Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Płyta bezpieczeństwa

Porady


Płyta bezpieczeństwa

Wybierając sprzęty AGD do kuchni zwykle kierujemy się ich wyglądem, designem, funkcjami, w jakie wyposażyli je producenci. Ważnym aspektem jest też bezpieczeństwo użytkowania, które również determinuje wybór konkretnego modelu. Współczesne zabezpieczenia sprzętów kuchennych są bardzo pomysłowe, dostosowane do różnych sytuacji, do jakich może dojść w kuchni. Które z nich są rzeczywiście przydatne?

Na zdjęciu: Meblostrefa

Najniebezpieczniejsza: płyta

Jednym z najczęściej używanych w kuchni sprzętem ze świata AGD jest płyta grzewcza. To na niej rozgrywają się kulinarne spektakle, ciężko wyobrazić sobie bez niej jakiekolwiek gotowanie. To też urządzenie, które do swej pracy wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę, gaz lub prąd, powinno być więc wyjątkowo dobrze zabezpieczone. Szczególnie w domu, w którym są małe dzieci, ciekawe świata i gotowe na własnej skórze przekonać się jak bardzo gorąca i niebezpieczna może być płyta grzewcza.
 

Gaz ujarzmiony

Wśród płyt grzewczych jedną z najbardziej niebezpiecznych jest płyta gazowa. Nie dość, że mamy tu do czynienia z prawdziwym płomieniem, nagrzewaniem się obudowy, palników i rusztu, to jeszcze istnieje ryzyko zatrucia ulatniającym się gazem, który w kilka minut potrafi zabić człowieka. Do tego dochodzi jeszcze konieczność odpowiedniego odprowadzania spalin i właściwa wentylacja pozwalające utrzymać w kuchni odpowiednią atmosferę i czyste, świeże powietrze. Mimo licznych zagrożeń, współczesne płyty gazowe uważa się jednak za jedne z bardziej bezpiecznych. Wszystko za sprawą licznych zabezpieczeń, w jakie wyposażają je producenci sprzętów AGD. Na uwagę zasługuje z pewnością zabezpieczenie antywypływowe gazu, automatycznie odcinające jego dopływ do palnika w momencie zdmuchnięcia lub zalania płomienia. Dzięki temu mamy gwarancję, że trujący gaz nie będzie się ulatniał. O ulatniający się gaz nie musimy się też martwić w momencie odkręcenia kurków – większość nowoczesnych płyt ma automatyczne zapalarki zintegrowane z pokrętłami, dzięki czemu płomień zapala się praktycznie zaraz po odkręceniu gazu w danym palniku. Płyty zabezpieczone są również przed przypadkowym uruchomieniem np. przez dzieci. Aby gaz mógł zacząć płynąć nie wystarczy jedynie odkręcić kurków. Zazwyczaj wymaga to też dodatkowych czynności jak np. jednoczesne odkręcenie i wciśniecie kurka – takich czynności małe dzieci zwykle nie potrafią wykonać w jednym czasie i jedną ręką.
 

Bezpiecznie pod prądem

Płyty elektryczne uważane są za bardziej bezpieczne, chociaż i w ich przypadku nie można wykluczyć pewnych zagrożeń. Podstawowym jest ryzyko poparzenia. Producenci dokładają więc wszelkich starań, by ich sprzęty były maksymalnie bezpieczne podczas pracy. Przejawem tej troski są funkcje rozpoznawania naczyń. W niektórych modelach płyt elektrycznych, pole zaczyna grzać dopiero w momencie ustawienia na płycie garnka. Nie ma więc możliwości przypadkowego uruchomienia płyty grzewczej. Co więcej, nowoczesne modele mają również opcje rozpoznawania wielkości naczynia, dzięki czemu płyta grzeje się jedynie w miejscu, w którym postawimy garnek, w pozostałych miejscach pozostając zimną (szczególnie praktyczne i bezpieczne w tym aspekcie są płyty indukcyjne). Na uwagę zasługuje też funkcja ciepła resztkowego – dzięki specjalnym diodom można zobaczyć na powierzchni płyty rozgrzany obszar, a po wyłączeniu urządzenia zobrazowane mamy jak bardzo nagrzana jest jeszcze jego powierzchnia. Pozwala to uniknąć przypadkowego dotknięcia gorącego fragmentu i groźnego poparzenia. Niektóre modele wyposażone są też w opcję automatycznego wyłączania w momencie zdjęcia naczynia z powierzchni płyty, nie ma więc groźby nagrzewania płyty bez wiedzy użytkownika. Wybrane płyty wyłączają się też automatycznie po upływie określonego czasu (który możemy dowolnie zaprogramować), dzięki czemu nie musimy martwić się, że zapomnimy wyłączyć płytę. Podobnie jak w płytach gazowych, również w elektrycznych stosuje się zabezpieczenia przed dziećmi uniemożliwiające ich przypadkowe uruchomienie sprzętu. Wartym polecenia jest też rozwiązanie wykorzystujące sygnał dźwiękowy Uruchamia się on w momencie awarii lub nieprzewidzianej sytuacji – np. kiedy płyta zostanie zalana. Urządzenie potrafi się też automatycznie wyłączyć w takiej sytuacji.

Komentarze


2.00/5 1 1
2

mega foto! inspiruje

Zobacz również


Co na ścianę przy płycie kuchennej?


Satysfakcjonująca stylizacja pomieszczenia kuchennego opierać się ma nie tylko na...

Na gazie czy z prądem? Jaką płytę grzewczą wybrać?


Co najczęściej robimy w kuchni? Gotujemy. Skoro ta czynność zajmuje nam tak wiele...

Wyczaruj jesienne przysmaki z nową płytą indukcyjną...


Jesień zachwyca pełnią smaków i kolorów. Zieleń ustępuje miejsca...