Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Z czystością mu do twarzy, czyli jak czyścić...

Porady

Z czystością mu do twarzy, czyli jak czyścić okap

Ulubione0

Okap to urządzenie, które powinno się znaleźć w każdej kuchni. Sprawdza się perfekcyjne w roli usuwania zapachów, oparów i nadmiernej wilgoci z kuchni. Niestety, jest również narażony na różnego typu zabrudzenia, które są dość trudne do usunięcia jeżeli nie czyścimy go systematycznie. Jak utrzymać okap w czystości?

Przez co okap się brudzi?

Największe zanieczyszczenia okapów powoduje powietrze! To właśnie w nim znajdują się drobinki tłuszczu i kurzu, które szybko osadzają się na całej powierzchni okapów. Znajdują się na obudowie, filtrach, kratkach a nawet na wentylatorze. Podczas korzystania kuchni brudzenie okapu jest nieuniknione i jedyne co nam pozostaje to regularne czyszczenie i dbanie o nasz okap. Jeżeli systematycznie będziesz go czyścił utrzymasz jego prawidłowe funkcjonowanie i z pewnością posłuży Ci dłużej. Okap oblepiony tłuszczem i kurzem nie dość, że wygląda strasznie, to jeszcze gorzej pracuje.


Systematyka przede wszystkim!

Najszybciej brudzą się części, które mają największą styczność z zasysanym powietrzem. Na pierwszy ogień idą siatki okapu – to na nich zazwyczaj osadza się najwięcej kurzu i tłuszczu, dlatego warto kontrolować ich stopień zabrudzenia. Konieczne jest systematycznie sprawdzanie i czyszczenie – mniejsze zanieczyszczenia są łatwiejsze do usunięcia, dzięki czemu zajmie nam to mniej czasu. Najlepiej włączyć to w zakres cotygodniowego sprzątania - jeżeli już nam to wejdzie w nawyk to zarówno nam, jak i naszym gościom w kuchni będzie przyjemniej – nic tak nie odstrasza jak brud w kuchni!


Sposób na zmniejszenie zanieczyszczeń

Jeżeli podczas gotowania będziemy używać pokrywek to istnieje możliwość zminimalizowania oparów. Jednak mimo wszystko będziemy musieli sprzątać – nie ma sposobu na to, że okap nie będzie się brudził, no chyba że całkowicie zrezygnujemy z gotowania.


Czym i jak myć okap

Okap i jego siatki najlepiej czyścić ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, najlepiej płynu do mycia naczyń. Poradzimy sobie w ten sposób z tłuszczem i brudem jednocześnie nie uszkadzając powierzchni. Siatki okapu należy wyjąć – będzie nam wygodniej je umyć. Oprócz mycia i czyszczenia równie ważną kwestią w użytkowaniu okapów jest systematyczna wymiana filtrów. Powinniśmy robić to tak często, jak zaleca producent.


Jeżeli zadbasz, posłuży dłużej

Okap, podobnie jak inne urządzenia w kuchni wymaga nieustannej pielęgnacji. Jeżeli będziemy o niego dbać i systematycznie go czyścić, możemy być pewni, że posłuży nam przez długie lata. Nie zapominajmy również o wymianie filtrów – to również jest konieczne, aby okap prawidłowo spełniał swoje zadania.

Zobacz również

Powiew Orientu, czyli bambusowa kuchnia

Powiew Orientu, czyli bambusowa kuchnia

Egzotyczne dekoracje Bambusowe elementy w kuchni kojarzą się głównie z delikatnymi dekoracjami...

Sprzęt AGD w kuchni – w jakich kolorach?

Sprzęt AGD w kuchni – w jakich kolorach?

Śnieżna biel W zakresie aranżowania wystroju kuchennego bardzo często projektanci doradzają...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena