Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Nowoczesne mieszkania w bloku – aranżacje,...

Porady


Nowoczesne mieszkania w bloku – aranżacje, projekty wnętrz, inspiracje

Mieszkanie w bloku, nawet niewielkie, może być funkcjonalnie i modnie urządzone. Nowoczesne wnętrza mają być przede wygodne, ale powinny też być zaaranżowane tak, byśmy czuli się w nich dobrze i łatwo mogli się zrelaksować. Muszą zatem panować w nich ład i harmonia. Jak dobrać kolorystykę, jak zaplanować poszczególne pomieszczenia i jakich błędów unikać?

Na zdjęciu: Studio A&K

Jak nowocześnie urządzić mieszkanie?

 

W nowoczesnym wystroju wnętrz z reguły dąży się do prostoty i minimalizmu. To właśnie dlatego ten sposób urządzania domowych pomieszczeń tak dobrze sprawdza się w mieszkaniach w bloku. Z reguły mamy tu do dyspozycji dość ograniczoną powierzchnię, na której zmuszeni jesteśmy pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z wolnej przestrzeni. Przy odpowiednio rozplanowanym układzie funkcjonalnym mieszkania nawet na niewielkim metrażu jesteśmy w stanie uzyskać efekt przestronności.

 

Projekt mieszkania – układ

 

Funkcjonalny układ mieszkania to taki, który jest w pełni dostosowany do naszych oczekiwań, a zatem jest dopasowany do naszego stylu życia, ale też odpowiada na nasze potrzeby względem codziennych aktywności i przechowywania przedmiotów, które posiadamy. W lokum zamieszkiwanym przez więcej niż jedną osobę ważne jest też umożliwienie poszczególnym mieszkańcom zachowania intymności i indywidualnego odpoczynku. Rozmieszczenie pokoi i mebli powinno nam natomiast zagwarantować łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych na co dzień sprzętów i rzeczy. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakupu mieszkania. Co wziąć pod uwagę?

 

Ściany i okna

 

Kupując mieszkanie, koniecznie zwróćmy uwagę na rozmieszczenie ścian, w tym przede wszystkim ścian nośnych, i liczbę oraz umiejscowienie okien. Większa liczba przeszkleń i ilość dziennego światła pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Jeżeli zaś chcemy mieć możliwość zmiany układu mieszkania, dowiedzmy się, które ze ścian są ścianami działowymi. Ich ewentualne wyburzenie nie będzie wpływać na konstrukcję budynku.

 

Komunikacja i miejsca do przechowywania

 

Nowoczesne mieszkanie w bloku nie będzie komfortowe, jeżeli nie zapewnimy sobie odpowiednio dużej przestrzeni do przechowywania. Dobrze jest zatem sprawdzić, czy miejsce na szafy i szafki znajdzie się zarówno w przedpokoju, jak i w sypialni czy salonie. W bardzo małych mieszkaniach możemy rozważyć zabudowę meblową sięgającą sufitu. W ten sposób optymalnie wykorzystamy dostępną powierzchnię.

 

Wysokość mieszkania

 

Z naprawdę wysokimi mieszkaniami najczęściej spotykamy się w starych kamienicach. Te również można urządzić w nowoczesny sposób, a dodatkowa przestrzeń przyniesie nam większe możliwości aranżacyjne. W takim mieszkaniu możemy pomyśleć chociażby o niezwykle modnej ostatnio antresoli, dzięki której oszczędzimy naprawdę sporo miejsca.

 

Spiżarnia i pomieszczenia gospodarcze

 

Są wyjątkowo praktyczne i pozwalają szybko ukryć niezbędne przedmioty i sprzęty, których nie chcemy eksponować. Ułatwiają też utrzymanie porządku – również tego wizualnego.

 

Nowoczesne mieszkania w bloku – styl aranżacji wnętrz

 

Nowoczesne mieszkanie oczywiście może być zaprojektowane zgodnie z zasadami nowoczesnego stylu, nie jest to jednak jedyna opcja. Które style sprawdzą się zatem najlepiej i które wnętrzarskie nurty można uznać za nowoczesne?

 

 1. Styl nowoczesny – do jego najważniejszych wyróżników można zaliczyć prostotę i minimalizm. W przeciwieństwie do klasycznych wnętrz, w nowoczesnych nie znajdziemy frezowanych frontów, stylizowanych mebli czy mnóstwa dekoracyjnych dodatków. Rolę dekoracji raczej pełnić będą przedmioty użytkowe. Tak urządzone pomieszczenia mają być bowiem przestronne i harmonijne, co zapewnić ma odpowiednia aranżacja mieszkania.
 2. Styl loftowy – lofty nawiązywać mają do mieszkań, które powstawały w opuszczonych fabrykach i magazynach w Stanach Zjednoczonych. Stąd też charakterystyczne dla stylu industrialnego surowe materiały (cegła, beton, stal), otwarte przestrzenie i wysokie sufity. Tego rodzaju aranżacje szybko zyskały na popularności i podbiły wnętrzarskie trendy także w Polsce.
 3. Styl skandynawski – to kolejny sposób aranżacji mieszkań, który cechuje się otwartymi, jasnymi przestrzeniami. Dzięki temu doskonale odnajduje się właśnie w bloku. Dominują w nim naturalne materiały, w szczególności drewno, oraz minimalizm, który odnosi się również do liczby posiadanych przedmiotów.
 4. Styl eklektyczny – jak się okazuje, miłośnicy tradycji i klasyki wcale nie muszą rezygnować z nowoczesnego mieszkania w bloku. Z pomocą bowiem spieszy im styl eklektyczny, który łączy w sobie elementy wywodzące się z różnych koncepcji aranżacji wnętrz. Daje nam zatem możliwość uzyskania harmonijnych przestrzeni bez konieczności rezygnowania z dekoracji, wyrazistych wzorów czy przedmiotów z duszą.

 

Kolorystyka w nowoczesnym stylu

 

Małe wnętrza lubią jasne kolory. Biel, odcienie beżowego, pastele czy delikatne szarości to barwy, które optycznie powiększają przestrzeń. Właśnie dlatego świetnie sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach. Im bardziej jednolitą kolorystykę zachowamy w poszczególnych pomieszczeniach, tym łatwiej będzie nam uzyskać spójny efekt.
Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z barwnych dodatków. Do pomieszczeń, w których duże powierzchnie, takie jak ściany czy zabudowa meblowa, wykończone są w jasnych, neutralnych barwach, łatwo jest włączyć wyraziste akcenty: tekstylia (zasłony, poduszki), lampy czy tapicerowane meble (fotele i sofy). Dobrze komponować będą się z nimi również naturalne materiały, a więc cegła, beton, kamień czy drewno – w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Cegła, beton czy kamień dodadzą wnętrzom surowości, z kolei drewno nada im przytulny klimat.

 

Kuchnia w nowoczesnym mieszkaniu – otwarta czy zamknięta?

 

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej możemy spotkać się z układem, w którym jest kuchnia otwarta na salon. Układ ten otwiera przestrzeń i ułatwia odpowiednie zagospodarowanie dostępnego miejsca, szczególnie jeżeli nie ma go zbyt dużo. Otwarta kuchnia ma wiele zalet, ale nie jest też pozbawiona wad.

 

Zalety otwartej kuchni w bloku:

 • optyczne powiększenie przestrzeni – wyeliminowanie ścian pomiędzy kuchnią a sąsiadującymi z nią pomieszczeniami powiększa przestrzeń, ułatwiając jej funkcjonalne zagospodarowanie;
 • większy dostęp do naturalnego światła – do otwartej kuchni dociera również światło słoneczne wpadające przez okna w salonie;
 • funkcja integracyjna – otwarta kuchnia sprzyja rodzinnej integracji; osoby przygotowujące posiłki mogą swobodnie porozumiewać się z osobami przebywającymi w jadalni czy salonie;
 • stylowy wygląd – otwarte kuchnie wpisują się w założenia nowoczesnego stylu, a dobrze zaprojektowane mogą stać się ozdobą mieszkania.

 

Wady otwartej kuchni w bloku:

 • przenikające zapachy – brak ścian pomiędzy kuchnią a salonem to brak barier dla rozprzestrzeniających się zapachów; dlatego zarówno w otwartej kuchni, jak i w aneksie kuchennym powinien znaleźć się okap o wysokiej wydajności;
 • uciążliwe odgłosy – pochodzące z kuchni dźwięki ustawianych naczyń czy pracujących urządzeń AGD, mogą przeszkadzać osobom, które chcą zrelaksować się w salonie;
 • brak prywatności – otwarta przestrzeń oznacza brak prywatności nie tylko dla osoby przyrządzającej posiłek, lecz także dla tych, którzy znajdują się w pokoju dziennym czy jadalni;
 • konieczność utrzymania porządku – aby cała przestrzeń prezentowała się estetycznie, niezbędne jest częste sprzątanie. Bałaganu bowiem nie ukryjemy za zamkniętymi drzwiami.

 

Zalety zamkniętej kuchni:

 • prywatność – zamknięte pomieszczenia zapewniają więcej prywatności;
 • możliwość zatrzymania zapachów – zatrzymanie kuchennych aromatów i ograniczenie ich przenikania do pozostałych pomieszczeń jest znacznie łatwiejsze, kiedy podczas gotowania możemy po prostu zamknąć drzwi do kuchni;
 • możliwość ukrycia nieporządku – w kuchni zawsze dużo się dzieje, więc zamknięcie drzwi do kuchni pozwoli na zachowanie wizualnego porządku w pozostałej części mieszkania;
 • ograniczony hałas – dobiegające zza zamkniętych drzwi odgłosy będą mniej uciążliwe, a to pozytywnie wpłynie na komfort domowników znajdujących się poza kuchnią;
 • dodatkowe miejsce na zabudowę meblową – dodatkowe ściany w niektórych przypadkach można wykorzystać do zwieszenia kuchennych szafek czy zaplanowania wysokiej zabudowy meblowej.

 

Wady zamkniętej kuchni:

 • ograniczona możliwość komunikowania się z domownikami i gośćmi – gospodarz lub gospodyni domu ma bardzo ograniczoną możliwość kontaktu z gośćmi;
 • ograniczona przestrzeń – większa liczba ścian powoduje, że całe mieszkanie wydaje się mniejsze;
 • mniejsza ilość światła – zamkniętej kuchnie z reguły bywają ciemniejsze niż te otwarte;
 • ograniczone możliwości aranżacyjne – zamknięte kuchnie bywają małe i wąskie, co niesie za sobą ograniczenia w aranżacji, a niekiedy trudność w funkcjonalnym rozmieszczeniu kuchennych sprzętów, zgodnie z zasadą trójkąta roboczego;
 • estetyka i design – w nowoczesnych mieszkaniach w bloku i w nowoczesnych domach raczej stawia się na kuchnie otwarte.

 

Nowoczesna mała kuchnia

 

Kuchnie w blokach z reguły nie są zbyt duże, dlatego do ich planowania należy podejść z rozmysłem, tak by w optymalny sposób móc wykorzystać dostępne miejsce. Aby optycznie powiększyć przestrzeń, poza jasnymi kolorami ścian i mebli warto skorzystać również z innych trików, takich jak zastosowanie frontów o gładkim, połyskującym wykończeniu czy szklanych oraz lustrzanych powierzchni. W nowoczesnej kuchni dobrze jest również zadbać o właściwy dobór urządzeń AGD. Na mniejszej przestrzeni możemy zdecydować się na sprzęty 2 w 1, na przykład piekarnik z mikrofalówką albo z parowarem, lub urządzenia w wersji kompaktowej: zmywarkę o szerokości 45 cm czy też dwu- lub trzypalnikową płytę grzewczą.

 

Sypialnia w nowoczesnym mieszkaniu w bloku

 

Najważniejszym elementem sypialni jest oczywiście łóżko, dlatego to od niego należy zacząć planować aranżację całego pomieszczenia. Jego wielkość powinna być dopasowana do naszych potrzeb, ale i do wymiarów pokoju.

 

W odniesieniu do kolorystyki pamiętajmy, że sypialnia jest miejscem, w którym poszukujemy wyciszenia i relaksu. Dlatego najbezpieczniej będzie postawić na odcienie z jednej palety, które uzupełnimy o kilka dodatków o bardziej wyrazistej barwie. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam uzyskać niezbędną do odpoczynku harmonię.

 

Jeżeli chcemy urządzić sypialnię stricte w stylu nowoczesnym, pamiętajmy o zachowaniu prostoty. Komoda i szafki nocne o geometrycznych kształtach, ściana pokryta betonem architektonicznym i minimalistyczne oświetlenie – sprawdzą się idealnie. Jeżeli dodatkowo nasza sypialnia jest nieduża, a nam zależy nam na pełnym wykorzystaniu miejsca, możemy pomyśleć o zamówieniu mebli na wymiar. Pojemna szafa rozciągająca się od podłogi aż do sufitu w małym mieszkaniu może pełnić rolę garderoby. W takim wypadku warto zadbać również o to, by w sypialni pojawiło się duże lustro, które ułatwi nam codzienny wybór stylizacji.

 

Nowoczesne wnętrza mieszkań – łazienka

 

Łazienka to jedno z tych pomieszczeń w domu, w których zmiana wystroju jest dość problematyczna. Dlatego z reguły urządzamy ją na lata. Nie warto więc ślepo podążać za trendami. Znacznie lepsze będą ponadczasowe rozwiązania, które nie znudzą nam się zbyt szybko. To również powód, dla którego dobrze jest zainwestować w materiały i wyposażenie wysokiej jakości.

W małej łazience nie próbujmy na siłę instalować wanny. Prysznic będzie wygodniejszy, a do tego rozmiar kabiny łatwo dopasujemy do wielkości pomieszczenia. Jeżeli nasza łazienka ma nietypowe kształty, możemy nawet pokusić się o zamówienie kabiny na wymiar. Zaoszczędzone miejsce wykorzystajmy na blat i/lub dodatkowe szafki. Suszarkę ustawmy na pralce.

 

Zapewnienie sobie miejsca do przechowywania w łazience jest niezwykle ważne dla naszego codziennego komfortu. Efekt lekkości – tak pożądany w niewielkich pomieszczeniach – uzyskamy, stosując podwieszane szafki. Na koniec, nie lekceważmy armatury. Choć z pozoru znaczenie tych elementów może wydawać nam się błahe, mają one bardzo duży wpływ na finalny wygląd całej aranżacji.

 

Nowoczesne mieszkania w bloku – jak urządzić salon?

 

Salon w mieszkaniu niekiedy musi pełnić kilka funkcji. Zdarza się, że jest on miejscem relaksu i podejmowania gości, ale i miejscem do pracy, a do tego musi zmieścić się w nim jadalniany stół.

 

Stąd też urządzanie pokoju dziennego dobrze jest zacząć od wyznaczenia poszczególnych stref. Następnie do każdej z nich wybierzmy odpowiednie meble – takie, które będą odpowiadać na nasze potrzeby, a jednocześnie nie zagracą pomieszczenia. Jeżeli zdecydujemy się na meble o jasnych, neutralnych kolorach, uzyskamy świetną bazę dla reszty wyposażenia salonu. W bloku doskonale sprawdzą się sofa o regularnym kształcie oraz modułowe stoliki, które ustawić i wykorzystać można na wiele różnych sposobów, a w razie potrzeby ukryć jeden w drugim.

 

W zależności od dostępnej przestrzeni, w salonie możemy ustawić prostokątny lub okrągły stół. Ten ostatni zajmie mniej miejsca, a w sklepach znajdziemy go również w wersji rozkładanej. Do nowoczesnego salonu wybierzmy raczej jedną, większą dekorację umieszczoną w centralnym punkcie niż szereg dodatków, które niekoniecznie będą ze sobą współgrać. Może być to na przykład duży obraz lub grafika na jednej ze ścian albo designerska rzeźba czy imponujących rozmiarów roślina.

