Kuchnie - Inspiracje, Użytkowanie i Bezpieczeństwo | Porady Max Kuchnie
Kuchnie - Inspiracje, Użytkowanie i Bezpieczeństwo | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnie Jak wybrać deskę do krojenia?

Kuchnie


Jak wybrać deskę do krojenia?

Czy to profesjonalny kucharz, czy amator i domowy eksperymentator, każdy doskonale wie, że bez deski do krojenia żadna kuchnia nie mogłaby istnieć a przynajmniej prawidłowo funkcjonować. To jedno z podstawowych narzędzi, więc i wybór nie może być dziełem przypadku. Na rynku akcesoriów kuchennych pojawia się coraz więcej, ale które deski będą przydatne, wygodne i jednocześnie bezpieczne? Dziś radzimy na co zwracać uwagę wybierając deskę do krojenia pod kątem jej użyteczności, aby gotowanie stało się czystą przyjemnością.

Wyciekające soki

 

Z pewnością wielokrotnie przyrządzając różne potrawy borykaliśmy się z problemem soków wyciekających z surowych warzyw czy owoców, jak również marynat z mięsa. Wydawać by się mogło, że nie ma na to sprawdzonego sposobu, jednak wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią deskę do krojenia. Taką, na obrzeżach której znajdują się specjalnie wyżłobione rowki. Właśnie do tego typu soczystych produktów spożywczych sprawdzi się idealnie. Nadmiar zgromadzonej cieczy swobodnie odpływa i zbiera się w specjalnie zaprojektowanych miejscach. Dodatkowym ułatwieniem pracy będą odpływy, często znajdujące się w rogach. Dzięki nim szybko pozbędziemy się nadmiaru soków, praktycznie nie przerywając pracy. Tego typu rozwiązania często wykorzystywane są w produkcji desek do krojenia wykonanych z tworzyw sztucznych lub z bambusa.

 

Praktycznym rozwiązaniem są również i takie deski, gdzie powierzchnia przeznaczona do krojenia umieszczona została pod niewielkim kątem. Taki prosty zabieg powoduje swobodne odpływanie nadmiaru płynu do specjalnie wyprofilowanej i zabezpieczonej rynienki. Bez problemu odlewamy go a specjalne wypustki umieszczone na powierzchni deski stanowią kolejne ułatwienie, ponieważ produkt, który akurat kroimy nie przesuwa się. Jest to świetne rozwiązanie np. do krojenia pieczonego mięsa, ale pamiętajmy, że w kuchni jak w tańcu – do tanga trzeba dwojga, więc warto zaopatrzyć się również w dobrze naostrzony nóż.

 

Deska – szufelka

 

Przygotowując sałatki jarzynowe czy warzywa do zupy z pewnością niejednokrotnie napotkaliśmy trudności związane z szybkim i sprawnym przesypaniem drobno pokrojonych składników. Jest to kłopotliwe, ponieważ często wiąże się z koniecznością dodatkowego sprzątnięcia na przykład rozsypanych kosteczek marchewki czy ziemniaka. Na szczęście i na to znajdzie się prosty sposób, a właściwie nawet dwa. Pierwszym z nich są składane deski, których uniesione boki nadają takiej desce kształt szufelki. Pozwala to na precyzyjne przesypanie produktów do miseczki czy garnka. Drugim równie praktycznym rozwiązaniem są elastyczne maty, które możemy swobodnie zrolować nadając im pożądany kształt. Tak zawinięte brzegi ułatwią nie tylko przesypywanie pokrojonych produktów, ale również przeniesienie ich – w razie potrzeby, bez ryzyka rozsypania.

 

Stabilność

 

Ślizgająca się po blacie kuchennym deska nie tylko nie ułatwia pracy, ale również naraża nas na pewne niebezpieczeństwo związane z ryzykiem skaleczenia, zwłaszcza gdy w ręku mamy ostry nóż. Cięższe drewniane deski pod tym względem będą pewniejszym wyborem. Ale co z pozostałymi? Szczególnie tymi, które zostały wyprodukowane ze sztucznych i lekkich materiałów? Odpowiedzią będą dodatkowe zabezpieczenia antypoślizgowe montowane na spodniej warstwie.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Sposób na odpady, czyli młynek w zlewozmywaku


Aktualnie produkujemy rekordowe ilości śmieci na całym świecie, dlatego tak istotną...

Zlewozmywak narożny – czy to wygodne rozwiązanie?


Szczególnie kiedy dysponujemy niewielką albo też mało ustawną kuchnią musimy...

Kuchnia otwarta a dobór okapu


To, jaki jest rozkład poszczególnych pomieszczeń w Twym domu czy mieszkaniu ma...