Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Lodówka nie chce się włączyć – co zrobić?

Porady


Lodówka nie chce się włączyć – co zrobić?

Lodówka jest sprzętem gospodarstwa domowego, bez którego nie sposób wyobrazić sobie poprawnego i zarazem komfortowego życia domowników. W związku z tym, gdy przestaje ona działać prawidłowo, zazwyczaj wpadamy w niemały popłoch i przerażenie. Jednak posiadając garść informacji o ewentualnych przyczynach tego, że lodówka nie chce się włączyć, możemy łatwiej i szybciej rozwiązać frustrujący problem. Sprawdź, jakie mogą być najbardziej prawdopodobne przyczyny tego, że lodówka przestała chłodzić.

Na zdjęciu: Studio Mebli Słonex

Lodówka działa, ale nie chłodzi

Lodówka to kluczowy element wyposażenia każdej kuchni. Ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, bowiem umożliwia przechowywanie produktów spożywczych przedłużając tym samym ich trwałość do spożycia. Dlatego, gdy występuje jakakolwiek usterka nasze życie wywraca się zwykle do góry nogami. Lodówka tak jak każdy sprzęt AGD może ulegać mniejszym lub większym usterkom, więc dobrym pomysłem jest zabezpieczenie się przed nimi. Oczywiście najważniejsze jest odpowiednie dbanie o sprzęt na co dzień i obsługiwanie go według ściśle określonych wskazówek producenta. Jednak na wszelki wypadek dobrym pomysłem będzie też zabezpieczenie w postaci posiadania lodówki turystycznej lub małej, przenośnej lodówki elektrycznej, w których w razie awarii można przechować najbardziej potrzebne składniki i potrawy.

Lodówka może przestać działać na dwa sposoby:

  • urządzenie się nie uruchamia
  • lodówka działa, ale nie chłodzi


Chłodzenie jest oczywiście podstawową funkcją, jaką lodówka ma pełnić. Jednakże popularną usterką, która może pojawić się w każdej lodówce bez względu na jej klasę czy markę jest to, że przestaje ona chłodzić. Zazwyczaj w takiej sytuacji urządzenie się uruchamia, ale wnętrze pozostaje ciepłe, mimo ustawienia docelowej temperatury. Jakie mogą być możliwe przyczyny braku chłodzenia?

Możliwe przyczyny braku chłodzenia:

Skraplacz jest brudny

Skraplacz to element znajdujący się w dolnej części każdej lodówki. Jest to jedna z części urządzenia, która wymaga od użytkowników regularnego czyszczenia i dbałości. Jeżeli zdarzy się, że będzie on zabrudzony, wówczas czynnik chłodzący nie ma się jak przedostać. W takiej sytuacji początkowo możemy zaobserwować, że lodówka chłodzi słabiej niż powinna, ale z czasem może też przestać chłodzić całkowicie. Taka sytuacja powoduje również większe zużycie energii, ponieważ sprzęt nie jest w stanie utrzymać ustawionej wartości temperatury.

 

Usterka silnika wentylatora

Silnik wentylatora odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza w komorze lodówki oraz zamrażarki. Jeżeli ulega on uszkodzeniu, to chłodziarka nie będzie w pełni chłodzić, gdyż powietrze będzie się źle w niej rozchodzić. Zazwyczaj wskazówką jest to, że np. zamrażarka jest chłodna, a chłodziarka nie. Uszkodzenie wentylatora można zdiagnozować poruszając śmigłem wentylatora. Jeśli nie porusza się w żadną stronę oznacza to, że musimy go wymienić na nowy. Wskazówką, że wentylator uległ usterce jest także to, że urządzenie pracuje głośniej niż zazwyczaj.

Usterka silnika wentylatora skraplacza

Gdy uszkodzeniu ulega silnik wentylatora skraplacza lodówka przestaje chłodzić tak jak powinna. Zazwyczaj okazuje się, że element ten nie działa za sprawą zablokowanego śmigła. Wówczas należy się upewnić, czy śmigło się obraca wokół własnej osi.

Kondensator sprężarki

Kondensator sprężarki to istotny element wpływający na proces chłodzenia. Jeżeli dojdzie do jego uszkodzenia urządzenie nie jest w stanie optymalnie pracować. Częstym objawem jest także to, że lodówka się nie włącza.

Uszkodzona sprężarka

Jeżeli zepsuciu uległ ten element w lodówce, niezbędny będzie specjalistyczny sprzęt służący do napełniania czynnika chłodzącego oraz lutowania poszczególnych rurek. Taka naprawa wiąże się z niebezpieczeństwem, ponieważ prowadzi do kontaktu z ogniem i gazem. Dlatego podejmują się jej wyłącznie doświadczeni w tym zakresie fachowcy. Zdarza się jednak, że specjalista w takim przypadku odradza podejmowania naprawy i zaleca wymianę całego urządzenia na nowe.

Uszkodzony czujnik temperatury

Czujnik temperatury to element odpowiedzialny za wskazywanie wytycznych dotyczących temperatury, która ma zostać uzyskana w komorze lodówki w ramach procesu chłodzenia. Jego zadaniem jest więc monitorowanie temperatury w lodówce oraz przesyłanie danych z odczytu do modułu sterującego. Moduł sterujący na podstawie uzyskanych danych reguluje zasilanie sprężarki i wentylatora. Jeżeli te elementy ulegną awarii lub uszkodzeniu, lodówka nie osiągnie odpowiednio niskiej temperatury.

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Beata

Dzięki temu artykułowi samemu można podjąć się naprawy usterki w lodówce. Tato tak zrobił i udało się!


5
Faustyna

Nie znam się na takich tematach, ale jak kiedyś podobnie się stało z lodówką koleżanki to wpadłyśmy na to, że może właśnie coś jest nie tak z czujnikiem. I wiecie, że miałyśmy nosa:)


5
Artek

Ciekawie napisany artykuł. Polecam do czytania, znajomym okazał się bardzo pomocny!


5
Bartlomiej

Fajny artykuł. No i pomocny. W zamrażarce jest wentylator który pcha zimne powietrze do chłodziarki na podstawie odczytów z czujnika. No i u mnie wystarczyło go na głównej płycie odpiąć i potem podpiąć i zadziałało! Silnik ruszył a w chłodziarce zaczęło wiać lodem :)

Zobacz również


Lodówki typu side by side – idealne rozwiązanie dla...


W ciągu kilku ostatnich lat coraz większą popularność w naszym kraju zyskały...

Jakie gabaryty lodówki? Poradnik dla niezdecydowanych


Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie na dzień dzisiejszy użytkowania gospodarstwa...

Jak rozmrozić lodówkę? Rozmrażanie chodziarki krok po...


Rozmrażanie zamrażarki jest konieczne, ale wcale nie musi być żmudne i czasochłonne....