 

Nowoczesny przedpokój w mieszkaniu

 

Przedpokój to pomieszczenie, w którym witamy naszych gości, dlatego niesłusznie tak często nie przykładamy wagi do jego aranżacji. W bloku najczęściej jest to naprawdę niewielkie pomieszczenie, dlatego założenia stylu nowoczesnego pomogą nam go urządzić funkcjonalnie i estetycznie.

 

Jeżeli do naszego przedpokoju nie wpada zbyt za wiele światła dziennego, rozjaśnijmy go, malując ściany na delikatne, stonowane kolory. Co jeszcze powinno znaleźć się w stylowo i wygodnie urządzonym przedpokoju?

 • lustro – pomoże optycznie powiększyć co do zasady wąski korytarz, a do tego będzie niezwykle przydatne, kiedy przed wyjściem z domu zechcemy skontrolować swój wygląd,
 • siedzisko – w większym przedpokoju być może uda nam się zmieścić ławkę, do mniejszego dobierzmy ciekawy puf, na którym będziemy mogli usiąść podczas zakładania czy ściągania butów,
 • dekoracje na ścianie – rodzinna galeria zdjęć czy obrazy odzwierciedlające zainteresowania gospodarzy stworzą w mieszkaniu domową atmosferę i przytulny klimat,
 • wieszaki – są praktyczne, ale dobrze dobrane mogą również pełnić rolę dekoracyjną,
 • komoda lub konsola – zapewni nam miejsce do przechowywania, odłożenia kluczy, teczki czy torebki po wejściu do domu. Mebel o prostej formie i monochromatycznej barwie wpisze się w nowoczesny styl.

 

Jak wybrać oświetlenie do nowoczesnego mieszkania?

 

Wybór odpowiedniego oświetlenia do nowoczesnego mieszkania w bloku to kluczowy element, który wpływa nie tylko na funkcjonalność, lecz także na atmosferę i estetykę wnętrz. Oświetlenie powinno harmonizować z pozostałymi elementami wystroju, tworząc spójną całość.

 

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czy poszukujemy oświetlenia centralnego, które rozjaśni całe pomieszczenie, czy może interesuje nas oświetlenie punktowe, podkreślające konkretne elementy wystroju. Lampy regulowane czy inteligentne oświetlenie LED mogą znacznie zwiększyć funkcjonalność każdego z pokoi. W tym kontekście dobrze jest też zapewnić sobie możliwość regulacji intensywności i barwy światła, która pozwala dostosować atmosferę w pomieszczeniu do różnych potrzeb – od jasnego światła podczas pracy po bardziej stonowane oświetlenie wieczorem.

 

W nowoczesnych mieszkaniach często dominuje minimalistyczny design, a wybór oświetlenia powinien odzwierciedlać prostotę form i neutralność kolorów. Lampy z metalu czy szkła o geometrycznych kształtach doskonale wpisują się w ten styl. Chcąc pozostać przy nowoczesnych rozwiązaniach, nie możemy pominąć rodzaju oświetlenia. Obecnie najpopularniejszym są żarówki LED. Dlaczego? Są maksymalnie energooszczędne i trwałe, a do tego mogą zapewnić nam przyjazne dla oczu światło.

 

Nowoczesne meble do mieszkania w bloku – co wybrać?

 

Rozkładany stół i składane krzesła

Składane i rozkładane meble nie będą zajmować zbyt wiele cennego miejsca na co dzień. Przy wyjątkowych okazjach zaś dadzą możliwość ugoszczenia większej liczby osób.

 

Sofa z funkcją spania

Sofa z funkcją spania lub narożnik, który może pełnić rolę dodatkowego łóżka, pozwolą zaprosić gości na noc, nawet jeżeli nie dysponujemy dodatkową sypialnią.

 

Stoliki, fotele i pufy ze schowkami

Dodatkowa szuflada czy schowek z meblach ułatwi utrzymanie wizualnego porządku.

 

Systemy przechowywania

Szafy wnękowe lub zabudowane, o jasnych kolorach i prostych formach oraz półki umożliwiające ekspozycję dekoracji czy książek są praktyczne i świetnie się prezentują.

