Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Przechowywanie w szafkach kuchennych

Porady

Przechowywanie w szafkach kuchennych

Ulubione0

Wnętrze kuchni bez wątpienia wymaga starannego zorganizowania przestrzeni. Tylko funkcjonalnie urządzona kuchnia będzie wygodna i przyjazna, ale także umożliwi szybsze wykonywanie określonych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków czy też sprzątaniem po nich. Istotne znaczenie ma zarówno odpowiednie rozmieszczenie elementów takich jak sprzęty AGD czy wybór układu kuchennego, ale także przemyślane ułożenie przechowywanych w szafkach rzeczy.

Porządek w kuchni
Kuchnia jest wnętrzem, w którym czystość i porządek to kwestie priorytetowe. Są one ważne przede wszystkim ze względu na higienę podczas przygotowywania posiłków, ale także w kwestii wygody wykonywania prac kuchennych. Jeżeli rzeczy przechowywane w szafkach będą ułożone w sposób chaotyczny, każdego dnia będziemy tracić sporo czasu i nerwów na szukanie lub dostanie się do danego produktu. Dlatego zawartość w szafkach kuchennych należy usystematyzować, co ułatwi intuicyjne sięganie po dane rzeczy, a dostęp do nich i utrzymanie porządku będą przebiegać automatycznie, więc wygodnie i szybko.

Podział na strefy kuchenne
Rozplanowanie przechowywanych rzeczy w szafkach kuchennych należy rozpocząć od wprowadzenia w życie tzw. reguły 5 stref. Polega ona na podzieleniu układu zabudowy kuchennej na pięć części. Do każdej z tych stref przypisać należy ogólne czynności wykonywane w jej obrębie, a następnie w szafkach i szufladach do niej przynależących umieścić wszystkie te produkty i akcesoria, które są z nią związane. Wówczas rzeczy umieszczone w szafkach kuchennych będą posegregowane tematycznie, co ułatwi ich odnajdywanie, a także skróci odległości pokonywane w kuchni. Wyróżniamy pięć podstawowych stref kuchennych:

  • zmywania,
  • zapasów,
  • gotowania,
  • przechowywania,
  • przygotowywania.

Jak przechowywać w szafkach?
Gdy już szafki zostaną podzielone i przypisane do poszczególnych stref, wówczas wystarczy produkty i akcesoria kuchenne przydzielić pod względem ich użyteczności do poszczególnych obszarów. W szafkach natomiast warto w taki sposób rozmieścić wszystkie rzeczy, aby ich ułożenie odpowiadało częstotliwości ich użytkowania. Oznacza to, że rzeczy używane często i na co dzień powinny znajdować się w zasięgu ręki i być ustawione z przodu szafek. Z tyłu szafek oraz w tych bardzo wysokich umieszczamy rzeczy używane okazjonalnie lub bardzo rzadko. Natomiast w dolnych półkach przechowujemy ciężkie akcesoria i takie o nieregularnych kształtach, dzięki czemu będzie łatwiej je wyjmować i odkładać. Pomocne okaże się także używanie wszelkiego rodzaju organizerów, segregatorów i pojemników na sypkie produkty.

Zobacz również

Maszyna do mięsa – czym kierować się podczas wyboru?

Maszyna do mięsa – czym kierować się podczas...

Jeszcze kilka lat temu, mielenie mięsa nie należało do ulubionych czynności domowych. Ręce...

Szybki sposób na odnowienie Twojej kuchni

Szybki sposób na odnowienie Twojej kuchni

Postaw na dodatki! Najszybszym sposobem na efektywne odświeżenie starej, znudzonej kuchni są...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena