Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Na ile starcza filtr?

Porady


Na ile starcza filtr?

Filtry to elementy różnych kuchennych i domowych sprzętów, które jednak mają wspólny mianownik – należy regularnie zastępować je nowymi. Jak często wymieniać filtr w okapie, kiedy wymienić wkład filtrujący w dzbanku do wody, a kiedy w ekspresie do kawy? Sprawdź, jak i co ile wymieniać filtry w poszczególnych sprzętach.

Na zdjęciu: Brita

Po co wymieniać filtry?

 

Niezależnie od rodzaju filtra i jego przeznaczenia, jego wymiana gwarantuje wydłużenie żywotności urządzenia, ale też pozwala na jego efektywne działanie. Przykładowo filtry w ekspresie do kawy oczyszczają wodę, dzięki czemu kamień osadza się znacznie wolniej na wszystkich elementach, przez które woda przepływa. Filtry węglowe w pochłaniaczu odpowiadają za wychwytywanie zanieczyszczeń w powietrzu. Jeżeli są mocno zabrudzone, okap musi pracować ze zwiększoną mocą, a w efekcie szybciej się zużywa, podobnie jest w przypadku filtrów do oczyszczaczy powietrza. A zatem jak często wymieniać filtry w poszczególnych urządzeniach?

 

Kiedy wymiana filtra w dzbanku do wody?

 

Dzbanki filtrujące to najprostszy sposób oczyszczania wody z kranu, dzięki któremu możemy wygenerować spore oszczędności w domowym budżecie. Alternatywą, którą możemy stosować poza domem, są butelki filtrujące. Z ich pomocą woda z kranu staje się bezpieczna, bez konieczności jej gotowania.

Częstotliwość wymiany filtra w dzbanku będzie zależna od jego producenta, ale też wydajności dzbanka czy samego filtra. Niektóre dzbanki wyposażane są we wskaźnik przypominający o konieczności wymiany wkładu. Najczęściej jednak w standardowych dzbankach od najpopularniejszych producentów wymiana filtra powinna nastąpić raz na 4 tygodnie lub po przefiltrowaniu 150 l wody. Jednak na rynku znajdziemy dzbanki, w których filtry zmieniać możemy znaczenie rzadziej.

 

Na ile starcza filtr Aquaphor w dzbanku?

 

Wydajność dzbanków Aquaphor to 300 lub 500 l wody. Wyposażane są one w filtr przepływowy, w którym znajduje się węgiel aktywny, żywica jonowymienna oraz opatentowane włókna Aqualen. Węgiel odpowiedzialny jest za pochłanianie szkodliwych substancji, takich jak chlor, produkty ropopochodne pestycydy, i innych toksyn. To za jego sprawą woda staje się przezroczysta, zyskuje lepszy smak i neutralny zapach. Żywica zmiękcza wodę, a włóknisty materiał sorpcyjny powoduje równomierne rozkładanie się wody w filtrze. Jak podaje producent, wkład Aquaphor o wydajności 300 l wystarcza na 2 miesiące, jeżeli korzysta w niego 3-osobowa rodzina. Adekwatnie więc filtr o wydajności 500 l powinien skutecznie oczyszczać wodę przez 100 dni.

 

Kiedy wymiana filtra podzlewozmywakowego?

 

Filtry podlewozmywakowe pozbywają się z wody niebezpiecznych dla nas zanieczyszczeń, w tym m.in. chloru, metali ciężkich, bakterii i wirusów. Jednocześnie nowoczesne filtry potrafią zadbać o właściwy skład mineralny wody. Tego typu systemy filtracji składają się z kilku filtrów, dlatego są w stanie zapewnić nam dostęp do w pełni bezpiecznej wody, z której eliminują nawet mikroorganizmy. Częstotliwość wymiany filtrów podzlewozmywakowych zależeć będzie od wydajności poszczególnych wkładów.

 

Na ile starcza filtr - Max Kuchnie

 

Na ile starcza filtr podzlewozmywakowy?