 

Zabudowa meblowa na wymiar

Na tę opcję możemy zdecydować się nie tylko w kuchni, lecz także w salonie, sypialni czy przedpokoju. Zabudowa projektowana na wymiar może być idealnie dopasowana do naszych oczekiwań i umożliwia pełne i najbardziej optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca.

 

Tekstylia do nowoczesnego mieszkania w bloku

Wybór tekstyliów w dużej mierze zależeć będzie od tego, czy zależy nam na bardziej surowym wystroju mieszkania, czy chcemy uzyskać przytulny efekt. Tekstylia w wyrazistych kolorach pozwolą spersonalizować domowe wnętrza i dodać im charakteru. Zadbajmy zatem o to, by materiałowe dodatki były efektowne, ale i praktyczne.

 

Nowoczesne mieszkania w bloku – tych błędów unikaj

 

Podczas urządzania nowoczesnego mieszkania w bloku można popełnić kilka powszechnych błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonalność i estetykę przestrzeni. Oto najczęstsze pomyłki, których warto uniknąć.

 1. Brak spójności aranżacyjnej – mieszanie zbyt wielu różnych stylów na niewielkiej przestrzeni może sprawić, że mieszkanie wydawać się będzie chaotyczne. Ważne jest utrzymanie pewnej jednolitości, szczególnie w kontekście nowoczesnego stylu, który często stawia na minimalizm i prostotę form.
 2. Zbyt ciężkie wizualnie meble – wybór zbyt dużych, ciężkich mebli może sprawić, że przestrzeń wyda się przytłaczająca. W nowoczesnym designie cenione są lekkie, minimalistyczne formy mebli, które pozwalają na zachowanie uczucia przestronności.
 3. Źle rozmieszczone lub niewystarczające oświetlenie – w nowoczesnych mieszkaniach istotne jest równomierne, dobrze rozlokowane oświetlenie, które podkreśla elementy wystroju bez tworzenia zbyt ostrych kontrastów.
 4. Brak nowoczesnych rozwiązań – nowoczesne mieszkanie powinno być również inteligentne. Zaniedbanie technologii, takiej jak inteligentne systemy oświetlenia, termostaty czy rozwiązania z zakresu AGD, może sprawić, że mieszkanie straci na funkcjonalności.
 5. Niepraktyczne rozwiązania przestrzenne – jeżeli zbyt mało uwagi poświęcimy funkcjonalnym aspektom aranżacji przestrzeni, w mieszkaniu mogą pojawić się niepraktyczne rozwiązania, które będą dla nas uciążliwe przez długi czas. Warto zastanowić się nad funkcjonalnością mebli i układem pomieszczeń, aby zapewnić sobie maksymalną wygodę.
 6. Brak jakichkolwiek dekoracji – pomimo minimalistycznego charakteru nowoczesnego designu zaniedbanie dekoracji może sprawić, że przestrzeń wyda się zbyt chłodna i bezosobowa. Dodanie kilku starannie dobranych elementów dekoracyjnych, takich jak obrazy, rośliny czy designerskie dodatki, może nadać wnętrzu przytulności i charakteru.
Salon w kamienicy, studio A&K
Salon w kamienicy, studio A&K
Kuchnia z salonem, studio A&K
Kuchnia z salonem, studio A&K
Minimalistyczna kuchnia, Art House Studio
Minimalistyczna kuchnia, Art...
Aneks kuchenny, Meblomar
Aneks kuchenny, Meblomar
Nowoczesny salon, studio A&K
Nowoczesny salon, studio A&K

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jadalnia w kuchni – jak zaaranżować dostępną...


Nie sposób sobie wyobrazić współczesną kuchnię bez jadalni lub chociażby małego...

Największe błędy podczas projektowania kuchni


Kuchnia może być równie piękna, jak i funkcjonalna. Wystarczy tylko, na etapie...

Aranżacja kuchni z częścią wypoczynkową


Kuchnia już dawno przestała pełnić tylko i wyłącznie funkcje kulinarne. Obecnie to...