Czyste gotowanie, czyli jak czyścić płyty grzewcze
W kuchni, jak w żadnym innym domowym pomieszczeniu powinna panować nienaganna czystość. I to nie tylko ze względu na to, że pracujemy w niej z żywnością, przyrządzamy dania, spożywamy posiłki. Kuchnia to też serce domu, jego wizytówka, dlatego nie możemy dopuścić, by zagościł w niej bałagan, brud, przykry zapach. Jednym z urządzeń, które wymaga szczególnej dbałości o czystość, jest płyta grzewcza, którą użytkuje się codziennie, a która w największym stopniu narażona jest na zabrudzenia. Jak zatem dbać o płyty kuchenne?
Lepiej zapobiegać niż...
Bez względu na to, jaki rodzaj płyty grzewczej mamy w swojej kuchni, czy jest to płyta gazowa, elektryczna, indukcyjna, najważniejsza jest codzienna pielęgnacja i dbałość o czystość urządzenia. Najlepiej jest nie dopuszczać, by gotujące się potrawy wykipiały. Nie jest to wcale tak trudne jak się może wydawać, wystarczy odrobina chęci, konsekwencji i zdrowego rozsądku. Potrawy gotujmy więc na małym ogniu (w przypadku płyt gazowych) lub na polu grzewczym o niedużej mocy, którego średnica będzie dostosowana do wielkości garnka (w przypadku płyt elektrycznych i indukcyjnych). Większość dań lepiej smakuje jeśli jest gotowana dłużej a powoli. W ten sposób nie tylko możemy zminimalizować ryzyko wykipienia, ale i możemy mieć nadzieję, że potrawa nie przypali się podczas gotowania.
ABC czyszczenia
Nie ma co się jednak łudzić, że uda nam się gotować bez przypadków wykipienia czy opryskania powierzchni płyty gorącym tłuszczem z patelni. Co robić w takich przypadkach? Jak wyczyścić płytę? Oto kilka cennych rad:
- Płyta gazowa – utrzymanie jej w czystości może być dość kłopotliwe, szczególnie ze względu na dużo zakamarków w okolicach palników. Ponadto kipiące dania, sosy, zupy padają na rozgrzaną powierzchnię płyty, co sprzyja dużym zabrudzeniom i częstym przypaleniom. Kiedy zdarzy się, że coś wykipi natychmiast trzeba to zasypać solą, która zapobiegnie przypaleniu wykipiałej treści. Po zakończeniu gotowania i ostudzeniu płyty wszelkie resztki, należy dokładnie usunąć za pomocą szmatki z delikatnym kuchennym detergentem lub specjalnym środkiem do czyszczenia kuchenek. Nie zostawiajmy też na powierzchni płyty gazowej czystej wody, szczególnie jeśli jej powierzchnia wykonana jest ze stali nierdzewnej, ponieważ mogą powstać na niej nieestetyczne plamy i ślady. Regularnie powinniśmy też dokonywać dokładnego przeglądu i czyszczenia płyty gazowej. W tym celu odetnijmy dopływ gazu do urządzenia, po czym delikatnie zdejmijmy wszystkie elementy: ruszty i palniki i zanurzmy je na kilka godzin w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia są szczególnie zapieczone i uciążliwe do usunięcia, brudne elementy warto na noc zanurzyć w wodzie z dużą ilością octu, po czym dokładnie wyszorować szczotką. W przypadku trudnych zabrudzeń zrób papkę z wody i sody oczyszczonej i pozostaw na 20-30 miniut, po upływie tego czasu spłuch. Dobrze jest też sprawdzić, czy producent naszej płyty dopuszcza mycie rusztów w zmywarce – to znacznie ułatwi czyszczenie kuchenki. Drobne otwory w palnikach można wyczyścić drucikiem lub szczotką.
- Płyta ceramiczna – jej gładka powierzchnia sprawia, że jest ona dość łatwa do utrzymania w czystości. Wymaga jednak codziennej pielęgnacji – przecierania delikatną, zwilżoną ściereczką - zapewni jej to nieskazitelny wygląd przez długi czas. Jeśli już coś nam wykipi podczas gotowania, postarajmy się jak najszybciej zareagować i usunąć zabrudzenie, zanim się przypali. Wprawdzie nie jest to proste, bo płyta nawet po wyłączeniu jest nadal gorąca, ale po kilku próbach z pewnością dojdziemy do wprawy. Uważając, by się przypadkowo nie poparzyć, starajmy się zebrać wykipianą treść z powierzchni płyty za pomocą wilgotnej ściereczki. Czynność powtarzajmy do momentu, aż płyta będzie całkowicie czysta. Dopiero wtedy można ją ponownie włączyć i postawić na niej garnek. Jeśli jednak nie zdążymy odpowiednio szybko zareagować i dojdzie do przypalenia resztek, po ostudzeniu płyty musimy je usunąć za pomocą specjalnego skrobaka (do kupienia w sklepach ze sprzętem AGD) i delikatnie umyć powierzchnię. Warto pamiętać, by nie używać detergentów, które mogłyby porysować delikatną powierzchnię, najlepiej stosować środki specjalnie do tego przeznaczone, które nie tylko ułatwiają czyszczenie płyty, ale i sprawiają, że zanieczyszczenia trudniej będą do niej przywierać.
- Płyta indukcyjna – ze wszystkich płyt grzewczych, jest najłatwiejsza do utrzymania w czystości. Podobnie jak ceramiczna ma gładką powierzchnię, bez zbędnych zakamarków, w których mogą zalegać zabrudzenia. Co więcej, jej powierzchnia nawet podczas pracy pozostaje chłodna (ogrzewa się tylko od gorącego garnka), dlatego nawet jeśli coś na nią wykipi, raczej się nie przypali. Niemniej jednak dobrze jest szybko zdjąć garnek i zetrzeć wykipiałą treść. Płytę indukcyjną, podobnie jak ceramiczną, dobrze jest regularnie przecierać, nawet kilka razy w ciągu dnia, bez względu na to czy czymś się ubrudziła czy nie. Nawet jeśli tego nie widzimy, na jej powierzchni mogą pozostać ślady użytkowania czy pary wodnej powstałej podczas gotowania. Nieczyszczone mogą zamienić się w zabrudzenia, które w przyszłości mogą utrudnić odpowiednio efektywne funkcjonowanie płyty. Aby na długo zachować piękny, lśniący wygląd płyty regularnie używajmy specjalnych, nierysujących środków czyszczących, które doskonale pielęgnują i konserwują jej powierzchnię nie dopuszczając do jej matowienia czy zarysowania.
Spoko, ale ameryki nie odkryliscie - jak ktos ogarniety to wie jak czyscic pł grzewcza. najwazniejsza jest systematycznosci i wszystko jest ok
racja - chociaz sa i tacy co ogarnac nie potrafia i trzeba im wytłumaczyć jak sie szmatą obsługiwać
Super pomocne informacje!!!
Skorzystałam z porad dotyczących czyszczenia płyty gazowej. Nie ukrywam, że dla mnie jest trudna w czyszczeniu. Muszę robić to systematycznie, bo potem płyta wydaje się nie do oczyszczenia. Pod tym względem, wolę indukcję!