Naczynia Kuchenne - Uniwersalne i Praktyczne | Porady Max Kuchnie
Naczynia Kuchenne - Uniwersalne i Praktyczne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Naczynia kuchenne


Forma formie nierówna

To, w jakiej formie pieczemy nasze ulubione ciasta, dania, zapiekanki ma bezpośredni wpływ na jakość wypieków, postępy pieczenia, a w efekcie końcowym na wygląd gotowego dzieła. Jak więc wybierać właściwie? Oto kilka szczegółów dotyczących poszczególnych rodzajów form do pieczenia.

Surowiec ma znaczenie

Materiał, z jakiego wykonana jest forma ma bezpośredni wypływ na to, jak się w niej piecze, czy ciasto dobrze wyrasta, czy jest go po upieczeniu łatwo wyjąć, czy szybko i sprawnie można taką formę umyć i przewrócić jej pierwotny wygląd. Co więcej, niektóre z form, obok funkcji pojemnika na ciasto czy danie pełnią też rolę naczynia do serwowania, warto więc wiedzieć jakie formy wybierać i w jakich piec poszczególne rodzaje ciast, dań, zapiekanek.
 

Blacha

To jeden z najbardziej popularnych surowców, z jakich wytwarza się formy do pieczenia. Doskonale przewodzi ciepło, szybko się nagrzewa, jest przy tym dość stabilny i mocny. Z powodzeniem można w blaszanej formie umieszczać ciężkie i duże ciasta czy inne pieczone produkty. Są stosunkowo tanie, jednak większość pieczonych w nich ciast może do nich przywierać, dlatego dobrze jest wybierać produkty pokryte powłoką non-stick. Dobrym rozwiązaniem jest też wykładanie tego typu formy specjalnym papierem do pieczenia lub smarowanie jej tłuszczem i obsypywanie bułką tartą. Taki zabieg ułatwi późniejsze wyjęcie upieczonego ciasta. Formy metalowe występują w różnych kształtach i rozmiarach, bez większych problemów można więc znaleźć model odpowiadający naszym indywidualnym potrzebom.
 

Silikon

Silikon to jeden z najnowocześniejszych, ale coraz bardziej popularnych materiałów stosowanych do wyrobu form do pieczenia. To przejaw nie tylko mody, ale i funkcjonalności. Formy silikonowe nie wymagają wykładania ich papierem do pieczenia czy smarowania tłuszczem, podczas pieczenia ciasto nie przywiera do formy, bez problemu gotowy wypiek można wyjąć z formy. Doskonale nadają się do pieczenia ciast i ciasteczek, najlepiej tych o niewielkich rozmiarach. Związane jest to z ich wiotkością i elastycznością – w silikonowej formie zbyt duże i ciężkie ciasto będzie nam trudno przetransportować do piekarnika. Rozwiązaniem takiego problemu jest poszukanie formy ze wzmocnionym dnem. Formy wykonane z silikonu występują w wielu kolorach, mogą więc być dodatkową ozdobą kuchni, można je myć w zmywarce i używać w kuchence mikrofalowej. Niestety ich wadą jest cena, nie należą bowiem do najtańszych na rynku.


Ceramika

Formy ceramiczne świetnie nadają się do pieczenia wszelkich zapiekanek, dań, sufletów i ciast, których nie zamierzamy po upieczeniu przekładać na półmisek. Doskonale bowiem sprawdzą się jako naczynie do serwowania, pięknie prezentują się na stole. Co więcej, bez obaw o uszkodzenia można do nich używać metalowych akcesoriów kuchennych czy noży. Występują w przeróżnych kształtach i rozmiarach, by można je swobodnie dostosować do pieczonego w danym momencie dania czy ciasta.
 

Szkło

Podobnie jak ceramiczne, szklane formy bardziej nadają się do pieczenia dań i mięs niż słodkich ciast. Dzięki swej transparentności umożliwiają obserwowanie postępu pieczenia i stopnia zrumienienia potrawy nie tylko na wierzchu, ale i od spodu. Do wyboru mamy naczynia małe i duże, okrągłe, prostokątne, eliptyczne. Warto kupować formy w zestawie z przykrywą, są bowiem potrawy, podczas pieczenia których wymagane jest ich zamknięcie w naczyniu. Wszystkie szklane formy przeznaczone do pieczenia wykonane są ze szkła żaroodpornego, bez obaw można je myć w zmywarkach. Podobnie jak ich ceramiczni kuzyni, nie uszkadzają się nawet jeśli używamy do nich metalowych czy ostrych sztućców.
 

Trochę o funkcjonalności

Rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest forma ma duże znaczenie dla komfortu pieczenia. Niemniejszy jednak wpływ na to mają drobne szczegóły, udogodnienia, w jakie wyposażają swe naczynia producenci. Jednym z najbardziej użytecznych tego typu rozwiązań jest możliwość otwierania formy (jej brzegów) i zdejmowania dna. Opcja ta występuje przede wszystkim w okrągłych formach metalowych (tzw. tortownicach), ale można spotkać to rozwiązanie również w naczyniach prostokątnych (a właściwie kształtem przypominających prostokąt – w formie takiej narożniki są ścięte i zaokrąglone). Możliwość „odpięcia" boków znacznie ułatwia wyjęcie ciasta czy tortu z formy, bez narażania się na ewentualne uszkodzenia wypieku. Przed zakupem takiego naczynia warto jednak sprawdzić czy mechanizm otwierający działa sprawnie oraz czy po jego zamknięciu forma jest szczelna (nie ma bowiem nic gorszego, jak surowe ciasto wypływające z formy wprost na rozgrzane dno piekarnika...).

Komentarze


3.00/5 1 1
3

fajny art - ciekawe info

Zobacz również


Garnek w kuchni to podstawa!


Żadna kuchnia nie może się bez nich obejść. Garnki, bo o nich mowa, są podstawowymi...

Szynkowar – sprawdź, jak kupić najlepszy


Domowa szynka to nie tylko smaczna, ale także zdrowa alternatywa dla mięs, które...

Zgrzewarki do gotowania sous-vide – czyli coś, czego...


Gotowanie naprawdę może być przyjemnością, szczególnie gdy posiadamy...