Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Drzwi kuchenne - na co zwrócić uwagę?

Porady

Drzwi kuchenne - na co zwrócić uwagę?

Ulubione0

Błędem części konsumentów stojących przed koniecznością wyboru odpowiedniego projektu wizualnego do swego kuchennego zacisza okazuje się postawienie zwłaszcza na estetykę. Oczywiście walorów stylowych nie można pomijać, gdyż kuchnia to wizytówka naszego domu i miejsce, w jakim spędzamy dzień w dzień masę czasu, jednakże warto być świadomym, że podstawą w sferze aranżacji pokojów, które mają być przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne powinna być wysoka jakość.

Modele tradycyjne


Wnętrze kuchenne musi być zaaranżowane tak, aby wszystkie elementy jego „design'u" świetnie ze sobą współgrały, stanowiąc idealnie zwartą i spójną całość – tak pod względem estetycznym, jak także użytecznym. W związku z tym, decydując się na zakup drzwi do kuchennych czterech ścian, musimy najpierw sprawdzić, jak one będą otwierane. Za optymalny wariant uznaje się głównie modele tradycyjne, a więc drzwi uchylne. Są one sprawdzone od lat, królując zarówno w domach jednorodzinnych, zabudowach szeregowych, jak także w standardowych mieszkalniach w bloku. Otwierają się one bardzo szeroko, tworząc kąt 180 stopni, co pozwala na swobodne przedostanie się nawet, gdy niesiemy stertę brudnych naczyń czy większe gabarytowo przedmioty. Walorem takiego klasycznego rozwiązania jest zwłaszcza fakt, iż są to drzwi uniwersalne, które będą świetnie wpisywały się w każdy typ wystroju i wszelki charakter pomieszczenia. Ponadto produkowane są one w zasadzie z wszelkiego rodzaju tworzywa. Zazwyczaj dostępne są w postaci drzwi jednoskrzydłowych. Ich minusem jest jednakże spora przestrzeń, której potrzebują na pełne otwarcie. By je uchylić, musimy mieć dużo miejsca wewnątrz kuchni, gdyż drzwi te otwierają się standardowo – do środka. Nie jest to właściwy model do kuchni niewielkich rozmiarowo, w której każdy metr powierzchni do zagospodarowania jest na wagę złota.

 

Przy bardziej wymagających pomieszczeniach

 

Kiedy wyżej przybliżony model drzwi uchylnych akurat do naszej kuchni nie będzie pasował, można zastanowić się nad pewnymi modyfikacjami. Jeżeli zamówimy drzwi na specjalne życzenie, producenci mogą dostarczyć nam skonstruowane celowo do naszego pomieszczenia drzwi uchylne, ale na przykład otwierane do zewnątrz, a nie wewnątrz tak jak jest to standardem. Co to da? Dzięki takiemu rozwiązaniu uda nam się zachować wolną przestrzeń kuchenną. Nie trzeba będzie pozostawiać podczas aranżacji lokum osobnego miejsca tylko na to, żeby móc swobodnie otworzyć drzwi. Poza tym, jest to sposób na lepsze zorganizowanie zabudowy meblowej – szafki i kredensy możemy bez trudu rozmieścić na całym obszarze kuchni, bez konieczności wymierzania czy otwierające się drzwi nie będą się stykały z blatami i czy nie doprowadzą przykładowo do obdarcia czy zarysowania mebli. Ponadto w ramach zlecenia indywidualnego, technolodzy mogą również zmienić stronę mocowania drzwi – na lewą z prawej czy na prawą z lewej. Wszystko to już kwestia konkretnego wnętrza i jego specyfiki. Pamiętajmy jednakże, aby dokładnie przemyśleć wszystkie te kwestie zanim zlecimy montaż drzwi a najlepiej nim zakupimy konkretny ich model.

 

Względy techniczne

 

Nie da się ukryć, że najważniejsze są mimo wszystko aspekty techniczne. W końcu ładna kuchnia to taka, która jest urządzona ergonomicznie i funkcjonalnie. Z takiego pomieszczenia powinno się korzystać sprawnie, szybko, komfortowo. Do tego niezbędne okazuje się należyte dostosowanie poszczególnych elementów kuchennego wystroju. Jeżeli chodzi o drzwi, to aby zapewnić użyteczność naszemu lokum, warto wybrać model wygodny, jaki będzie bezkolizyjny. Poza tym, pamiętajmy także, że otwór drzwiowy powinien być jak najszerszy, bowiem wtedy będzie nam się korzystało z kuchennego zacisza znacznie lepiej. Warto również zrezygnować w przypadku montażu drzwi do kuchni z progów. Będzie wtedy znacznie bezpieczniej. Szczelina dzieląca drzwi od podłogi powinna z kolei wynosić minimalnie dwa i pół centymetra, bowiem wówczas możliwe będzie zagwarantowanie właściwego przewiewu mas powietrza między urządzaną kuchnią a pozostałymi częściami naszego domu czy mieszkania.

Zobacz również

Nowy Odsłona Magazynu Max Kuchnie

Nowy Odsłona Magazynu Max Kuchnie

Wydając dzisiejszy numer, mamy już w tzw. kolejce przynajmniej 40, pachnących nowością,...

Styl góralski w kuchni

Styl góralski w kuchni

Po „chłopsku" Kuchnia urządzona na wzór góralski wcale nie jest prymitywna, uboga i...
Komentarze (1)
1
Gość
lol
2016-11-03 10:41:15

Moim zdaniem najlepsza kuchnia to taka, która jest połączona z salonem w sposób otwarty, czyli bez żadnych ościeżnic, drzwi czy też ścian działowych. To najlepsze rozwiązanie jak dla mnie.

Twój komentarz
Ocena