Na ile starcza filtr?
Filtry to elementy różnych kuchennych i domowych sprzętów, które jednak mają wspólny mianownik – należy regularnie zastępować je nowymi. Jak często wymieniać filtr w okapie, kiedy wymienić wkład filtrujący w dzbanku do wody, a kiedy w ekspresie do kawy? Sprawdź, jak i co ile wymieniać filtry w poszczególnych sprzętach.
Po co wymieniać filtry?
Niezależnie od rodzaju filtra i jego przeznaczenia, jego wymiana gwarantuje wydłużenie żywotności urządzenia, ale też pozwala na jego efektywne działanie. Przykładowo filtry w ekspresie do kawy oczyszczają wodę, dzięki czemu kamień osadza się znacznie wolniej na wszystkich elementach, przez które woda przepływa. Filtry węglowe w pochłaniaczu odpowiadają za wychwytywanie zanieczyszczeń w powietrzu. Jeżeli są mocno zabrudzone, okap musi pracować ze zwiększoną mocą, a w efekcie szybciej się zużywa, podobnie jest w przypadku filtrów do oczyszczaczy powietrza. A zatem jak często wymieniać filtry w poszczególnych urządzeniach?
Kiedy wymiana filtra w dzbanku do wody?
Dzbanki filtrujące to najprostszy sposób oczyszczania wody z kranu, dzięki któremu możemy wygenerować spore oszczędności w domowym budżecie. Alternatywą, którą możemy stosować poza domem, są butelki filtrujące. Z ich pomocą woda z kranu staje się bezpieczna, bez konieczności jej gotowania.
Częstotliwość wymiany filtra w dzbanku będzie zależna od jego producenta, ale też wydajności dzbanka czy samego filtra. Niektóre dzbanki wyposażane są we wskaźnik przypominający o konieczności wymiany wkładu. Najczęściej jednak w standardowych dzbankach od najpopularniejszych producentów wymiana filtra powinna nastąpić raz na 4 tygodnie lub po przefiltrowaniu 150 l wody. Jednak na rynku znajdziemy dzbanki, w których filtry zmieniać możemy znaczenie rzadziej.
Na ile starcza filtr Aquaphor w dzbanku?
Wydajność dzbanków Aquaphor to 300 lub 500 l wody. Wyposażane są one w filtr przepływowy, w którym znajduje się węgiel aktywny, żywica jonowymienna oraz opatentowane włókna Aqualen. Węgiel odpowiedzialny jest za pochłanianie szkodliwych substancji, takich jak chlor, produkty ropopochodne pestycydy, i innych toksyn. To za jego sprawą woda staje się przezroczysta, zyskuje lepszy smak i neutralny zapach. Żywica zmiękcza wodę, a włóknisty materiał sorpcyjny powoduje równomierne rozkładanie się wody w filtrze. Jak podaje producent, wkład Aquaphor o wydajności 300 l wystarcza na 2 miesiące, jeżeli korzysta w niego 3-osobowa rodzina. Adekwatnie więc filtr o wydajności 500 l powinien skutecznie oczyszczać wodę przez 100 dni.
Kiedy wymiana filtra podzlewozmywakowego?
Filtry podlewozmywakowe pozbywają się z wody niebezpiecznych dla nas zanieczyszczeń, w tym m.in. chloru, metali ciężkich, bakterii i wirusów. Jednocześnie nowoczesne filtry potrafią zadbać o właściwy skład mineralny wody. Tego typu systemy filtracji składają się z kilku filtrów, dlatego są w stanie zapewnić nam dostęp do w pełni bezpiecznej wody, z której eliminują nawet mikroorganizmy. Częstotliwość wymiany filtrów podzlewozmywakowych zależeć będzie od wydajności poszczególnych wkładów.
Na ile starcza filtr podzlewozmywakowy?
Rodzaj filtra podlewozmywakowego powinniśmy dobrać odpowiednio do wielkości naszego gospodarstwa domowego. Wkłady Aquaphor, w zależności od wybranego modelu, powinny być wymieniane po przefiltrowaniu od 3000 do 8000 l wody, jednak nie rzadziej niż raz na 1,5 roku. Przykładowo wydajność filtra podzlewozmywakowym Aquaphor Kryształ B ECO to 8000 l, a modelu Kryształ H – 6000 l wody.
Inaczej natomiast przebiegać będzie wymiana filtrów w systemach odwróconej osmozy. Przeanalizujmy to na przykładzie systemu Aquaphor RO-102S. Tutaj filtr wstępny, zatrzymujący zanieczyszczenia mechaniczne (np. rdzę czy piasek) oraz wkład eliminujący z wody związki organiczne oraz aktywny chlor powinniśmy wymieniać co 3-4 miesiące. Dodatkowo co 18-24 miesięcy powinniśmy przeprowadzać wymianę wkładu membranowego.
Wkłady i systemy filtrujące Aquaphor znajdziesz w naszym sklepie online: https://sklep.maxkuchnie.pl/agd-i-rtv/akcesoria/?categorys_two%5B4980%5D=4980.
Filtr do baterii kuchennej – kiedy wymienić?