Rodzaj filtra podlewozmywakowego powinniśmy dobrać odpowiednio do wielkości naszego gospodarstwa domowego. Wkłady Aquaphor, w zależności od wybranego modelu, powinny być wymieniane po przefiltrowaniu od 3000 do 8000 l wody, jednak nie rzadziej niż raz na 1,5 roku. Przykładowo wydajność filtra podzlewozmywakowym Aquaphor Kryształ B ECO to 8000 l, a modelu Kryształ H – 6000 l wody.

 

Inaczej natomiast przebiegać będzie wymiana filtrów w systemach odwróconej osmozy. Przeanalizujmy to na przykładzie systemu Aquaphor RO-102S. Tutaj filtr wstępny, zatrzymujący zanieczyszczenia mechaniczne (np. rdzę czy piasek) oraz wkład eliminujący z wody związki organiczne oraz aktywny chlor powinniśmy wymieniać co 3-4 miesiące. Dodatkowo co 18-24 miesięcy powinniśmy przeprowadzać wymianę wkładu membranowego.

 

Wkłady i systemy filtrujące Aquaphor znajdziesz w naszym sklepie online: https://sklep.maxkuchnie.pl/agd-i-rtv/akcesoria/?categorys_two%5B4980%5D=4980.

 

Filtr do baterii kuchennej – kiedy wymienić?

 

Czystą wodę prosto z kranu możemy zapewnić sobie również poprzez montaż baterii zlewozmywakowej z filtrem kapsułkowym. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga montażu żadnych wspomagajcych urządzeń. Dodatkowa wylewka przefiltrowanej wody z wkładem kapsułkowym jest bowiem częścią baterii kuchennej. Ten system filtracji składa się z trzech elementów: filtra wstępnego, pozbywającego się z wody większych zanieczyszczeń, membrany oczyszczającej wodę z drobnoustrojów i mikroplastiku oraz filtra z aktywnym węglem usuwającego pestycydy, chlor czy hormony, jak również podnoszącego walory smakowe i zapachowe wody. Konieczność wymiany filtra jest w nim sygnalizowana przy pomocy migającej diody.

 

Na ile litrów wody starcza filtr w baterii Franke?

 

Jak wskazuje instrukcja obsługi baterii Vital z filtrem kapsułkowym marki Franke, by nieustannie móc cieszyć się dostępem do krystalicznie czystej wody, powinniśmy wymieniać filtry po oczyszczeniu 500 l wody.

Baterie kuchenne marki Franke – również te z systemem filtracji – dostępne są w sklepie Max Kuchnie: https://sklep.maxkuchnie.pl/agd-i-rtv/baterie-kuchenne/?categorys_two%5B244%5D=244.

 

Kiedy wymiana filtra w okapie?

 

Jak używać okapu z filtrem? Większość okapów oferuje nam możliwość oczyszczania powietrza w obiegu zamkniętym. W takim wypadku nie musimy podłączać go do wentylacji, a urządzenie pracować będzie w trybie pochłaniacza, czyli z wykorzystaniem filtrów węglowych. Ich regularna wymiana jest niezbędna do efektywnego działania okapu, bo tylko przy poprawnie działających filtrach jest on w stanie skutecznie wychwytywać unoszące się w powietrzu opary, zanieczyszczenia i zapachy. W zależności od intensywności korzystania z okapu, filtry powinniśmy wymieniać co 3-4 miesiące, a maksymalnie co pół roku.

 

Jak wymienić filtr w okapie?

 

Wymiana filtra w pochłaniaczu wbrew pozorom wcale nie należy do trudnych zadań. W pierwszej kolejności ściągamy filtr przeciwtłuszczowy (aluminiowy). Z reguły wystarczy odblokować zaczepy, na których się on trzyma. Jeżeli jest on ukryty za obudową, otwieramy obudowę, zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia. Filtr węglowy znajduje się za filtrem aluminiowym. Teraz pozostaje nam wyjęcie starego filtra i wymiana go na nowy. W zależności od modelu i budowy naszego okapu, odpowiedni dla niego filtr może mieć prostokątny lub okrągły kształt.

