Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE

Meble kuchenne


Meble na wymiar

Z takim hasłem spotkał się zapewne niejeden z nas. Praktycznie każde studio kuchni oferuje obecnie meble przygotowywane pod konkretny wymiar. Co jednak dokładnie oznacza to sformułowanie? Czym charakteryzują się meble na wymiar, jakie dają możliwości architektowi wnętrz i wykonawcy?

Na zdjęciu: Studio Adad

W zabudowie

Współczesne kuchnie w przeważającej większości wykonywane są na konkretne zamówienie. Szafki, szuflady, a nawet miejsca przygotowane do montażu sprzętów AGD tworzą jedną, zwartą bryłę - zabudowę, dzięki której cała kuchnia wygląda niezwykle estetycznie i efektownie. Nie ma tu miejsca na przerwy między szafkami czy szczeliny pomiędzy szafką a sprzętami kuchennymi, w których mogłyby się zbierać okruszki, resztki jedzenia czy kurz. Poszczególne szafki są ze sobą połączone i przykryte jednym, długim blatem roboczym. Również górna zabudowa jest jednolita, a wiszące szafki skręcone i zintegrowane ze sprzętami AGD umieszczonymi w górnych partiach kuchni.
 

Wielkie możliwości

Meble na wymiar tworzy wykonawca, zazwyczaj specjalnie do tego przeszkolony specjalista w Studiu Kuchennym. Profesjonaliści nie kupują gotowych szafek, szuflad, półek. Tworzą je sami z przeróżnych materiałów, dzięki czemu są w stanie wykonać dowolnej wielkości szafkę czy szufladę, o jakiej zamarzy sobie właściciel kuchni. Jedynym ograniczeniem są parametry techniczne materiałów, z jakich wykonuje się meble, ale zazwyczaj nie stanowią one żadnej bariery – poszczególne materiały (drewno, płyta MDF, kamień, szkło itd.) dostępne są w wystarczająco dużych formatach, by można z nich tworzyć naprawdę duże szafki czy półki.
 

Brak ograniczeń

Właściciele tradycyjnych kuchni złożonych z gotowych, standardowych szafek doskonale wiedzą jak dużym problemem podczas urządzania pomieszczenia są jego „niedoskonałości" techniczne. Mowa tu np. o takich ograniczeniach jak niestandardowy metraż kuchni, nierówność ścian, podłogi, brak pionów czy kątów prostych pomiędzy ścianami itp. W takich przypadkach niezwykle trudno dopasować i równo ustawić szafki, praktycznie w każdym przypadku zostaje część niezagospodarowanej przestrzeni, w której nie sposób zmieścić szafkę o standardowych wymiarach. W przypadku mebli wykonywanych na konkretny wymiar wymienione utrudnienia nie mają żadnego znaczenia. Projektant zaczyna bowiem swą pracę od dokładnych pomiarów kuchennego pomieszczenia i na ich podstawie tworzy zabudowę. Jej wymiary dostosowane są do rzeczywistych warunków panujących w kuchni, uwzględniają wszelkie nierówności i niedoskonałości pomieszczenia, które można ukryć za szafkami, maskując wszystko dodatkowo blatem roboczym i listwami wykończeniowymi. Nie ma wtedy też mowy o jakimkolwiek niedopasowaniu - wszystkie szafki, szuflady można dowolnie zwymiarować z dokładnością co do milimetra. Jeśli więc chcemy mieć duże, pojemne szafki czy szuflady, architekt może takie zaprojektować. Nie stanowi dla niego problemu zaplanowanie również wyjątkowo wąskich, niestandardowo wysokich czy różnokształtnych szafek. Tworzenie mebli na wymiar jest więc nie tylko wygodne z punktu widzenia wykonawcy, ale też praktyczne i estetyczne dla właściciela kuchni.
 

Schowane AGD

Możliwość zabudowy pod wymiar, poza wymienionymi zaletami, otwiera też nowe możliwości co do lokalizacji sprzętów AGD. Do przeszłości powoli odchodzą wolnostojące urządzenia kuchenne. Obecnie większość z nich zabudowuje się w meblach, uzyskując w ten sposób zwartą, spójną, harmonijną przestrzeń kuchenną i estetyczną aranżację. W studiach kuchni zabudowuje się już nie tylko płyty grzewcze, piekarniki czy zmywarki. W zabudowie meblowej chowa się obecnie również chłodziarko-zamrażarki, okapy i pochłaniacze, kuchenki mikrofalowe. Co więcej, coraz częściej z meblami integruje się też drobne sprzęty, jak ekspresy do kawy czy krajalnice. Możliwość zaprojektowania zabudowy o dowolnej wielkości, kształcie, ułożeniu pozwala na naprawdę funkcjonalne i ciekawe rozmieszczenie sprzętów w kuchni, co w przypadku szafek o standardowych wymiarach nie jest już takie proste i oczywiste.
 

Pole do popisu

Meble na wymiar to też doskonałe rozwiązanie dla architekta wnętrz, który przy ich pomocy może tworzyć niezwykłe aranżacje, poprawiać proporcje pomieszczenia, projektując zabudowę o odpowiedniej wielkości i „ciężkości". Współczesne, profesjonalne studia kuchni wykonują nie tylko dolne i górne ciągi szafek. Coraz większą popularnością cieszą się też wyspy kuchenne, półwyspy, barki czy wręcz całe ściany szafek. Zabudowa może mieć zróżnicowane wysokości, kształty, kolory – wszystko po to, by stworzyć kuchnię piękną a równocześnie maksymalnie funkcjonalną dla użytkowników.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Mak12

Przepiekna kuchnia chcialabym miec taką. Czy może mi ktoś zdradzic jaki jest ral tych kolorów. Pozdrawiam mak

Zobacz również


Farba tablicowa w kuchni – tak czy nie?


Od pewnego czasu prawdziwym hitem w dziedzinie szeroko pojmowanej sfery wykańczania...

Wybór okapu, a styl aranżacji kuchni


Urządzasz właśnie swą wymarzoną kuchnię? Przed tobą nie lada wyzwanie – decyzja...

Patelnia żeliwna nie taka straszna


Patelnie żeliwne, pomimo swoich zalet nie są zbyt chętnie używane. Być może ze...