Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Zabudowa kuchenna na jedną ścianę również...

Porady


Zabudowa kuchenna na jedną ścianę również może wyglądać świetnie

Planując zabudowę meblową do swojej wymarzonej kuchni musimy zwrócić uwagę na co najmniej kilka istotnych aspektów. Tylko precyzyjnie dopracowana kuchnia i dopasowana do warunków konkretnego pomieszczenia zapewni maksymalny komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków, zachwyci efektownym wyglądem, a także będzie funkcjonalna i ergonomiczna. Pierwszym krokiem jest więc dobór układu mebli kuchennych. Coraz częściej wybór pada na kuchnie jednorzędowe. Czym się charakteryzuje takie rozwiązanie i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Na zdjęciu: Studio Mebli Komandor

Układ mebli kuchennych

 

Urządzając kuchnię pierwszą poważną decyzją przed jaką stajemy jest wybór układu mebli kuchennych. Najpopularniejsze układy zabudowy meblowej to:

 

  • układ jednorzędowy (meble i sprzęty rozmieszczone na jednej ze ścian),
  • układ dwurzędowy,
  • układ mebli w kształt litery L (uważany za najbardziej funkcjonalny i popularny, ze względu na możliwość zastosowania reguł ergonomii kuchennej np. zasady trójkąta roboczego i podziału na strefy kuchenne),
  • układy mebli w kształt liter G lub U,
  • aneks kuchenny,
  • kuchnia z wyspą.

 

W nowoczesnych projektach kuchennych możemy aktualnie zaobserwować trend oparty na jednorzędowym układzie mebli kuchennych. Jeszcze do niedawna takie rozwiązanie było stosowane głównie w tych wnętrzach, w których warunki nie pozwalały wybrać innego układu o bardziej rozbudowanej formie. Zwykle wynikało to z obaw o kwestię pojemności przechowywania akcesoriów kuchennych w meblach, a także sposób rozmieszczenia poszczególnych sprzętów gospodarstwa domowego. Jednak obecnie mamy do dyspozycji wiele skutecznych systemów dedykowanych szafkom kuchennym, dzięki czemu z łatwością możemy pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy nawet w meblach jednorzędowych. W efekcie kuchnia na jednej ścianie nie oznacza już małej powierzchni roboczej oraz nieciekawej aranżacji. Bowiem taka kuchnia daje ciekawe możliwości estetyczne i może prezentować się wyjątkowo efektownie, a także znacząco zwiększać efekt przestronności w pomieszczeniu. Ponadto takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w kuchniach otwartych na salon lub jadalnię, kuchniach urządzanych na poddaszach użytkowych, a także gdy planujemy montaż wyspy kuchennej.

 

Kuchnia na jednej ścianie i jej zalety

 

Bez wątpienia zabudowa meblowa rozmieszczona tylko na jednej ścianie to rozwiązanie, które najefektowniej będzie się prezentować przede wszystkim w kuchniach otwartych na salon lub jadalnię. To właśnie łączone przestrzenie skorzystają na układzie mebli jednorzędowych, gdyż nie zaburzą one kompozycji aranżacji, a ponadto będą się prezentować lżej i bardziej stylowo. Największą zaletą pod względem estetyki jest to, że taka zabudowa nie przytłacza wizualnie aranżacji i całe pomieszczenie prezentuje się przestronniej, co jest wyjątkowo pożądanym efektem we współczesnych trendach wnętrzarskich. Natomiast w zakresie użytkowania kuchni jednorzędowej do zalet możemy zaliczyć głównie to, że wszystko w takiej kuchni znajduje się pod ręką. Gdyż na stosunkowo niewielkiej powierzchni, przechowujemy wszystko to, co nam jest potrzebne do przygotowywania posiłków oraz sprzątania po nich. Ponadto walorem kuchni jednorzędowych jest to, że nadają się zarówno do wnętrz dużych metrażowo, jak i tych mniejszych, w których każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota.

 

Rozwiązania dedykowane kuchniom jednorzędowym

 

Kuchnie jednorzędowe najlepiej się prezentują, gdy są wykonane na indywidualne zamówienie. Bowiem dzięki meblom na wymiar można tak zabudować ścianę, że całość będzie się prezentować spójnie i efektownie. Urządzając kuchnię, w której meble znajdować się będą w jednym rzędzie, należy zadbać by rozmieszczenie poszczególnych sprzętów AGD i stref kuchennych było ergonomiczne i funkcjonalne. Bowiem znacząco to wpłynie na sposób organizacji przestrzeni, a także komfort jej użytkowania na co dzień. Mimo że będzie to stanowiło większe wyzwanie niż w przypadku układu zabudowy kuchennej w kształcie litery L, to nie ma rzeczy niemożliwych.

 

Jednorzędowe kuchnie zyskują na popularności, gdyż prezentują się efektownie i pozwalają tworzyć ciekawe aranżacje wnętrzarskie o lekkim charakterze. Niemniej jednak, należy pamiętać, że taka kuchnia jest nieco bardziej wymagająca pod względem urządzenia i funkcjonalnego zagospodarowania szafek i rozmieszczenia danych sprzętów gospodarstwa domowego. W związku z tym trzeba podejść do planowania zabudowy w sposób precyzyjny i z dbałością o wszelkie detale. Wówczas aranżacja kuchenna będzie perfekcyjna nie tylko wizualnie, ale i funkcjonalnie.

Studio A&K
Studio A&K
Studio Drewmax
Studio Drewmax
Studio Kuśmierczyk
Studio Kuśmierczyk
Studio Mono
Studio Mono
Studio Eltop
Studio Eltop

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Brązowe meble kuchenne – inspiracje


Moda kołem się toczy – to popularne stwierdzenie idealnie wpisuje się także w...

Urban rustic, czyli jak stworzyć sielskie wnętrze w...


Czy styl rustykalny może odnaleźć się w miejskich wnętrzach? Oczywiście! Świadczy o...

Dark nordic – poznaj skandynawskie wnętrza w ciemnej...


Moda na wnętrza scandi towarzyszy nam już od długiego czasu, choć trend ten ciągle...