Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Zlewozmywak Zlewozmywak – pojedynczy czy podwójny?

Zlewozmywak


Zlewozmywak – pojedynczy czy podwójny?

Zlewozmywak – element wyposażenia, bez którego trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek kuchenną aranżację. Ma do spełnienia wiele ról, używany jest od kilku do kilkuset razy w ciągu dnia. Jego wybór musi być więc dokładnie przemyślany. Jaki zatem zlew jest najlepszy?

Mały czy duży?

Prostokątny, owalny, okrągły. Wykonany z kamienia, stali, ceramiki. W kolorze inox, biały, beżowy, grafitowy, czarny, a może zdobiony nietypowymi wzorami. Bez względu na to, jaki zlewozmywak się nam tak naprawdę podoba, jaki idealnie pasuje do aranżacji naszej kuchni, najważniejsza jest jego wielkość i kształt. To te parametry bowiem wpływają bezpośrednio na komfort korzystania ze zlewozmywaka, z drugiej strony są one determinowane wielkością kuchni i przestrzenią, jaką możemy wygospodarować na zlew. Jaki więc zlewozmywak będzie najodpowiedniejszy? Duży czy mały? Podwójny czy pojedynczy?
 

Pojedynczy

Idealny do niewielkich kuchni, w których nie ma zbyt dużo miejsca na tego typu wyposażenie. Nie zajmuje zbyt dużo przestrzeni na kuchennym blacie, dzięki czemu można ją wykorzystać w inny, funkcjonalny sposób. Najczęściej występuje w formie okrągłej, która w najmniejszym stopniu zajmuje powierzchnię blatu, ale spotkać też można jednokomorowe zlewozmywaki w kształcie kwadratu, prostokąta czy elipsy. Forma to jednak nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu pojedynczego zlewu. Pojedyncze zlewy mogą mieć jedynie komorę, w której myje się naczynia czy produkty spożywcze, ale równie dobrze mogą być też wyposażone w ociekacz lub przestrzeń, na której będzie można ustawić deskę do krojenia lub suszarkę do naczyń. To, jaki typ zlewozmywaka wybierzemy musi być podyktowany nie tylko gustami i względami estetycznymi, ale też technicznymi możliwościami montażu takiego zlewu. Zazwyczaj pojedyncze zlewozmywaki wybierają single lub osoby rzadko korzystające z kuchni – mniej osób brudzi mniej naczyń, w zlewie nie gromadzi się więc zbyt dużo tego typu kuchennych akcesoriów, nie przeszkadzają też one w codziennym użytkowaniu zlewozmywaka. Jednokomorowy zlew to też dobry pomysł w kuchni, w której jest zmywarka – urządzenie, które raz na zawsze rozwiąże problem stert niepozmywanych naczyń.
 

Podwójny

Zlewozmywak dwukomorowy jest o wiele bardziej funkcjonalny, szczególnie jeśli w kuchni wykonujemy dużo prac, często gotujemy, myjemy sporo produktów żywnościowych. Umożliwia komfortowe zmywanie, jednoczesne wykorzystywanie obu komór w innych celach. Jedną z komór można wykorzystać np. jako ociekacz podczas kiedy w drugiej będziemy myć i płukać brudne naczynia. Podwójny zlewozmywak jest też idealny dla kilkuosobowej rodziny, nieumyte naczynia mogą cierpliwie czekać na swą kolejkę w jednej z komór, podczas kiedy w drugiej można myć owoce, warzywa czy opłukiwać ręce. Nie oznacza to jednak, że singiel nie może pokusić się o taki zlew. Popularność tego typu zlewozmywaków sprawiła, że są one dostępne w wielu odmianach kolorystycznych, w licznych, ciekawych formach i kształtach, by można je dopasować do każdego typu i stylu kuchni. Bez problemu można więc spotkać zlewozmywaki prostokątne, owalne, a nawet narożne, idealnie nadające się do problematycznych z reguły kuchennych kątów. Podwójne zlewy mogą mieć dwie jednakowe komory, mogą również występować w wersji nieco urozmaiconej, np. z jedną komorą i ociekaczem lub jedną komorą większą a druga mniejszą. To, na jaki zlew w ostateczności się zdecydujemy powinno być podyktowane indywidulanymi przyzwyczajeniami domowników ilością przestrzeni na blacie, jaką możemy przeznaczyć na zlew. Co ważne, posiadanie zmywarki wcale nie wyklucza zakupu dużego, podwójnego zlewu. Warto jednak pamiętać, że tego typu zlewozmywaki zajmują sporo miejsca, nie tylko na kuchennym blacie, ale i pod nim (szczególnie, jeśli podwójna wersja zlewu wyposażona jest w dwie, standardowej wielkości komory). Nie są zatem one polecane do bardzo ciasnych kuchni, w których ważna jest ergonomia i rozsądne wykorzystanie dostępnej powierzchni.
 

Dla kogo jaki zlewozmywak?

Pojedynczy polecany jest szczególnie dla:
- singli i osób sporadycznie korzystających z kuchni,
- właścicieli wyjątkowo małych, ciasnych kuchni, w których nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni i pod kuchennym blatem,
- posiadaczy zmywarki.
Podwójny lepiej sprawdzi się w kuchni:
- dużej, przestronnej, w której jest sporo miejsca na zlewozmywak o większych rozmiarach,
- w której można wykorzystać przestrzeń pod blatem kuchennym na komory zlewozmywakowe i instalację wodno-kanalizacyjną,
- w której nie ma zmywarki lub w kilkuosobowej rodzinie, „produkującej" sporo brudnych naczyń zalegających często w jednej z komór zlewozmywaka.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
ani.ta

Ja pomimo tego, że mam stosunkowo niewielką kuchnię to z ilością naczyń, jaką się u mnie w domu wykorzystuje, pojedynczy zlewozmywak w ogóle by się nie sprawdził. Poza tym podwójny zlewozmywak ma także ten atut, iż w jednej komorze mogę myć naczynia, a w drugiej je płukać.

Zobacz również


Zlew pod oknem a wybór baterii


Świetnym miejscem do zamontowania zlewu okazuje się blat znajdujący się pod kuchennym...

Młynki koloidalne


Jeżeli nie mieszkamy w domu lub segregując śmieci nie mamy też możliwości na...

Jak czyścić zlew ceramiczny?


Ceramiczne zlewozmywaki na nowo zagościły w wielu kuchniach stając się ich prawdziwymi...