Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Jak czyścić okap kuchenny?

Sprzęt agd


Jak czyścić okap kuchenny?

Okap doskonale sprawdza się w roli kuchennego oczyszczacza powietrza. Pozbawia go oparów, zapachów czy nadmiernej wilgoci. Sam jednak jest jednym z urządzeń AGD najbardziej narażonym na zabrudzenia. Jak więc utrzymać go w czystości, by pracował bezusterkowo przez długi czas?

Źródła problemów

Największym wrogiem okapów jest powietrze, które zasysa i ma za zadanie oczyścić. To bowiem w nim znajdują się drobinki kurzu, tłuszczu, opary gazu, które wyjątkowo szybko i skutecznie osadzają się na poszczególnych elementach okapu: od obudowy, przez kratki, filtry na łopatkach wentylatora kończąc. Przyrządzając posiłki, gotując obiady, smażąc nie jesteśmy w stanie tego uniknąć, zatem pozostaje nam regularne dbanie i czyszczenie okapu, by sam nie musiał wymagać gruntownego oczyszczania i naprawy w serwisie. Systematyczne czyszczenie pozwoli bowiem, na sprawne funkcjonowanie okapu - oblepiony tłuszczem i kurzem z pewnością będzie mniej efektywnie pracować i w konsekwencji przestanie spełniać swoją rolę.
 

Regularna kontrola to podstawa

Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji konieczne jest systematyczne sprawdzanie stopnia zabrudzenia okapu. Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się na elementach, które jako pierwsze mają styczność z zasysanym powietrzem: na siatkach okapu. To właśnie tu osadza się tłuszcz i kurz, dlatego najlepiej kontrolować stopień ich zabrudzenia. Pozwoli to też na stosunkowo łatwe oczyszczenie, bowiem im świeższe i mniejsze zabrudzenia, tym prościej je usunąć. Najlepiej robić to raz w tygodniu jeśli gotujemy codziennie, jeśli natomiast przyrządzamy dania sporadycznie wystarczy kontrola raz na dwa, trzy tygodnie.


Warto wiedzieć!


Pamiętajmy, by podczas gotowania, duszenia czy smażenia potraw w miarę możliwości jak najczęściej używać pokrywek do garnków i patelni. Pozwoli to nie tylko na zminimalizowanie ilości oparów dostających się do okapu, ale też na mniejsze zużycie energii lub gazu, bowiem potrawy przyrządzane pod przykryciem gotują się szybciej! Warto mieć też świadomość, że ilość oparów i zabrudzeń na okapie w dużej mierze zależy od płyty grzewczej, na jakiej przyrządzamy nasze dania. Najwięcej zabrudzeń powstaje z dań gotowanych na płycie gazowej. Oprócz pary wodnej i zapachów powstających podczas gotowania, mamy tu do czynienia również z oparami gazu, które w zestawieniu z kurzem i wilgocią tworzą niesłychanie nieprzyjemne i trudne do usunięcia, kleiste naloty nie tylko na okapie, ale i na sąsiadujących z płytą szafkach kuchennych. Nieco lepiej sprawa wygląda w przypadku płyt elektrycznych, na uwagę zasługują tu szczególnie płyty indukcyjne, na których gotuje się bardzo szybko i sprawnie, co ogranicza czas parowania i emitowania oparów mogących zabrudzić okap.
 

Jak czyścić okap?

Oto kilka cennych rad:

