Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Lodówka Wybór lodówki dostosowanej do potrzeb...

Lodówka


Wybór lodówki dostosowanej do potrzeb domowników – na jakie parametry zwracać uwagę?

Nie trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że lodówka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Oczywiście od tej reguły także znajdą się pewne wyjątki, ale większość tym razem ma decydujący głos. A co powinien podpowiedzieć głos rozsądku, gdy podejmujemy decyzję o zakupie lodówki? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

Na zdjęciu: Studio Pino

Klasa energetyczna

Lodówka właściwie cały czas podłączona jest do prądu, nie wliczając w to chwil, kiedy mamy awarię w dostawie energii. Aby nie przerazić się wysokością rachunków, warto bliżej przyjrzeć się oznaczeniom poszczególnych klas energetycznych. Odnajdziemy je na interesującym nas sprzęcie w postaci etykiety efektywności energetycznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości wystarczy poprosić o pomoc sprzedawcę. Zwyczajowo klasy podawane są w ściśle określonej skali od A++ aż do G. W ten sposób ujednolicono oznaczenia zużycia energii przez dany sprzęt w stosunku do ustalonej i przyjętej przez Unię Europejską normy. W związku z tym zasada ta obejmuje wszystkich producentów. W tym przypadku klasa A++ oznacza maksymalną oszczędność, natomiast G najmniejszą. Większość dostępnych na rynku urządzeń posiada wyższe klasy energetyczne (A, A+). Oprócz energooszczędności samego sprzętu, na pobór prądu wpływa także pojemność lodówki.
 

Kultura pracy

Niektóre modele lodówek generują wysoki poziom hałasu i dodatkowo rzadko się wyłączają. Oczywiście na co dzień będzie to bardzo uciążliwe dla wszystkich domowników. Najbezpieczniej i najprzyjemniej dla otoczenia będzie wówczas, gdy wybierzemy sprzęt, którego poziom hałasu podczas pracy nie przekracza wartości około 38 dB. Jeżeli podawana przez producenta wartość jest niższa, tym lepiej dla nas i naszych uszu.
 

Drzwi

W przypadku drzwi, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest kierunek ich otwierania. Może zdarzyć się tak, że będzie on kolidował z zaaranżowaną wcześniej zabudową kuchenną. Znacznie obniży to komfort użytkowania, kiedy nie będziemy mogli do końca otworzyć lodówki, by zyskać dostęp do każdej półki czy swobodnie wysunąć szufladę. Wielu producentów w swoich sprzętach oferuje dodatkową opcję w postaci możliwości zmiany kierunku otwierania drzwi. Jeśli planujemy remont, przemeblowanie lub przeprowadzkę, będzie to najbezpieczniejsze rozwiązanie i pozwoli w przyszłości uniknąć problemów z optymalnym ustawieniem lodówki. Druga kwestia, również związana z drzwiami, wynika z wielkości i pojemności lodówki. Możemy tutaj wyróżnić lodówki jednodrzwiowe, dwudrzwiowe oraz side by side. Jednodrzwiowe są idealnym rozwiązaniem dla nielicznej rodziny lub singli. Świetnie sprawdzą się również w małej kuchni czy nawet domku letniskowym. Ze względu na niewielką pojemność i wymiary część z nich nie została wyposażona w osobny zamrażalnik. Znacznie większą pojemnością cechują się lodówki dwudrzwiowe, które zazwyczaj posiadają oddzielną chłodziarkę i zamrażalnik. Oczywiście taki rozkład bezpośrednio wpływa też na większe wymiary urządzenia. Tego typu sprzęt znajdzie swoje zastosowanie w przypadku wieloosobowej rodziny, gdyż swobodnie pomieści znaczną ilość niezbędnego pożywienia. Lodówki side by side cechują się największą, z dotychczas wymienionych, pojemnością. W tym modelu również zamontowano podwójne drzwi, jednak umiejscowiono je jedne obok drugich. Dla większej wygody zazwyczaj z jednej strony znajduje się chłodziarka, natomiast z drugiej zamrażarka. Takie rozwiązanie idealnie wkomponuje się w zabudowę dużej, przestronnej kuchni.

Półki

Równie ważne podczas wyboru konkretnego modelu lodówki są często pomijane półki. Skupiamy się na jej wyglądzie zewnętrznym, estetycznym wykończeniu, całkowicie omijając jej wnętrze. Przecież to od właściwego zagospodarowania półek w dużej mierze zależy wygoda użytkowania. Półki szklane, wykonane ze szkła hartowanego są najbardziej popularne i jednocześnie najbardziej praktyczne. Łatwo z nich usunąć wszelkie zabrudzenia a w przypadku gdy coś nam się rozleje, nie spłynie na niższy poziom. Są również bardzo wytrzymałe na wszelkiego typu zarysowania i pęknięcia. Wytrzymają także kilkukilogramowe obciążenie. Druciane półki, chociaż pozwalają na większą swobodę w aranżacji wnętrza, nie zapewnią ochrony przed zabrudzeniami.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia dla niepełnosprawnych


Kuchnia to najważniejsze miejsce w domu, powinna być więc funkcjonalna i wygodna. Jest...

Lodówka side by side - wady i zalety


Masz dużą rodzinę? Planujesz przeprowadzkę? A może właśnie zacząłeś remont...

Misja kupujemy lodówkę – na co warto zwrócić uwagę?


Kuchnia niewątpliwie jest sercem domu, a sercem kuchni zdecydowanie jest......