Czystą wodę prosto z kranu możemy zapewnić sobie również poprzez montaż baterii zlewozmywakowej z filtrem kapsułkowym. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga montażu żadnych wspomagajcych urządzeń. Dodatkowa wylewka przefiltrowanej wody z wkładem kapsułkowym jest bowiem częścią baterii kuchennej. Ten system filtracji składa się z trzech elementów: filtra wstępnego, pozbywającego się z wody większych zanieczyszczeń, membrany oczyszczającej wodę z drobnoustrojów i mikroplastiku oraz filtra z aktywnym węglem usuwającego pestycydy, chlor czy hormony, jak również podnoszącego walory smakowe i zapachowe wody. Konieczność wymiany filtra jest w nim sygnalizowana przy pomocy migającej diody.
Na ile litrów wody starcza filtr w baterii Franke?
Jak wskazuje instrukcja obsługi baterii Vital z filtrem kapsułkowym marki Franke, by nieustannie móc cieszyć się dostępem do krystalicznie czystej wody, powinniśmy wymieniać filtry po oczyszczeniu 500 l wody.
Baterie kuchenne marki Franke – również te z systemem filtracji – dostępne są w sklepie Max Kuchnie: https://sklep.maxkuchnie.pl/agd-i-rtv/baterie-kuchenne/?categorys_two%5B244%5D=244.
Kiedy wymiana filtra w okapie?
Jak używać okapu z filtrem? Większość okapów oferuje nam możliwość oczyszczania powietrza w obiegu zamkniętym. W takim wypadku nie musimy podłączać go do wentylacji, a urządzenie pracować będzie w trybie pochłaniacza, czyli z wykorzystaniem filtrów węglowych. Ich regularna wymiana jest niezbędna do efektywnego działania okapu, bo tylko przy poprawnie działających filtrach jest on w stanie skutecznie wychwytywać unoszące się w powietrzu opary, zanieczyszczenia i zapachy. W zależności od intensywności korzystania z okapu, filtry powinniśmy wymieniać co 3-4 miesiące, a maksymalnie co pół roku.
Jak wymienić filtr w okapie?
Wymiana filtra w pochłaniaczu wbrew pozorom wcale nie należy do trudnych zadań. W pierwszej kolejności ściągamy filtr przeciwtłuszczowy (aluminiowy). Z reguły wystarczy odblokować zaczepy, na których się on trzyma. Jeżeli jest on ukryty za obudową, otwieramy obudowę, zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia. Filtr węglowy znajduje się za filtrem aluminiowym. Teraz pozostaje nam wyjęcie starego filtra i wymiana go na nowy. W zależności od modelu i budowy naszego okapu, odpowiedni dla niego filtr może mieć prostokątny lub okrągły kształt.
- Filtr węglowy prostokątny powinien mieć rozmiar filtra przeciwtłuszczowego – montujemy go bezpośrednio za nim.
- Filtr węglowy okrągły nakręcamy na wylot silnika okapu z obu stron.
Okap z filtrem węglowym – jak działa?
Filtr pracujący w trybie pochłaniacza oczyszcza powietrze w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że powietrze nie jest odprowadzane poza kuchnię, a oczyszczane w okapie i wprowadzane z powrotem do pomieszczenia. Dlatego też sprawny filtr jest tak ważny, by pochłaniacz mógł spełniać swoje zadanie. Wydajność okapu pracującego w trybie zamkniętym co prawda nie jest aż tak wysoka, jak wtedy gdy działa on w trybie wyciągu, jednak w niektórych kuchniach, w których nie mamy możliwości podłączenia go do komina, okap z filtrem węglowym jest jedyną alternatywą.
Okapów od najlepszych producentów szukaj w naszym sklepie online: https://sklep.maxkuchnie.pl/agd-i-rtv/okapy-kuchenne/.
Filtr do ekspresu – kiedy wymiana?
Filtry w ekspresie do kawy oczyszczają i zmiękczają wodę, zapobiegając osadzaniu się kamienia wewnątrz urządzenia i poprawiając smak przygotowywanych przez nas napojów. Kiedy zatem na wyświetlaczu naszego ekspresu pojawi się komunikat o konieczności wymiany filtra, nie warto z tym zwlekać. A na jak długo wystarczają filtry w automatycznych ekspresach do kawy od wiodących producentów?
- Na ile starcza filtr Nivona? Filtry Nivona tracą swoje właściwości po oczyszczeniu ok. 50 l wody. Nie powinno się ich jednak wymieniać rzadziej niż raz na 2 miesiące.
- Jak często wymieniać filtr Melitta? Wkłady filtrujące Melitta Pro Aqua wystarczą na ok. 350 filtracji, tj. na 50 l wody lub ok. 3 miesiące.
- Na ile starcza filtr Delonghi? Filtry marki Delonghi wymieniamy co 2 miesiące lub po zaparzeniu ok. 400 filiżanek kawy.
- Filtry do ekspresów Philips – co ile wymiana? Stosowane w ekspresach Philips filtry AquaClean pozwalają zaparzyć do 625 filiżanek kawy.
