Zdrowe pieczenie
Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać, że potrawy ugotowane na parze są dużo zdrowsze, smaczniejsze i ładniejsze niż ich odpowiedniki przyrządzone w tradycyjny sposób na patelni, w piekarniku lub w garnku. To, że para wydobywa z nich wszystko co najlepsze, jednocześnie nie pozbawiając cennych witamin i mikroelementów również jest poza jakąkolwiek dyskusją. A gdyby tak niezbyt pojemne naczynia do gotowania na parze zastąpić czymś większym, czymś tak dużym jak piekarnik parowy?
Nowy rozmiar pieczenia i gotowania
Gotowanie na parze, nawet w największych naczyniach nie zawsze zadowala. Mimo, iż w jednym parowarze można na raz przyrządzić całe danie, od warzyw, przez rybę czy mięso, na dodatkach skończywszy, raczej mało realne jest przygotowanie w nim obiadu dla kilkuosobowej rodziny. Dlatego kilka lat temu wymyślono piekarnik parowy. To nowoczesne multifunkcjonalne urządzenie pozwalające w szybki i łatwy sposób przyrządzić najbardziej wykwintne dania. Jedną z największych jego zalet jest pojemność – cztero, pięciokrotnie większa niż parowarów, pozwalająca na przygotowywanie nawet największych dań. Dzięki takiemu piekarnikowi możemy piec tradycyjnie, gotować na parze albo piec z funkcją pary. Te trzy funkcje wyróżniają go od tradycyjnych odpowiedników czyniąc go jednocześnie bardzo przydatnym w każdej kuchni. Pieczenie tradycyjne umożliwia przyrządzanie wszystkich dań, ciast, mięs jak dotychczas. Dodatkowo pozwala na cudowne zrumienienie mięsa, co jest dla niektórych smakoszy wyznacznikiem dobrej kuchni. Pieczenie z funkcją pary umożliwia osiąganie doskonałych efektów soczystego i aromatycznego mięsa oraz pięknie przypieczonej, chrupiącej skórki. Gotowanie na parze z kolei to nic innego, jak przeniesienie funkcji parowaru do nieco większego urządzenia – pozwala więc ugotować wszystko bez dodatku tłuszczu, bez utraty naturalnych aromatów i kolorów, z zachowaniem wszystkich witamin i mikroelementów.
Szybko, zdrowo i wygodnie
Przyrządzanie potraw w parowym piekarniku jest nie tylko łatwe i z korzyścią dla zdrowia. Okazuje się, że może przebiegać w niższej temperaturze w porównaniu do zwykłego piekarnika (o ok. 20 st. C). Co więcej takie same rezultaty pieczenia uzyskuje się w krótszym czasie (ok. 10 minut na każdą godzinę pieczenia). Piekarnik parowy posiada też wiele innych funkcji, które mogą okazać się przydatne, jak chociażby rozmrażanie – co ciekawe opcja ta pozwala w niezwykle delikatny sposób rozmrozić nawet ryby czy ciasta, co z pewnością docenią zabiegane osoby. Droższe i bardziej zaawansowane modele umożliwiają też stosowanie pary o różnych temperaturach na różnych poziomach piekarnika w tym samym czasie. Pozwala to na swobodne eksperymentowanie w kuchni i gotowanie na parze skrajnie odmiennych produktów jednocześnie.
Jak wybrać piekarnik parowy?
Na rynku sprzętów AGD jest mnóstwo modeli, które na pierwszy rzut oka niczym się od siebie nie różnią. Czym więc kierować się przy wyborze? Oto najważniejsze parametry, które warto wziąć pod uwagę:
- Pojemność piekarnika – im większą mamy rodzinę, tym większy wybierzmy piekarnik (na rynku spotkać można modele nawet o pojemności 60 l). Pozwoli to na szybkie i jednoczesne przyrządzanie obiadu dla wszystkich domowników. Duże piekarniki mają też z reguły spore pojemniki na wodę, wykorzystywaną do wytwarzania pary, nie trzeba będzie więc uzupełniać ich podczas pieczenia. Niestety pojemne piekarniki zajmują też więcej miejsca niż ich kompaktowe odpowiedniki – ich wymiary zewnętrzne porównywalne są do tradycyjnych urządzeń, warto więc wziąć to pod uwagę podczas planowania kuchennej zabudowy.
- Podstawowa funkcja – piekarnik parowy bezwzględnie musi być wyposażony w funkcję gotowania na parze – w przeciwnym wypadku nie jest klasycznym piekarnikiem parowym! Jeśli piekarnik ma tylko opcję pieczenia z funkcją pary – niestety nie pozwoli nam ugotować niczego na parze, w dosłownym rozumieniu tego słowa. Warto wybrać też taki model piekarnika parowego, który wyposażony będzie w funkcję pieczenia. Nawet jeśli w momencie zakupu nie zakładamy tradycyjnego pieczenia, nigdy nie wiadomo jak zmienią się nasze preferencje i nawyki żywieniowe za kilka miesięcy czy lat i czy wtedy brak możliwości pieczenia nie będzie dla nas uciążliwy.
- Praktyczne funkcje dodatkowe, które mogą okazać się użyteczne to: rozmrażanie, pieczenie tradycyjne, zrumienianie, podpiekanie spodów potraw, termoobieg, grill czy slow cooking (gotowanie w niskiej temperaturze w kąpieli wodnej). Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model piekarnika wyposażony jest w te opcje.
- Pozostałe kwestie, które dobrze jest wziąć pod uwagę kupując piekarnik parowy niczym nie różnią się od parametrów, o które pyta się sprzedawcę wybierając każdy inny sprzęt. Są to m. in: moc urządzenia dostosowana do warunków technicznych naszej kuchni i potrzeb użytkowania, energooszczędność sprzętu, stylistyka urządzenia, parametry bezpieczeństwa (np. zimne drzwiczki, zabezpieczenie przed dziećmi) czy wreszcie cena.
o chciałbym - chyba kupie
Polecam piekarnik z funkcją pary super sprawa dania są bardzo soczyste,nawet pizza jest lepsza w środku wilgotna z chrupiącym spodem.Potraw nie trzeba polewać wodą czy sosem bo para robi swoje.mam taki piekarnik kupiony w ikea naprawdę dobra rzecz.