Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Mała kuchnia na poddaszu – inspiracje

Porady


Mała kuchnia na poddaszu – inspiracje

Urządzenie małej kuchni na poddaszu może stanowić wyzwanie, ale przy odrobinie starań można uzyskać efektowne wnętrze o niebanalnym charakterze. Wnętrza aranżowane na poddaszach mają niezwykły klimat zawdzięczany specyficznym skosom i niskim ścianom. Warto wykorzystać i wyeksponować niniejsze walory, by cieszyć się wspaniałym, dopracowanym w każdym detalu pomieszczeniem kuchennym. Sprawdź, jak urządzić funkcjonalną i estetyczną kuchnię na poddaszu bez względu na dostępny metraż.

Na zdjęciu: Studio Mebli Fler

Kuchnia na poddaszu – czy to dobry pomysł?

 

Adaptowanie poddaszy na pomieszczenia użytkowe jest obecnie wyjątkowo popularne. Jest to związane nie tylko z tym, że chcemy mieć więcej pomieszczeń do dyspozycji w swoich domach, ale także wiąże się z modą na niebanalne aranżacje. A kuchnia na poddaszu z pewnością do takich będzie należeć. Jeżeli do dyspozycji jest mały metraż może to co prawda stanowić swoiste wyzwanie w zakresie pogodzenia funkcjonalności, ergonomii, komfortu i estetyki, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczy odrobina wysiłku i dobry plan. Pod tym względem warto także szukać gotowych już inspiracji, by móc rozważyć poszczególne sposoby rozplanowania przestrzeni i móc dopasować dane rozwiązania do swoich potrzeb odpowiednio je przy tym modyfikując. Mała kuchnia na poddaszu może prezentować się wyjątkowo efektownie i charakteryzować się przytulnym klimatem za sprawą unikalnej formy przestrzeni. Jednak nie zapominajmy o tym, że jest to także pomieszczenie robocze, w którym czekają na nas codzienne obowiązki kuchenne związane z przygotowywaniem posiłków i sprzątaniem po nich. W związku z tym, aby kuchnia była też wygodna w użytkowaniu musi być dobrze zaplanowana w zgodzie z najważniejszymi zasadami dotyczącymi ergonomii.

 

Funkcjonalność w małej kuchni na poddaszu

 

Poddasze to przestrzeń o specyficznych warunkach. Skosy, niższe ściany boczne, czasem widoczne także belki i wsporniki. To wszystko ma swój urok i pozwala stworzyć efektowną, stylową aranżację o ciekawym wyrazie. Jednak pod względem funkcjonalnym i praktycznym, kuchnia na poddaszu może być nie lada wyzwaniem w szczególności, gdy jest mała. Niemniej jednak, przy odrobinie starań możemy uzyskać wygodną pod względem użytkowym przestrzeń. Najlepszym pomysłem jest postawienie na przestrzeń otwartą na poddaszu. Wówczas nawet jeżeli sama strefa kuchenna będzie niewielka, to brak ścian działowych i otwarta forma pomieszczenia optycznie ją powiększy i da wrażenie większej przestronności. Małą kuchnię na poddaszu można połączyć z pokojem dziennym, strefą wypoczynkową i telewizyjną lub z jadalnią. Opcji jest naprawdę wiele. Ponadto planując aranżację takiej kuchni warto postawić na meble wykonywane na indywidualne zamówienie. Nietypowe warunki wnętrza wówczas nie będą stanowić przeszkody, by móc wykorzystać pełny potencjał dostępnej przestrzeni. Meble będą dopasowane do potrzeb wnętrza i wypełnią każdą wnękę i dostępną powierzchnię. Dodatkowym walorem będzie oczywiście spójna estetyka takiej zabudowy meblowej. W przypadku, gdy poddasze jest stosunkowo niskie, wówczas może okazać się, że zastosowanie górnych szafek jest niemożliwe. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie kuchni w dodatkowy regał stojący. Może to być także regał na kółkach, dzięki czemu można go będzie przestawiać w razie konieczności.

 

Efektowna kuchnia na poddaszu – na co zwrócić uwagę?

 

Oprócz tego, że kuchnia ma być funkcjonalna i ergonomiczna, to oczekujemy ponadto aby była też po prostu efektowna. Jeżeli mamy do czynienia z małą kuchnią, a więc i zapewne dość ciasną, wówczas najlepiej jest zastosować w niej jasne kompozycje kolorystyczne. Zasada jest prosta – jasne powiększa, a ciemne pomniejsza. Warto więc podłogę i ściany wykończyć jasnymi, najlepiej neutralnymi odcieniami. Meble kuchenne w małej i zarazem ciemnej kuchni będą pięknie wyglądać, jeżeli zostaną utrzymane w neutralnych, jasnych kolorach np. złamanej bieli, szarości, barwach pastelowych. Całość powinna też być stosunkowo minimalistyczna, gdyż nadmiar dekorów, wzorów, odcieni może działać przytłaczająco na całą kompozycję aranżacji. Całość ożywią natomiast tekstylia, świeże zioła w ładnych doniczkach, a także dekoracje na ściany np. obrazki, grafiki lub zdjęcia. Jeżeli kuchnia jest ciemna, warto precyzyjnie rozplanować w niej oświetlenie. Dobrze sprawdzą się punkty światła kierunkowego, listwy LED, a także podświetlenie pod meblami. Całość będzie się wówczas prezentować bardziej stylowo, a praca w kuchni to będzie czysta przyjemność.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Art deco w kuchni


W okresie międzywojennym, czyli w czasach, kiedy powstawał styl Art déco,...

Tapety winylowe w kuchni


Ciekawe wizualnie wzory, tematyczne i stylowe motywy dekoracyjne – tym odznaczają...

Kuchnia pod skosami


Poddasze to obecnie dość popularny element wnętrza, który dzięki nietypowym...