 • Filtr węglowy prostokątny powinien mieć rozmiar filtra przeciwtłuszczowego – montujemy go bezpośrednio za nim.
 • Filtr węglowy okrągły nakręcamy na wylot silnika okapu z obu stron.

 

Okap z filtrem węglowym – jak działa?

 

Filtr pracujący w trybie pochłaniacza oczyszcza powietrze w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że powietrze nie jest odprowadzane poza kuchnię, a oczyszczane w okapie i wprowadzane z powrotem do pomieszczenia. Dlatego też sprawny filtr jest tak ważny, by pochłaniacz mógł spełniać swoje zadanie. Wydajność okapu pracującego w trybie zamkniętym co prawda nie jest aż tak wysoka, jak wtedy gdy działa on w trybie wyciągu, jednak w niektórych kuchniach, w których nie mamy możliwości podłączenia go do komina, okap z filtrem węglowym jest jedyną alternatywą.

Okapów od najlepszych producentów szukaj w naszym sklepie online: https://sklep.maxkuchnie.pl/agd-i-rtv/okapy-kuchenne/.

 

Filtr do ekspresu – kiedy wymiana?

 

Filtry w ekspresie do kawy oczyszczają i zmiękczają wodę, zapobiegając osadzaniu się kamienia wewnątrz urządzenia i poprawiając smak przygotowywanych przez nas napojów. Kiedy zatem na wyświetlaczu naszego ekspresu pojawi się komunikat o konieczności wymiany filtra, nie warto z tym zwlekać. A na jak długo wystarczają filtry w automatycznych ekspresach do kawy od wiodących producentów?

 • Na ile starcza filtr Nivona? Filtry Nivona tracą swoje właściwości po oczyszczeniu ok. 50 l wody. Nie powinno się ich jednak wymieniać rzadziej niż raz na 2 miesiące.
 • Jak często wymieniać filtr Melitta? Wkłady filtrujące Melitta Pro Aqua wystarczą na ok. 350 filtracji, tj. na 50 l wody lub ok. 3 miesiące.
 • Na ile starcza filtr Delonghi? Filtry marki Delonghi wymieniamy co 2 miesiące lub po zaparzeniu ok. 400 filiżanek kawy.
 • Filtry do ekspresów Philips – co ile wymiana? Stosowane w ekspresach Philips filtry AquaClean pozwalają zaparzyć do 625 filiżanek kawy.
 • Filtr w ekspresie Siemens – na ile litrów wody? W ekspresach Siemens stosowane są filtry Brita. Zaleca się ich wymianę po przefiltrowaniu 50 l wody lub po 2 miesiącach.
 • Filtr w ekspresie Bosch – na ile starcza? Żywotność filtrów używanych w ekspresach Bosch to 2 miesiące lub 50 l wody.
 • Ekspres Franke – kiedy wymiana filtra? O konieczności wymiany filtra w ekspresach automatycznych Franke poinformuje nas komunikat na wyświetlaczu.

 

Jak włożyć nowy filtr do ekspresu?

 

Filtr wody w ekspresie do kawy zakładamy w zbiorniku na wodę. Jego wymiana trwa zaledwie kilka minut. Nowy filtr wyjmujemy z opakowania. Niektórymi wkładami, przed rozpoczęciem instalacji, trzeba przez chwilę potrząsać. Inne od razu przekręcamy do góry nogami i zanurzamy je w zbiorniku z wodą aż do momentu, w którym przestaną wydobywać się z niego pęcherzyki z wodą. Następnie umieszczamy nowy filtr w zbiorniku wody i wypełniamy go do wskaźnika „MAX”. Zbiornik mocujemy w ekspresie, a pod dozownikiem wody ustawiamy większe naczynie. Zatwierdzamy opcję instalacji nowego filtra. Ekspres wykona proces płukania i gotowe! Na niektórych wkładach filtrujących, przed ich założeniem, możemy na specjalnej podziałce ustawić miesiąc ich instalacji lub też zaznaczyć termin ważności.