- Filtr w ekspresie Siemens – na ile litrów wody? W ekspresach Siemens stosowane są filtry Brita. Zaleca się ich wymianę po przefiltrowaniu 50 l wody lub po 2 miesiącach.
- Filtr w ekspresie Bosch – na ile starcza? Żywotność filtrów używanych w ekspresach Bosch to 2 miesiące lub 50 l wody.
- Ekspres Franke – kiedy wymiana filtra? O konieczności wymiany filtra w ekspresach automatycznych Franke poinformuje nas komunikat na wyświetlaczu.
Jak włożyć nowy filtr do ekspresu?
Filtr wody w ekspresie do kawy zakładamy w zbiorniku na wodę. Jego wymiana trwa zaledwie kilka minut. Nowy filtr wyjmujemy z opakowania. Niektórymi wkładami, przed rozpoczęciem instalacji, trzeba przez chwilę potrząsać. Inne od razu przekręcamy do góry nogami i zanurzamy je w zbiorniku z wodą aż do momentu, w którym przestaną wydobywać się z niego pęcherzyki z wodą. Następnie umieszczamy nowy filtr w zbiorniku wody i wypełniamy go do wskaźnika „MAX”. Zbiornik mocujemy w ekspresie, a pod dozownikiem wody ustawiamy większe naczynie. Zatwierdzamy opcję instalacji nowego filtra. Ekspres wykona proces płukania i gotowe! Na niektórych wkładach filtrujących, przed ich założeniem, możemy na specjalnej podziałce ustawić miesiąc ich instalacji lub też zaznaczyć termin ważności.
Automatyczne ekspresy ciśnieniowe pozwolą łatwo przyrządzić wyśmienitą kawę. Sprawdź naszą ofertę: https://sklep.maxkuchnie.pl/agd-i-rtv/?categorys%5B86%5D=86.
Filtr w oczyszczaczu powietrza – kiedy wymiana?
Oczyszczacz powietrza to przydatne urządzenie w domu alergika, ale i każdego, komu zależy na jakości wdychanego powietrza. Oczyszczacz dobrze jest ustawić w sypialni, ponieważ właśnie w tym pomieszczeniu z reguły spędzamy od kilku do kilkunastu godzin na dobę. Jednak, by sprzęt ten mógł spełniać swoją funkcję, konieczna jest regularna wymiana i czyszczenie elementów filtrujących. Żywotność filtrów w oczyszczaczach zależna jest od ich rodzajów. Przykładowo filtr HEPA wymieniać będziemy średnio raz w roku, natomiast filtr węglowy raz na dwa lata. Poza tym zadbać będziemy musieli o filtr wstępny, który powinniśmy dokładnie myć raz w miesiącu.
Oczyszczacz powietrza – na ile starcza filtr Samsung?
W oczyszczaczach powietrza marki Samsung wykorzystywane są filtry 2 w 1, stanowiące połączenie filtra HEPA z węglem aktywnym. Zależnie od modelu, żywotność takiego filtra może wynieść od 6 do 12 miesięcy.
Filtry do oczyszczacza – gdzie kupić?
Oryginalne filtry do oczyszczaczy powietrza kupimy na stronie ich producenta, a także w serwisach oferujących sprzedaż oczyszczaczy. Stacjonarnie również dostaniemy je w sklepach ze sprzętem AGD. Na rynku znajdziemy sporo zamienników oryginalnych filtrów, jednak, jeżeli chcemy mieć pewność, że oczyszczacz będzie działać z maksymalną skutecznością, lepiej jest postawić na filtry rekomendowane przez producenta naszego urządzenia.
Gdzie wyrzucać filtry?
Filtry – ponieważ składają się z kilku elementów i różnych materiałów są dość kłopotliwe, jeżeli przyjdzie nam podjąć decyzję o tym, gdzie należy je wyrzucić. Rozwiązań mamy kilka, a wszystko zależy od rodzaju filtra, ale też od jego producenta.
Po pierwsze sprawdźmy, czy jakieś wskazówki na temat tego, gdzie wyrzucić zużyty filtr, nie zostały zamieszczone w instrukcji obsługi danego sprzętu. Niektórzy producenci, chociażby dzbanków filtrujących, odbierają zużyte filtry od klientów. Stare filtry można wtedy oddać w sklepach i punktach partnerskich, a producent wykorzysta je do stworzenia nowych wkładów.
Jeżeli nie mamy możliwości zwrócenia filtra, w takim wypadku:
- filtr do wody i ekspresu do kawy, filtry HEPA do oczyszczaczy powietrza oraz filtry węglowe do okapu wyrzucamy do odpadów zmieszanych,
- jeżeli mamy taką możliwość, możemy oddzielić plastikową osłonkę od wkładu i umieścić ją w żółtym pojemniku na tworzywa sztuczne,
- możemy też oddać filtry do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który działa w każdej gminie.
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-pozbyc-sie-kamienia-polecamy-dzbanek-z-filtrem-1757.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dzbanek-z-filtrem-twoj-sposob-na-wode-z-kamieniem-1519.html