Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Plastik czy szkło? W czym lepiej przechowywać...

Porady


Plastik czy szkło? W czym lepiej przechowywać żywność?

Obecne czasy zmuszają nas do przechowywania produktów spożywczych. Pośpiech, robienie zakupów „na zapas", czy po prostu coraz dłuższa przydatność do spożycia sprawiają, że w kuchennych szafkach, lodówkach i zamrażarkach magazynujemy spore ilości żywności. W czym jednak przechowywać poszczególne rodzaje produktów?

Top 2

Najbardziej popularne i najchętniej wybierane przez konsumentów są pojemniki wykonane z plastiku i szkła. Jedne i drugie świetnie się do tego nadają, występują w różnych kształtach, formach i kolorach, z łatwością można więc je dopasować do wystroju kuchni, dzięki czemu oprócz swej praktycznej funkcji, będą pełnić też rolę dekoracyjną. Jak jednak wybrać najlepsze pojemniki?
 

Pojemnikowe ABC

Bez względu na to, jaki rodzaj pojemników wybierzemy do swej kuchni, powinniśmy się kierować kilkoma uniwersalnymi zasadami, które ułatwią użytkowanie opakowań:
Najbardziej praktyczne pod względem ergonomii są pojemniki kwadratowe lub prostokątne. Zarówno w szafce jak i na półce w lodówce zajmą one najmniej miejsca, można ustawić kilka różnej wielkości pojemników obok siebie, bez marnowania cennej przestrzeni.
Dobrze jest wybierać pojemniki z przeźroczystymi ściankami, dzięki czemu bez konieczności otwierania będziemy mogli sprawdzić ich zawartość.
Pojemniki, szczególnie te, w których planujemy przechowywać łatwo psującą się żywność, powinny posiadać szczelne przykrywki. Uniemożliwi to dostawanie się do wnętrza pudełka powietrza i bakterii, które przyspieszają psucie się produktów spożywczych.
Pojemnik powinien też mieć odpowiednio duży otwór, by można do niego włożyć np. miarkę i nabrać pożądaną ilość przechowywanego w pojemniku produktu, np. mąki czy ryżu.
Pudełka, w których planujemy przechowywać (a nawet transportować) płyny, zupy, sosy, soki, powinny być wyposażone w specjalne uszczelki zapobiegające przeciekaniu.
Najlepiej zaopatrzyć się w kilka pojemników różnych rozmiarów, dzięki czemu będziemy mogli przechowywać zarówno kilka plasterków szynki czy sera żółtego, jak i sporą porcję zapiekanki z wczorajszego obiadu.
Pojemniki, ich wielkości i kształty dobierajmy tak, by (jeśli nie są wykorzystywane w danym momencie do przechowywania) można je było włożyć jeden w drugi. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce w kuchennej szafce. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup całego, odpowiednio skomponowanego przez producenta, zestawu pojemników. Z reguły ich wielkości są właściwie dobrane, zwykle też cały zestaw kosztuje mniej niż tyle samo pojedynczych pudełek kupowanych osobno.
 

Surowiec jednak ma znaczenie

Wśród konsumentów nie brakuje zwolenników zarówno plastikowych jak i szklanych pojemników na żywność. Co jednak przemawia za wyborem jednych lub drugich? Oba materiały mają swe wady i zalety, wybór konkretnego rodzaju surowca, zależy więc od indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń.
Plastikowe pojemniki są lekkie i komfortowe w użyciu. Nigdy nie zardzewieją, nie stłuką się, są stosunkowo odporne na działanie bardzo niskiej i wysokiej temperatury. Z reguły większość z nich można myć w zmywarkach. Bez problemu znajdziemy w sklepach dowolne kształty i pojemności takich pudełek, co więcej są one stosunkowo tanie.
Szklane pojemniki z kolei wprawdzie są nieco cięższe niż pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych, jednak ich niewątpliwym atutem jest fakt, że są w stu procentach naturalne i ekologiczne. Nie powodują uczuleń, są więc bezpieczne nawet dla osób z alergią. Co więcej, nie chłoną zapachów, dzięki czemu przechowywana w nich żywność nie traci walorów smakowych. Podobnie jak plastikowe, szklane pudełka również są odporne na działanie wysokich temperatur, a te wykonane ze szkła żaroodpornego można z powodzeniem wykorzystywać jako pojemniki czy formy do pieczenia zapiekanek, mięs a nawet ciast. Nadają się też do mycia w zmywarkach i podgrzewania w kuchenkach mikrofalowych. Bez problemu mogą też pełnić funkcję dekoracyjnych naczyń, w których śmiało możemy podać danie na stół. Szkło jest też w pełni ekologicznym surowcem, co oznacza, że można go poddać stuprocentowemu recyklingowi, czego nie można powiedzieć o wszystkich rodzajach tworzyw sztucznych. Niestety szkło można łatwo uszkodzić lub stłuc, jednak według opinii wielu instytucji badawczych jest bezpieczniejsze dla zdrowia człowieka. Nie emituje żadnych substancji chemicznych, nie wchodzi w reakcję z żywnością, jest bezwonne. Plastik na tym tle wypada nieco gorzej, przypisuje się mu bowiem niezbyt pozytywne cechy. Niektóre z wyrobów wykonanych z tworzyw sztucznych, szczególnie tych zawierających bardzo groźny bisfenol A (BPA) mogą mieć wyjątkowo negatywny wpływ na zdrowie człowieka – zwłaszcza, jeśli pojemnik zostaje poddany działaniu wysokiej temperatury. Sprawdzajmy więc oznaczenia na plastikowych pudełkach i wybierajmy jedynie te dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


ABC kucharza, czyli typy kuchennych noży


Noże niezbędne są niemalże przy każdej kuchennej czynności. Czy to do krojenia...

Kompletujemy kuchenną wyprawkę


Przeprowadzka do własnego mieszkania czy domu to niezwykle ważny krok w życiu każdego....

Dobra patelnia - jak kupować, żeby nie żałować?...


W każdej kuchni trudno by się było obejść bez naczyń. Służą nam do...