Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Stół kuchenny – jaki wybrać?

Porady


Stół kuchenny – jaki wybrać?

Stół kuchenny jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia tego wnętrza. To przy nim spędzamy czas z bliskimi podczas spożywania codziennych posiłków lub delektowania się pobudzającym aromatem kawy o poranku. Bez względu na metraż wnętrza kuchennego, warto w nim wygospodarować miejsce na kącik jadalniany. Jak wybrać odpowiedni stół kuchenny?

Na zdjęciu: Studio Mebli Agora

Stół kuchenny w małej kuchni


O ile w dużych, przestronnych kuchniach stworzenie kącika jadalnianego nie stanowi wyzwania, to w mniejszych pomieszczeniach może przysporzyć o mały ból głowy. Na szczęście w niemal każdej kuchni jest możliwe wygospodarowanie miejsca na chociażby dwa miejsca siedzące przy blacie lub stoliku. W małych kuchniach najlepiej sprawdzą się kwadratowe stoły kuchenne, które cechuje szczególna funkcjonalność gdyż są bardzo ustawne. Dobrą alternatywą dla stołu kuchennego w małej i zarazem wąskiej kuchni będzie przedłużenie blatu kuchennego i dostawienie do niego hokerów, by jego fragment służył jako miejsce do spożywania posiłków.

 

Kształt stołu kuchennego


Kształt stołu warto dopierać do aranżacji kuchni nie tylko pod względem preferencji estetycznych, ale także warunków wnętrza i stylu jego urządzenia. Stoły kuchenne są zazwyczaj prostokątne, kwadratowe lub owalne. Zaletą okrągłego stołu jest to, że zmieści się przy nim więcej osób, gdyż nie posiadają one kantów. Są też bezpieczniejsze gdy w domu znajdują się dzieci, jednak zajmują więcej miejsca i trudniej je ustawić w pomieszczeniu. Ponadto centralny układ pozwala na wygodniejszy dostęp do potraw, a komunikacja między użytkownikami jest łatwiejsza. Prostokątne, czy kwadratowe stoły wyróżnia funkcjonalność, dzięki czemu doskonale się sprawdzają w ciasnych wnętrzach, gdzie można je ustawić pod ścianą. Do małej kuchni idealnie nada się stół z rozsuwanym blatem, gdyż na co dzień nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a po rozsunięciu umożliwia ugoszczenie większej liczby osób.

 

Rozmiar stołu w kuchni


Stół kuchenny powinien zapewniać wygodę domownikom podczas spożywania posiłków. Podstawowym parametrem, który ma na to wpływ jest wielkość jego blatu. Aby stół był wygodny dla każdej osoby, która przy nim siedzi powinna być przewidziana powierzchnia 60 na 40 centymetrów. Optymalna wysokość stołu kuchennego to 70-75 cm. W przypadku małych kuchni bardzo dobrym rozwiązaniem będą małe stoliki barowe lub stoliki przy parapetach, a także składana lada montowana tuż przy ścianie. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca choćby do swobodnego poruszania się, a na czas spożywania posiłków zyskujemy miejsce jadalniane.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Aranżacja kuchni – praktyka czy estetyka?


Mając wybrać określony styl aranżacji wnętrza kuchennego, nierzadko zdarza się, że...

Zlewozmywak i spółka


Zlew to jeden z najważniejszych kuchennych elementów. Stanowi centrum strefy...

Funkcje solidnych piekarników – opis najpopularniejszych


Innowacyjne piekarniki są obecnie konstruowane w taki sposób, aby ich...