Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Ogrzewanie w kuchni

Porady


Ogrzewanie w kuchni

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, które może przysporzyć wielu kłopotów związanych z ogrzewaniem. Z reguły jest dość zabudowana szafkami i sprzętem AGD i nie ma w niej odpowiedniego miejsca na grzejnik. Jak więc ogrzać to pomieszczenie?

Przeprowadzka

Standardowo najlepszym miejscem na instalację grzejnika wydaje się być przestrzeń tuż pod oknem. Jednak jest to też bardzo atrakcyjny fragment z punktu widzenia aranżacji kuchennej przestrzeni. Świetnie prezentują i sprawdzają się tu szafki np. ze zlewozmywakiem i blatem roboczym. Co więc zrobić w takim wypadku z grzejnikiem? Pozostawienie go i obudowanie szafką kuchenną nie bardzo ma sens, ponieważ nie będzie spełniał swej funkcji. Najlepszym rozwiązaniem jest więc przeniesienie go w inne miejsce, gdzie nie będzie kolidował z kuchenną zabudową. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu decyzje należy podjąć jeszcze na etapie prac budowlanych lub remontowych, wiążą się one bowiem ze zmianą instalacji i rur doprowadzających wodę z pieca CO do grzejnika.


Maksymalne wykorzystanie przestrzeni


W kuchni zwykle liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni, szczególnie jeśli nasze pomieszczenie nie jest zbyt duże. Tradycyjne grzejniki mogą zajmować sporo miejsca, tak cennego w kuchennej zabudowie. Warto więc zastanowić się nad wyborem grzejnika, który w maksymalny sposób wpisze się w naszą przestrzeń. Dostępne są modele w przeróżnych rozmiarach, kształtach i układach. W kuchni może świetnie sprawdzić się np. grzejnik pionowy. Ze względu na swą niewielką szerokość (nawet 30 cm!) zmieści się nawet na niedużej przestrzeni. Grzejniki tego typu mogą być dodatkowo wyposażone w specjalne relingi, na których można np. suszyć kuchenne ściereczki, ale również grzyby czy zioła. Podobną funkcjonalnością mogą wykazać się grzejniki drabinkowe (zwykle kojarzone z łazienkami).
 

Udekoruj przestrzeń!

Inaczej sprawa wygląda, jeśli nasza kuchnia jest otwarta na jadalnię lub salon. W takim wypadku grzejnik zwykle jest widoczny z innych pomieszczeń domu, dlatego najlepiej jeśli nie będzie się rzucał w oczy lub przeciwnie, będzie przyciągał wzrok, pod warunkiem, że ozdobi całe wnętrze. Tu z pomocą przychodzą grzejniki dekoracyjne. Ich nietypowe formy i kolory sprawiają, że można je dopasować do każdej stylistyki. Co więcej, bogata paleta dostępnych barw umożliwi nam dostosowanie grzejnika do pozostałych elementów kuchennej zabudowy. Będzie więc pełnił on rolę dodatku, tak samo jak piękna lampa czy dekoracja okienna. Nie dziwi już bowiem fakt, że spotkać można grzejniki zielone, czerwone, żółte, niebieskie, różowe, a nawet fioletowe.
Ciekawym rozwiązaniem może być też zastosowanie grzejnika jako „ścianki" oddzielającej optycznie kuchnię od salonu. Producenci oferują specjalne modele, które montuje się prostopadle do ściany i jednocześnie przytwierdza do podłoża, dzięki czemu stają się ażurowym parawanem.
Dla posiadaczy dużych okien w kuchni również przewidziano ciekawe rozwiązanie: grzejnik bardzo niski (o wysokości poniżej 25 cm), ale za to długi (nawet do 300 cm). Tego typu grzejniki montuje się tuż pod dużym panoramicznym oknem, jest mało widoczny, a przy tym umieszczony w najbardziej odpowiednim ze względów cieplnych miejscu.
 

Ciepło pod stopami

Jeśli nasza zaplanowana zabudowa kuchenna nie pozwala na montaż grzejnika naściennego, rozważmy instalację ogrzewania podłogowego. Jest to rozwiązanie wręcz idealne do pomieszczeń kuchennych. To tu bowiem najczęściej się przebywa, gotuje, piecze. Jest więc stosunkowo najcieplej i nie trzeba aż tak intensywnego ogrzewania, jak w innych pomieszczeniach. Co więcej, zwykle większość prac wykonuje się na stojąco, dlatego przyjemne ciepło pod stopami, będzie bardzo pożądane. Ogrzewaniu podłogowemu w kuchni sprzyja też rodzaj podłóg najczęściej stosowany w kuchniach. Zwykle jest to terakota lub kamień, a więc materiały świetnie przewodzące i akumulujące ciepło. Pamiętajmy jednak, by o ogrzewaniu podłogowym pomyśleć jeszcze na etapie prac budowlanych, bowiem maty grzejne lub rury trzeba zamontować jeszcze przed wylaniem wylewki. Co więcej, na tym etapie warto też mieć zarys zabudowy kuchennej, aby ogrzewania nie instalować pod meblami czy w miejscu, gdzie będzie w przyszłości stać lodówka.
 

Coś dla tradycjonalistów

Grzejniki dekoracyjne, czy ogrzewanie podłogowe świetnie odnajdują się w kuchni nowoczesnej, nierzadko minimalistycznej. Co jednak mają począć wielbiciele tradycyjnych, rustykalnych klimatów? Dla nich godne polecenia są tradycyjne kuchnie kaflowe. Nie tylko świetnie wpiszą się w wystrój rustykalnej kuchni ale również doskonale ogrzeją pomieszczenie. Dzięki grubym ścianom szamotowym doskonale akumulują ciepło, służą więc nie tylko do gotowania czy pieczenia, ale i do ogrzewania kuchni, a przede wszystkim do tworzenia niepowtarzalnej atmosfery domowego ogniska.

Komentarze


2.75/5 4 4
5

Poszukuje grzejników o niestandardowej formie, by stały się ciekawą ozdoba kuchni. Znacie sklepy, w jakich można takie dostać?


3

cieżko o takie grzejniki - polecam poszukiwac w sieci


3

zgada sie


Jak dla mnie najlepsze jest ogrzewanie podłogowe, bo nie osusza powietrza. Wystarczy, że sie gotuje i powietrze jest już przełamane i ogrzane, więc nie potrzeba grzejnika ściennego.

Zobacz również


ABC kucharza, czyli typy kuchennych noży


Noże niezbędne są niemalże przy każdej kuchennej czynności. Czy to do krojenia...

Jak wyjąć szybę z piekarnika, żeby ją wyczyścić?


Szyba jest elementem piekarnika, na którym najbardziej widać zabrudzenia. Nawet...

Zlewozmywak i spółka


Zlew to jeden z najważniejszych kuchennych elementów. Stanowi centrum strefy...