Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Lodówka Solo czy w obudowie? Jaką lodówkę wybrać?

Lodówka


Solo czy w obudowie? Jaką lodówkę wybrać?

Lodówkę ma właściwie każdy, a już na pewno jest ona jednym z pierwszych punktów na zakupowej liście osób urządzających kuchnię. Nie sposób sobie bowiem wyobrazić codziennego funkcjonowania bez tego sprzętu. Czym się jednak kierować podczas wyboru konkretnego modelu i czy lepiej jest ją zabudować czy postawić na sprzęt wolnostojący?

Wyposażenie obowiązkowe

Chłodziarko-zamrażarka to podstawowy element kuchennej zabudowy. Można sobie wyobrazić kuchnię bez kuchenki mikrofalowej, ekspresu do kawy, a nawet piekarnika. Nie sposób jednak funkcjonować bez chłodziarki. Do tego stopnia ułatwia ona codzienne życie i korzystanie z kuchni, że na stałe weszła w skład kuchennego wyposażenia, jest też jednym z głównych elementów jednej ze stref kuchennych, według których powinno się planować i urządzać kuchnię. Wybór sprzętów chłodzących jest przeogromny. Producenci proponują setki modeli, z których każdy użytkownik może wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie i swojej kuchni. Chłodziarkę można dostosować do swych indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń, ale też możliwości i ograniczeń metrażowych i technicznych kuchennego pomieszczenia. W sklepach ze sprzętem znajdziemy zarówno same chłodziarki, jak i chłodziarko-zamrażarki, modele duże, średnie i całkiem małe, chłodzące różnymi systemami i sposobami, mniej lub bardziej energooszczędne, z dodatkowymi udogodnieniami, strefami, półkami czy pojemnikami. To jednak nie wszystko. Jedną z ważniejszych decyzji, jaką będziemy musieli podjąć kupując lodówkę jest kwestia, czy ma być ona wolnostojąca czy przystosowana do zabudowy. Oba rozwiązania mają swe wady i zalety, warto jednak je poznać, by podjąć właściwą, świadomą decyzję, której nie będziemy w przyszłości żałować.
 

Ukryta

Od jakiegoś czasu niezwykle popularne jest zabudowywanie wszelkich kuchennych sprzętów. Ma to swe estetyczne i praktyczne uzasadnienie, nic bowiem nie dostaje się między obudowę urządzeń a ścianki mebli, wszystko jest doskonale rozplanowane i dokładnie wymierzone, wszystkie elementy idealnie ze sobą współgrają, szczególnie jeśli sprzęty pochodzą z tej samej linii stylistycznej i wyglądem są dostosowane do stylistyki całej kuchni. Nie dotyczy to jednak chłodziarki przystosowanej do zabudowy. O ile płyta grzewcza, piekarnik czy kuchenka mikrofalowa są widoczne na tle meblowej zabudowy, o tyle lodówka pozostaje całkowicie ukryta za meblowym frontem. Może więc być to dowolny model, nie ma ryzyka, że nie wpisze się w styl pozostałych elementów kuchni. Lodówka taka jest całkowicie niewidoczna, może być więc ulokowana w dowolnym miejscu kuchni, w którym zaplanuje ją projektant zabudowy meblowej. Zabudowana lodówka idealnie sprawdza się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach, jak i w pomieszczeniach urządzonych w bardziej klastycznym stylu. Chłodziarkę można bowiem zabudować frezowanym, stylizowanym na rustykalny, frontem meblowym. Niestety, możliwość zabudowy stwarza też pewne ograniczenia, które dla niektórych mogą być problematyczne. Z reguły chłodziarki i chłodziarko-zamrażarki do zabudowy mają nieco mniejszą pojemność niż ich wolnostojące odpowiedniki o tych samych rozmiarach. Problem może się też pojawić w sytuacji, kiedy zechcemy zmienić wystrój kuchni i zabudowę meblową – front kuchenny jest bowiem przykręcany do drzwi lodówki, nie ma też możliwości zmiany lokalizacji zabudowanego urządzenia bez konieczności zmiany zabudowy meblowej. Na lodówkę przeznaczoną do zabudowy nie mogą też sobie pozwolić posiadacze już urządzonej kuchni – nie można bowiem jej tak po prostu wstawić do kuchni – zawsze musi być ona zintegrowana z zabudową meblową. Co więcej, jeśli zachcemy zmienić urządzenie na inne (lub jeśli lodówka się zepsuje i trzeba będzie kupić nowy model), nowy sprzęt będzie musiał mieć takie same wymiary, w przeciwnym razie niemożliwe będzie jego wpasowanie się w dotychczasowe miejsce.
 

Wolna...

Wolnostojące chłodziarko-zamrażarki powoli wypierane są z rynku przez lodówki przystosowane do zabudowy, jednak nadal nie brakuje ich zwolenników. Lodówka taka nie musi być przecież brzydka, kojarząca się z minionymi czasami. W ofertach wielu producentów sprzętu AGD znaleźć można wiele chłodziarek i chłodziarko-zamrażarek, które z pewnością staną się ozdobą niejednej kuchni. Sprzęty takie zachwycają nie tylko niestandardowymi formami i kształtami. Można je dowolnie oklejać (np. zabawnymi grafikami lub zdjęciami) dostosowując do wystroju kuchni, mogą też przybierać przeróżne kolory pasujące (lub kontrastujące) z pozostałymi elementami kuchennej zabudowy. W ofertach wielu producentów bez trudu znajdziemy też chłodziarki stylizowane na minione, kultowe epoki, dopracowane w najdrobniejszych detalach. Wbrew pozorom, wolnostojąca lodówka może być perełką na tle nowoczesnej zabudowy jak i w tradycyjnym ujęciu. To, jak będzie się prezentować zależy od konkretnej aranżacji i pomysłu na ten sprzęt. Atutem takiego urządzenia jest bez wątpienia jej mobilność. Wolnostojąca chłodziarka może stanąć w dowolnym miejscu kuchni pod warunkiem, że w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne, a samo urządzenie nie będzie narażone na długie działanie źródeł ciepła (warunek ten dotyczy zresztą również lodówek do zabudowy). Lodówkę taką wybierają chętnie osoby, których kuchnie są już urządzone, ale nie tylko, warto zdawać sobie sprawę, że piękne, zdobywające coraz większą popularność lodówki Side by Side są też typami wolnostojącymi. Chodziarki wolnostojące nie są jednak pozbawione wad. Mniej dekoracyjne, bardziej powszechne (i tańsze) modele często nie zachwycają swym designem, nie zawsze są w stanie wpisać się w resztę zabudowy meblowej. Ze względu na zastosowane w nich technologie muszą mieć zapewniony obieg powietrza (szczególnie od tyłu), dlatego zazwyczaj nie są dosuwane do ściany, co może niezbyt estetycznie wyglądać.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Lodówki side by side


Masz przestronną kuchnię, którą chciałbyś zagospodarować w pełni komfortowo?...

Tych błędów nie popełniaj, gdy chcesz kupić lodówkę


Zakup sprzętu AGD na „łapu-capu" to nic dobrego. Nie jest często również...

Zanim kupisz lodówkę


Kiedy kupujesz sprzęt AGD, wydajesz z reguły duże sumy pieniężne, dlatego warto abyś...