  • Ze względów bezpieczeństwa, przed przystąpieniem do czyszczenia okapu najlepiej jest odłączyć go ze źródła zasilania a z kuchenki usunąć wszelkie garnki, patelnie i naczynia, by uniknąć ich przypadkowego uszkodzenia lub zabrudzenia.
  • Okap, jego obudowę i siatki najlepiej czyścić ciepłą wodą z domieszką kuchennego detergentu. Doskonale rozpuszcza on tłuszcz i usuwa brud, nie wchodzi przy tym w reakcje z czyszczonymi elementami.
  • Siatki okapu należy delikatnie ściągnąć i umieścić w pojemniku lub zlewozmywaku napełnionym ciepłą wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń. Roztwór powinien w całości pokrywać siatki. Najlepiej pozostawić je przynajmniej na pół godziny, jednak w przypadku większych i bardziej uporczywych zabrudzeń, czas ten lepiej wydłużyć. Ciepła woda w połączeniu z płynem doskonale poradzi sobie z brudem nagromadzonym w oczkach siatki.
  • Po odpowiednio długim czasie namaczania powierzchnie siatek z obu stron należy delikatnie przecierać szczotką lub gąbką aż do momentu całkowitego wyczyszczenia. Niestety, w przypadku cięższych i starszych zabrudzeń, czynność ta może być nieco kłopotliwa i pracochłonna, ale efekty na pewno będą warte wysiłku.
  • Jeżeli mimo naszych sporych starań i długiego odmaczania siatki nadal będą zabrudzone, będziemy musieli sięgnąć po specjalistyczne detergenty przeznaczone do czyszczenia okapów. Świetnie sprawdzą się tu też preparaty do czyszczenia płyt grzewczych lub piekarników. Pamiętaj jednak, by dokonać próby na niewidocznej części siatki, by sprawdzić czy przypadkiem detergent nie wchodzi w reakcję z materiałem, z którego jest wykonana. Może to bowiem grozić jej uszkodzeniem a nawet zniszczeniem delikatnej powierzchni. Najlepiej wybierać preparaty nieżrące i bezwonne.
  • Obudowę okapu, w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana najlepiej czyścić środkiem przeznaczonym właśnie do tego celu. Inny bowiem detergent poradzi sobie ze stalą nierdzewna, inny ze szkłem, jeszcze inny z plastikiem. W tym przypadku chodzi nie tylko o skuteczne usunięcie zabrudzeń ale i o niepozostawienie na powierzchni nieestetycznych smug czy śladów.
  • Pamiętaj o regularnym wymienianiu filtrów w okapie według zaleceń producenta. Tylko systematyczne dbanie o wszystkie elementy okapu pozwoli na długie i sprawne funkcjonowanie urządzenia. 

Komentarze


4.40/5 5 5
5
GosiaGosiposia

od jakiegoś czsu używam specjalnego płynu i nie mam już powodu namaczać kratek. Płyn ten jest przeznaczony do usuwania tłustego brudu. Należy nanieść go na czyszczona powierzchnię. Do tego celu przeznaczony jest atomizer na butelce. Rozprowadzam go na wszystkich częściak okapu, kuchence, płytkach na ścianie. Czekam chwilę. tyle, żeby wyciągnąć ściereczkę z szafki i nałożyć rękawice, przeciaram wilgotną ściereczką. Płyn jest bez kwasów, nic złego ze skóra się nie dzieje po kontakcie z nim. Rękawice zakładam zawsze do sprzątania.


4
benka

Większość okapów jest ze stali nierdzewnej, która jest łatwa do utrzymania w czystości , wystarczy miękka szmatka z środkiem do pielęgnacji, tylko nie ściernym bo zarysujemy stal.Następna sprawa to filtry, aluminiowe myjemy raz na miesiąc w zmywarce w tem.40 stopni lub delikatnie ręcznie. Filtry węglowe trzeba regularnie wymieniać.


4
system

Jeżeli gotujemy sporadycznie to myjemy filtry i okap raz na miesiąc , gdy codziennie to jak będziemy systematycznie przeczyszczać co tydzień to nie dopuścimy do dużych zabrudzeń i będzie nam łatwiej i szybciej .


4
Aisza

Są specjalne ściereczki i spreje do czyszczenia okapów.


5
Elaeleczka

@Aisza. No my przy zakupie okapu dostaliśmy spray producenta i rzeczywiście jest skuteczniejszy od np. sody czy kwasku, jakimi wszystko by czyściła moja babcia ;-) Mniej się trzeba naszorować znacznie.

Zobacz również


Ogrzewanie w kuchni


Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, które może przysporzyć wielu...

Piekarniki


Aromatyczne mięsa, wspaniałe zapiekanki, smakowite dania, cudowne ciasta. Któż...

Błędy w urządzaniu kuchni


Każdy chciałby, aby jego kuchnia była piękna, wygodna i funkcjonalna. Jednak czasami...