Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Usmaż dobrze, czyli jak wybrać dobrą patelnię?

Porady


Usmaż dobrze, czyli jak wybrać dobrą patelnię?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiego naczynia używasz najczęściej? Według nas, do zdecydowanych faworytów w kuchni należy patelnia. Czujesz ten poranny zapach jajecznicy na boczku? Przyjemność z gotowania i pasja – to jedno, dobry sprzęt – to drugie. Często nie zdajemy sobie sprawy jak źle dobrana patelnia może zniechęcić nas do eksperymentów w kuchni. Jaką patelnię wybrać? Jaka patelnia jest najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Na zdjęciu: Studio Meble Wach

Po pierwsze - tworzywo
Istotny jest materiał, z którego wykonana jest patelnia, na rynku dostępne są różne modele, różne kombinacje tworzyw i tutaj rodzi się pytanie - którą wybrać?

 

Patelnie aluminiowe są stosunkowo lekkie i dość odporne na uszkodzenia. Równomiernie i bardzo szybko się nagrzewają – co jest ich ogromną zaletą. Po odstawieniu – szybko stygną. Jedyną ich wadą jest aluminium – metal, z którego są wytworzone. Naukowcy informują, że podczas smażenia w wysokich temperaturach aluminium może wydzielać szkodliwe dla nas związki.

 

Patelnie żeliwne są masywne, można w nich smażyć po prostu wszystko i wytrzymują nawet bardzo wysokie temperatury. Bardzo dobrze trzymają ciepło, niestety w porównaniu z innymi patelniami, żeliwne są bardzo ciężkie.
Patelnie stalowe nagrzewają się dość wolno. Ich zaletą jest duża trwałość, można powiedzieć, że są niezniszczalne i odporne na zarysowania – można używać na nich metalowe sztućce. Są odporne na wysokie temperatury, dzięki czemu są bardzo funkcjonalne. Do smażenia na patelni stalowej konieczne jest użycie tłuszczu.
Nowość na rynku nadal stanowią patelnie tytanowe, które póki co, są produktem z wyższej półki. Tytan jest tworzywem bardzo odpornym i wytrzymałym jednak również drogim. Smażenie na patelni tytanowej może odbywać się bez dodatku tłuszczu.

 

Po drugie - powłoka

Patelnie są wykonywane z różnych materiałów, jednak mogą się miedzy sobą różnić również powłoką wewnętrzną. To od rodzaju powłoki zależy, czy użycie tłuszczu będzie konieczne i czy potrawy nie będą do niej przywierać.

 

Powłoka teflonowa zapewnia komfort smażenia bez dodatku tłuszczu. Jest bardzo popularna i często wybierana przez konsumentów. Jest bardzo praktyczna i wygodna w użytkowaniu – potrawy nie przywierają do jej powierzchni. Przy powłoce teflonowej należy unikać metalowych sztućców, ponieważ łatwo zarysować tą powierzchnię. Powłoki teflonowe różnią się miedzy sobą grubością i ilością warstw – najbardziej wytrzymałe są potrójne powłoki o grubości 40 mikronów.

 

Powłoka tytanowa jest przede wszystkim odporna na zarysowania – wytrzyma nawet kontakt ze sztućcami. Jedzenie do niej nie przywiera. Im grubsza powłoka, tym lepiej.

 

Powłoka ceramiczna  istotną cechą patelni z powłoką ceramiczną jest równomierne nagrzewanie. Ceramika jest odporna na zarysowania, a jej śliska powłoka sprawia, że produkty nie przywierają do powierzchni.

 

Która jest najlepsza?
Decydując się na zakup patelni powinniśmy się zastanowić, czy chcemy zainwestować w jedną – za to uniwersalną patelnię, czy w kilka – z różnym przeznaczeniem. Wybierając patelnię uniwersalną wybierzmy tą solidną, dobrze wykonaną, markową patelnię a nie tanią podróbkę z chińskiego supermarketu. Na patelni przygotowujemy większość posiłków, dlatego niezwykle ważna jest jakość materiału, który będzie miał kontakt z żywnością. Dobrze sprawdzi się patelnia aluminiowa/stalowa z teflonową powłoką. Wybierz taką z podwyższonymi brzegami – dzięki czemu bez problemu wykorzystasz ją do duszenia potraw. Warto zaopatrzyć się w patelnie znanych marek, które cenią sobie wysoką jakość wykonania. Jeżeli Twoim priorytetem jest trwałość – wybierz patelnię żeliwną lub tytanową – są one droższe, lecz z pewnością posłużą Ci przez długie lata.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ciepło wprost z kranu


Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez bieżącej, ciepłej wody w kranie. Nie sposób...

Kuchenka – podstawa kuchni w nowoczesnym formacie


Już lata temu przestały być popularne dawniej robiące furorę kuchnie gazowe. W...

Ekspres do kawy – który model wybrać?


Kawowy zawrót głowy, czyli dylemat smakoszy klasycznej „małej czarnej"...