na poddaszu definiuje wysokość wspomnianej już ścianki kolankowej, która znajduje się pod niniejszym spadkiem połaci. Jeżeli jest ona niższa niż 90 cm, wówczas można zamontować niskie szafki , w których przechowywane będą akcesoria kuchenne. Dzięki temu dostępna przestrzeń zostanie funkcjonalnie wykorzystana. Oczywiście decydując się na takie rozwiązania musimy wziąć pod uwagę nie tylko warunki wnętrza, ale także średni wzrost osób, które będą użytkować kuchnię. Jeżeli zamontowane szafki będą zbyt niskie, by móc na nich zamontować blat roboczy i płytę grzewczą, wówczas dobrym pomysłem będzie wyspa kuchenna, która stanie równolegle do ścianki kolankowej i skosów. W centralnej części kuchni z pewnością będzie wówczas wygodniej przygotowywać posiłki oraz będzie większa możliwość zamontowania okapu. W przypadku wysokich ścianek kolankowych można pokusić się o pełną zabudowę kuchenną ze sprzętami AGD umieszczoną w całości pod ścianą.

 

Zabezpieczenie ściany i sufitu

 

Planując zabudowę meblową pod ścianą kolankową w kuchni na poddaszu, warto wziąć pod uwagę, że nie tylko jej fragment będzie narażony na zabrudzenia i wpływ pary wodnej i osiadającego tłuszczu, ale i część sufitu, który się z nią łączy. Dlatego już na wstępnym etapie planowania należy pamiętać o wybraniu wykończenia, które zabezpieczy zarówno ścianę nad blatem kuchennym, jak i fragment niskiego sufitu. Wybór wykończenia zależny jest od estetyki i charakteru całej aranżacji, ale najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest pomalowanie tych fragmentów powierzchni specjalnymi farbami dedykowanymi wnętrzom kuchennym. Cechują się one bowiem dużą odpornością na ścieranie i czyszczenie. Ciekawie będą się także prezentować panele ścienne oraz boazeria, która aktualnie przeżywa swój renesans w świecie designu wnętrzarskiego. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się natomiast szkło, kafle, plexi lub panele MDF. Najważniejsze jest to, aby dane wykończenie było trwałe i odporne na specyficzne warunki panujące w kuchni podczas przygotowywania posiłków.

 

Meble kuchenne bez górnych szafek?

 

Jeżeli specyficzne warunki panujące w pomieszczeniu na poddaszu utrudniają montaż standardowej zabudowy meblowej, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie kuchnia bez górnych szafek. Co ciekawe, taki układ meblowy staje się coraz bardziej popularny nawet w tradycyjnych wnętrzach, które nie mają skosów lub niskich ścian kolankowych, gdyż daje ciekawe efekty estetyczne. Kuchnia bez górnych szafek może być równie funkcjonalna, ale musimy wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania. Może to być wolnostojący regał, wyspa kuchenna, barek, a także regały na kółkach, który możemy dowolnie przesuwać.

Studio A&K
Studio A&K
Studio Fler
Studio Fler
Studio Fler
Studio Fler
Studio Zoya
Studio Zoya

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Patchwork i płytki imitujące beton w kuchni


Płytki w kuchni stanowią najpopularniejszy sposób wykańczania ścian i...

Sufit podwieszany. Jak go wykorzystać w kuchni?


Sufit podwieszany jest rozwiązaniem wnętrzarskim mającym wielki potencjał dekoracyjny....

Designerskie inspiracje


Przygotowaliśmy dla Was relację z jednych z najbardziej popularnych targów designu...