Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacja kuchni z salonem w domu jednorodzinnym

Porady


Aranżacja kuchni z salonem w domu jednorodzinnym

Już od dobrych kilku lat kuchnie otwarte na salon stanowią wyjątkowo popularny wybór w zakresie sposobu podziału przestrzeni domów jednorodzinnych. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet związanych ze sposobem odbioru estetyki aranżacji tych wnętrz, ale także posiada pewne wyzwania w zakresie ich użytkowania. Dlatego warto przed podjęciem decyzji przyjrzeć się zarówno zaletom, jak i wadom kuchni łączonych z salonem, a także sprawdzić, w jaki sposób warto zaplanować taką aranżację, by była zachwycająca oraz komfortowa
w codziennym użytkowaniu.

Na zdjęciu: Studio Mebli Pro-M

Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety

Kuchnie otwarte na salon cieszą się dużą popularnością w sposobie rozplanowania domów jednorodzinnych, gdyż pozwalają uzyskać większą przestronność w przestrzeni, w której rodzina spędza wspólnie większość czasu. Dzięki temu każdy z domowników z powodzeniem może czuć się komfortowo i zajmować się ulubionymi czynnościami wspólnie z innymi lub w osobności. Ma to także duże znaczenie w zakresie odbioru estetyki takiej aranżacji, gdyż bez wątpienia wnętrza nacechowane efektem przestronności prezentują się zdecydowanie przyjaźniej i są bardziej pożądane. Decydując się na kuchnię zamkniętą, która będzie całkowicie niezależna od salonu zyskujemy możliwość zaaranżowania jej w inny sposób niż pokój dzienny, ale za to tracimy na przestronności obu pomieszczeń. Zaletą kuchni otwartych jest także to, że domownicy zyskują czas na integrację i mogą więcej czasu ze sobą spędzać, gdyż osoby wykonujące prace kuchenne mogą uczestniczyć w tym, co się dzieje w tym czasie w części dziennej. Docenią to także rodzice małych dzieci, którzy mogą mieć swoje pociechy na oku, w czasie gdy przygotowują dla nich posiłki i przekąski, a dzieci bawią się akurat w salonie.

Niemniej jednak takie rozwiązanie niesie za sobą również pewne niedogodności. Jedną z nich jest konieczność zaaranżowania części kuchennej i dziennej w podobny sposób traktując całą przestrzeń jako jedną kompozycję. Istotne znaczenie mają także minusy związane z codziennym użytkowaniem wnętrza kuchennego. Bowiem podczas przygotowywania posiłków powstają charakterystyczne zapachy, które w przypadku kuchni otwartych rozprzestrzeniają się również na część dzienną i mogą też wnikać w meble wypoczynkowe, zasłony, tekstylia. Aby temu zapobiegać należy więc wybrać odpowiedni pochłaniacz powietrza, który będzie filtrować kuchenne zapachy i ograniczy ich rozprzestrzenianie się. Do minusów takiego rozwiązania należy także zaliczyć hałasy kuchenne, czyli dźwięki naczyń oraz te wydawane przez urządzenia gospodarstwa domowego. Kuchnia otwarta na salon ma liczne zalety, ale także pewne minusy. Dlatego przed podjęciem decyzji, warto się z nimi zapoznać i zastanowić się, które z nich mają znaczenie dla domowników.

Jak zaaranżować kuchnię z salonem?

Urządzając kuchnię łączoną z salonem w domu jednorodzinnym warto mieć na uwadze, że stajemy przed wyzwaniem stworzenia jednej harmonijniej przestrzeni z dwóch różniących się funkcjonalnością wnętrz. Tak wielofunkcyjna przestrzeń powinna prezentować się spójnie, ale jednocześnie zachować praktyczność i funkcjonalność użytkowania obu części pomieszczenia. Współcześnie zauważyć można dwa sposoby aranżowania kuchni otwartych. Pierwszym jest podział przestrzeni w taki sposób, aby granica pomiędzy dwoma częściami wnętrza była wyraźnie, aczkolwiek umownie zaznaczona. Taką granicą między kuchnią a salonem może być inny rodzaj podłogi, wyspa kuchenna, barek, stół jadalniany, a nawet ażurowa ścianka działowa pełniąca rolę drzwi przesuwnych. Drugi sposób to wizualne połączenie obu części wnętrza w jednolitą kompozycję. W takim przypadku kuchnia i salon posiadają jednolitą powierzchnię, a także brak wizualnych granic dzielących obie części pomieszczenia. W obu wariantach należy jednak pamiętać, że kuchnia łączona z salonem zawsze determinuje konieczność zachowania spójności w zakresie przewodniego stylu i designu. Dzięki temu całe wnętrze będzie prezentować się efektownie, a poszczególne meble, dekoracje i sprzęty będą optymalnie harmonizować ze sobą. Oprócz spójności stylu przewodniego duże znaczenie ma również kompozycja kolorystyczna. Także dobrane barwy powinny pasować do siebie nawzajem i być związane z przyjętą stylistyką całej aranżacji.

Urządzając kuchnię połączoną z salonem w domu jednorodzinnym stajemy przed dużym wyzwaniem, ale i bogatym potencjałem takiego rozwiązania. Ma ono bowiem kilka minusów, ale trzeba przyznać, że liczne zalety są w stanie je zrekompensować. Kluczem do sukcesu jest zachowanie spójności obu części pomieszczenia.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Wąska kuchnia


Niestandardowa, niewymiarowa kuchnia to problem wielu osób, zwłaszcza właścicieli...

Pierwszoplanowy aktor – stół


Nieważne czy jest duży czy mały, prostokątny, owalny czy okrągły. Najważniejsze,...

Mała kuchnia w zabudowie


Mała kuchnia ma liczne zalety dotyczące jej użytkowania i estetyki, ale by je wydobyć...