Barwy i Kolory W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Barwy i Kolory W Kuchni | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE

Barwy w kuchni


Kuchnia w kolorze

Na końcowy efekt aranżacji każdego pomieszczenia w dużej mierze wpływają wybrane przez nas kolory. W przypadku kuchni ma to szczególne znaczenie, ponieważ wpływa również i na to, w jaki sposób odbieramy spożywane przez nas posiłki. Otaczające nas barwy mogą zaostrzyć apetyt, naładować pozytywną energią już przy śniadaniu, ale też źle dobrane często psują ostateczny odbiór a nawet zmieniają optyczne postrzeganie tak zaaranżowanej przestrzeni. Których kolorów powinniśmy unikać a na które warto zwrócić większą uwagę?

Na zdjęciu: Artur Krupa

Siła


Generalną zasadę rządzącą światem kolorów można łatwo zapamiętać. Otóż stonowane barwy uspokajają osoby znajdujące się w takim otoczeniu, natomiast kontrasty działają pobudzająco. W zależności od tego jakiego efektu pożądamy, takie decyzje kolorystyczne podejmujemy. Należy jednak pamiętać i o tym, że źle dobrane kolory wpływają negatywnie na postrzeganie całego pomieszczenia i powodują niechęć u osób z nich korzystających, czy nawet zmianę nastroju.
Oto kilka wskazówek, którymi warto kierować się urządzając kolorową kuchnię:

  • ciemne barwy optycznie zmniejszają przestrzeń, zastosowane w nadmiarze – szczególnie w małych pomieszczeniach – działają przytłaczająco,
  • jasne kolory dają wrażenie optycznego powiększenia; na małej przestrzeni jasne, pastelowe barwy sprawdzą się idealnie,
  • jeśli urządzamy niewielką kuchnię, ograniczamy gamę zastosowanych kolorów,
  • kuchnie otwarte na salon muszą być zaaranżowane z uwzględnieniem kolorystyki i stylistyki wypoczynkowej części dziennej.


Dobry nastrój


W kuchni spędzamy niewątpliwie dużo czasu w ciągu dnia. Przygotowujemy posiłki, spożywamy je, zmywamy naczynia, ale również relaksujemy się w gronie rodziny czy znajomych. Dlatego też tak ważny jest klimat panujący w kuchni a co za tym idzie nasz nastrój, gdy przebywamy w tym pomieszczeniu. W tej kwestii również warto pamiętać o kilku sprawdzonych trikach. Otóż zimne barwy (np. szary, chłodna zieleń czy niebieski) będą miały działanie uspokajające. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu przyjaznej, przytulnej atmosfery, wówczas zdecydujmy się raczej na ciepłe barwy, jak na przykład czerwony, żółty a nawet różowy. To także świetne rozwiązanie, jeśli w naszej kuchni mamy mały dostęp do naturalnego dziennego światła. Ciepłe barwy mają również pozytywny wpływ na nasz apetyt.


Równowaga


Urządzając kuchnię musimy uważać, aby nie przesadzić z nadmiarem różnorodnych barw, które planujemy zastosować. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wykorzystanie jednego, ale mocnego odcienia – dopasowanego do charakteru domowników, jak i samego wnętrza – dodatkowo podkreślonego nieco bardziej stonowanymi barwami pozostałych elementów. Takie kolorowe akcenty również z naturalnym drewnem, czernią, uniwersalną bielą a nawet szarościami stanowią ciekawą i przyjazną dla oka kompozycję. W wielobarwnej kuchni przepisem na sukces jest duża dawka wyczucia i dobrego smaku zmieszana z odrobiną fantazji.

 

 

Komentarze


4.50/5 2 2
5
robert

Fajne rady, musze pokazać je żonie, bo jesteśmy na etapie dobierania mebli do kuchni :) Ja jestem za stonowanymi barwami, bo kuchnia nie jest duża, natomiast ona uparła się na grafitowe blaty ;)


4
Ania

Ja zdecydowanie lubię energetyczne kolory, moją kuchnie widzę właśnie w takiej kolorystyce. W planach był najpierw pomarańcz, teraz zdecydowanie żółty.

Zobacz również


Kuchnia w stylu rustykalnym


Styl rustykalny w aranżacji wnętrz odzwierciedla sielankę i urok życia na wsi....

Chwytaj! Kilka słów o kuchennych uchwytach


Urządzając współczesną kuchnię dokładamy wszelkich starań, by dobrać odpowiednie...

Przełamać stereotypy, czyli niestandardowe kształty w...


Wnętrza kuchenne jak nigdy dotąd otwierają się na nowości. Dotyczy to zarówno...