Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Rozplanowanie sprzętów AGD w pomieszczeniu...

Porady


Rozplanowanie sprzętów AGD w pomieszczeniu kuchennym

Kuchnia to prawdziwa kopalnia urządzeń AGD. W tym wnętrzu sprzątamy, gotujemy, pieczemy, zatem nie ma mowy o tym, aby nie posiadać nowoczesnych i funkcjonalnych maszyn, które będą pomocne w realizacji codziennych obowiązków domowych. Pytanie tylko – jak w niekoniecznie przestronnym i dużym wymiarowo lokum pomieścić te wszystkie standardowe już dziś urządzenia?

Na zdjęciu: Studio Vigo


Zanim zrobisz, zaprojektuj


Tak jak kwestia estetyki naszego salonu czy sypialni to sprawa, którą możemy zająć się nawet na parę dni przed wprowadzeniem się do nowego pomieszczenia, tak w przypadku kuchni pozostawienie organizacji przestrzeni na ostatni moment nie jest trafnym rozwiązaniem. Nim wniesiesz szafki, kredensy czy wyposażenie AGD, wymagane jest najpierw dokładne rozplanowanie, co gdzie zostanie ulokowane, co obok czego stanie, jakie dystanse między urządzeniami zostaną zachowane itd. Przykładowo nie jest zalecane, aby kuchenka czy piekarnik były umiejscowione tuż obok lodówki. Nie jest także wskazane, aby chłodziarkę umieszczać w rejonie grzejników. Poza tym, warto pamiętać również o potrzebie przewidzenia odpowiednio wcześnie punktów usytuowania zaworów do wody czy podłączeń do prądu. Jeżeli nie zorganizujesz stosownie wcześnie tak podstawowych elementów, jak chociażby gniazdka, prace wykończeniowe będą realizowane znacznie dłużej. Do tego dojdą koszty dodatkowe – ekipa będzie musiała kuć w już położonym materiale typu płytki, następnie układać je ponownie. By takich sytuacji uniknąć, wystarczy zacząć urządzanie wnętrza kuchennego nie od zakupów urządzeń czy elementów meblowych, co przede wszystkim od stworzenia konkretnej wizji.

 

Aby żyć komfortowo


Kuchnia stanowi ewidentnie pomieszczenie o charakterze roboczym. To oznacza, że non stop pałętając się po owym wnętrzu zmuszeni jesteśmy do przygotowania sobie lokum w sposób jak najbardziej praktyczny, ergonomiczny oraz funkcjonalny. Użyteczność w nowoczesnym wydaniu to podstawa komfortowego wnętrza kuchennego. Jako wygodę rozumie się natomiast nie tylko skrupulatny dobór jak najbardziej innowacyjnych wariantów maszyn dostępnych na rynku sprzętów AGD, co również ich optymalne dostosowanie do wyposażanej powierzchni. Pierwszą ważną uwagi zasadą aranżowania kuchni jest ustawienie we właściwym polu kuchenki, piekarnika oraz wszelkiego typu opiekaczy. Wszystkie sprzęty będące źródłem ciepła powinny być ulokowane tak, aby w ich pobliżu znajdowała się przestrzeń, na której bez problemu, sprawnie ustawimy gorące garnki. Najlepszy będzie albo blat, albo tradycyjny stół. Szybkość przejścia między urządzeniem a podłożem, na które odstawimy naczynie pozwala uniknąć poparzeń. Nie bez znaczenia jest także to czy lokalizacja sprzętów AGD umożliwia należyte korzystanie z nich. Mianowicie musimy sprawdzić czy damy radę otworzyć maksymalnie drzwiczki piekarnika, czy nie trzeba przesadnie schylać się do mikrofalówki bądź czy drzwiczki lodówki nie nachodzą na mebel. Jest to bardzo istotne, bowiem pozwala na pełen komfort użytkowania kuchni na co dzień.

 

Z rozwagą


Nierzadko kłopotliwe okazuje się ulokowanie lodówki w odpowiedniej przestrzeni wnętrza kuchennego. Często lokatorom wydaje się, że najlepiej umiejscowić ten rodzaj sprzętu AGD w kącie wyposażanego lokum. Nie zawsze się to jednak sprawdza w praktyce. Takie rozwiązanie może być mało praktyczne. W końcu drzwi lodówki otwieramy bez przerwy, po kilkadziesiąt razy na dobę, zatem ustawienie maszyny chłodzącej tuż obok ściany, w samym rogu pokoju nie jest wskazane. Nie da rady wtedy swobodnie otworzyć drzwiczek. Jeżeli z kolei umieścimy lodówkę na skraju, wtedy przy otwartych w pełni drzwiach nie będzie opcji wygodnego przejścia. Poza tym, nie zapominajmy, że wyciągając stojące w chłodziarce garnki czy produkty spożywcze przydałoby się trochę wolnego blatu, aby mieć na co bezpośrednio kłaść to, co wyjmujemy ze środka urządzenia. Lodówki nie powinny być również przysunięte maksymalnie do ściany. Maszynie trzeba zapewnić dobrą wentylację.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak przygotować kuchnię na święta?


Świąteczna tradycja zobowiązuje – 12 potraw to podstawa. Niestety smakołyki same...

Niebieska kuchnia


Kolor niebieski kojarzy nam się z naturą, jest elegancki, ale też pozwala na tworzenie...

Pralki i suszarki – zaproś nowoczesne rozwiązania do...


Pranie i suszenie odzieży może stać się nie tylko bezproblemowe, lecz także znacznie...