Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Mała kuchnia pod lupą – jak mądrze ją...

Porady


Mała kuchnia pod lupą – jak mądrze ją urządzić?

Każdy marzy o dużej, przestronnej kuchni ale nie każdy ma taką możliwość. Większa część społeczeństwa skazana jest na mieszkania w blokach, gdzie często pomieszczenia kuchenne są małe i wąskie. Urządzenie takiej kuchni to nie lada wyzwanie. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki – wszystko musi być precyzyjnie dopasowane i dobrze przemyślane, aby móc wykorzystać każdy centymetr wolnej powierzchni. Mała kuchnia nie jest równoznaczna z nudnym wnętrzem – wręcz przeciwnie – mała kuchnia może być nowoczesna, wygodna i funkcjonalna!

Na zdjęciu: Studio Mebli Słonex

Wszystko powinno mieć swoje miejsce
W małej kuchni zasada jest jedna – wszystko musi mieć swoje miejsce. Skoro nie mamy zbyt wiele wolnej przestrzeni, to trzeba wykorzystać wszystko co się da – w tym celu warto 'piąć się w górę'. Idealną opcją są wysokie szafki, które będą dodatkowym miejscem do przechowywania naczyń, urządzeń AGD i innych kuchennych akcesoriów. Oczywiście wysoka zabudowa to nie jedyne rozwiązanie. Równie dobrą opcją są funkcjonalne haczyki i wieszaczki, do których montażu bardzo często wystarczy taśma samoprzylepna. Jest to świetny sposób na przechowywanie różnych przyborów kuchennych – oprócz zaoszczędzonego miejsca będziemy mieli ulubione narzędzia zaraz pod ręką. Haczyki samoprzylepne są niezawodne. Stworzone one zostały w oparciu o nowoczesną technologię, dzięki której utrzymują one przedmioty ważące nawet dwa kilogramy. Jest to świetna opcja do przechowywania podręcznych akcesoriów kuchennych, które służą do zmywania bądź przygotowywania posiłków.

 

Kluczową rolę odgrywają detale
Mogłoby się wydawać, że detale nie mają większego znaczenia, tymczasem w małych kuchniach to one właśnie grają pierwsze skrzypce. Nie warto ich lekceważyć – wręcz przeciwnie, warto się z nimi zaprzyjaźnić. Haczyki i wieszaki są bardzo pomocne i praktyczne w kuchni – szczególnie w małych pomieszczeniach. Wyglądają bardzo estetycznie a do tego potrafią wkomponować się w każdą aranżację. Kluczową rolę odgrywają dodatki i dekoracje. Warto zdecydować się na dodatki, które nadadzą kuchni ciepłego, przytulnego klimatu. Mogą to być obrazy, zdjęcia – które można powiesić w dowolnym miejscu w kuchni.

 

Urządzenia 2 w 1
Mała kuchnia nie oznacza konieczności rezygnowania z podstawowych sprzętów AGD – to, że miejsca jest mniej w ogóle nie ma znaczenia. Można wybrać mniejszą wersję urządzeń bądź te, które z powodzenie mogą zastąpić inne artykuły gospodarstwa domowego.

 

Mała kuchnia mało mebli?
W małej kuchni najlepiej wybrać meble wykonane na wymiar. Mamy wtedy pewność, że szafki będą funkcjonalne a dodatkowo pomieszczą wszystkie niezbędne sprzęty. Odpowiednio zaprojektowana zabudowa meblarska pomoże nam wykorzystać każdy wolny centymetr przestrzeni.

 

Triki kolorów
Do małych pomieszczeń warto zastosować jasne, pastelowe kolory. Jak wiadomo jasne kolory optycznie powiększają wnętrza, dzięki czemu kuchnia będzie wydawać się większa.

Komentarze


5.00/5 2 2
5
Karolina

Właśnie jestem na etapie urządzania kuchni w kawalerce i postaram się mieć na uwadze wszystkie te wskazówki. Mam nadzieję, że efekt będzie zadowalający i kuchnia mimo tego, że jest mała, będzie funkcjonalna.


5
dagmara

O tak, mała kuchnia to wyzwanie :D Nam udało się jemu sprostać, choć wcale łatwo nie było :D

Zobacz również


Kuchnia w stylu wiejskim


Oryginalne i przytulne aranżacje pomieszczeń w stylu wiejskim, inaczej ludowym czy...

Eko na co dzień, czyli jak oszczędzać wodę w kuchni?


Oszczędzanie wody to nie tylko chwilowa moda. To przejaw troski o środowisko naturalne i...

Lakierowane fronty w kuchni – jak się z nimi obchodzić?


Od pewnego czasu lakierowane kuchnie cieszą się ogromną popularnością. Prezentują...