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe pozwolą łatwo przyrządzić wyśmienitą kawę. Sprawdź naszą ofertę: https://sklep.maxkuchnie.pl/agd-i-rtv/?categorys%5B86%5D=86.

 

Filtr w oczyszczaczu powietrza – kiedy wymiana?

 

Oczyszczacz powietrza to przydatne urządzenie w domu alergika, ale i każdego, komu zależy na jakości wdychanego powietrza. Oczyszczacz dobrze jest ustawić w sypialni, ponieważ właśnie w tym pomieszczeniu z reguły spędzamy od kilku do kilkunastu godzin na dobę. Jednak, by sprzęt ten mógł spełniać swoją funkcję, konieczna jest regularna wymiana i czyszczenie elementów filtrujących. Żywotność filtrów w oczyszczaczach zależna jest od ich rodzajów. Przykładowo filtr HEPA wymieniać będziemy średnio raz w roku, natomiast filtr węglowy raz na dwa lata. Poza tym zadbać będziemy musieli o filtr wstępny, który powinniśmy dokładnie myć raz w miesiącu.

 

Oczyszczacz powietrza – na ile starcza filtr Samsung?

 

W oczyszczaczach powietrza marki Samsung wykorzystywane są filtry 2 w 1, stanowiące połączenie filtra HEPA z węglem aktywnym. Zależnie od modelu, żywotność takiego filtra może wynieść od 6 do 12 miesięcy.

 

Filtry do oczyszczacza – gdzie kupić?

 

Oryginalne filtry do oczyszczaczy powietrza kupimy na stronie ich producenta, a także w serwisach oferujących sprzedaż oczyszczaczy. Stacjonarnie również dostaniemy je w sklepach ze sprzętem AGD. Na rynku znajdziemy sporo zamienników oryginalnych filtrów, jednak, jeżeli chcemy mieć pewność, że oczyszczacz będzie działać z maksymalną skutecznością, lepiej jest postawić na filtry rekomendowane przez producenta naszego urządzenia.

 

Gdzie wyrzucać filtry?

 

Filtry – ponieważ składają się z kilku elementów i różnych materiałów są dość kłopotliwe, jeżeli przyjdzie nam podjąć decyzję o tym, gdzie należy je wyrzucić. Rozwiązań mamy kilka, a wszystko zależy od rodzaju filtra, ale też od jego producenta.

Po pierwsze sprawdźmy, czy jakieś wskazówki na temat tego, gdzie wyrzucić zużyty filtr, nie zostały zamieszczone w instrukcji obsługi danego sprzętu. Niektórzy producenci, chociażby dzbanków filtrujących, odbierają zużyte filtry od klientów. Stare filtry można wtedy oddać w sklepach i punktach partnerskich, a producent wykorzysta je do stworzenia nowych wkładów.

Jeżeli nie mamy możliwości zwrócenia filtra, w takim wypadku:

 • filtr do wody i ekspresu do kawy, filtry HEPA do oczyszczaczy powietrza oraz filtry węglowe do okapu wyrzucamy do odpadów zmieszanych,
 • jeżeli mamy taką możliwość, możemy oddzielić plastikową osłonkę od wkładu i umieścić ją w żółtym pojemniku na tworzywa sztuczne,
 • możemy też oddać filtry do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który działa w każdej gminie.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-pozbyc-sie-kamienia-polecamy-dzbanek-z-filtrem-1757.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dzbanek-z-filtrem-twoj-sposob-na-wode-z-kamieniem-1519.html

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Fugi w kuchni


Wykończenie wnętrza kuchennego jest niesamowicie ważne do tego, aby móc...

Podgrzewana podłoga w kuchni


Brak widocznych elementów wchodzących w skład instalacji grzewczej często przesądza o...

Rozkładany stół – tak czy nie?


Stół jest nieodłącznym elementem naszej kuchni. To przy nim spędzamy czas z...