Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Ile schnie grunt?

Porady


Ile schnie grunt?

Gruntem malarskim nazywany jest podkład stanowiący mieszaninę gipsu, kredy, spoiwa i pigmentu. Ma za zadanie wyrównać powierzchnię oraz jej chłonność, dlatego gruntowanie ścian czy sufitu to ważny etap remontu. By jednak wszystko poszło zgodnie z planem, warto wiedzieć, ile schnie grunt.

Co to jest gruntowanie? Czym nakładać grunt?

 

Gruntowanie to nakładanie za pomocą wałka, pędzla malarskiego lub techniki natryskowej preparatu gruntującego, składającego się z mikrodyspersji polimerowej – odpowiednio rozcieńczonej i uzupełnionej o substancje pomocnicze. Głównym zadaniem gtuntu jest wzmocnienie i ujednolicenie powierzchni oraz wyrównanie chłonności. Dzięki temu że grunt na ścianie tworzy barierę wodoodporną, nie dopuszcza do jej zawilgocenia. Gruntowanie przygotowuje powierzchnię do dalszych prac wykończeniowych. Gotowe preparaty gruntujące cechuje konsystencja rzadkiej lub gęstej farby – w zależności od ich rodzaju.

 

Rodzaje gruntów – podobieństwa i różnice

 

Przy wyborze właściwego gruntu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 • rodzaj gruntowanej powierzchni,
 • specyfikę otoczenia,
 • materiał wykończeniowy.

Na tej podstawie jesteśmy w stanie zdecydować, który z preparatów gruntujących najlepiej spełni nasze oczekiwania. Do wyboru mamy:

 • grunt wzmacniający – stosuje się go pod tynki gipsowe, kleje, pod płytki ceramiczne i podłoża ceglane. Świetnie nadaje się również do wzmocnienia starych tynków. Do jego produkcji wykorzystuje się substancję wiążącą o dużych cząsteczkach, co skutkuje mniejszą zdolnością wnikania w podłoże. Wysokiej klasy grunt wzmacniający powinien mieć mleczny kolor,
 • grunt głęboko penetrujący – w zestawieniu z gruntem wzmacniającym cechuje go wykorzystanie substancji czynnej o nawet 10 razy mniejszych cząsteczkach. Dzięki temu może on wnikać bardzo głęboko w gruntowaną powierzchnię, by w ten sposób hamować jej predyspozycje do pylenia, a także ograniczać chłonność. Doskonale nadaje się pod tynk lub klej. Stosuje się go do podłoży szpachlowanych lub też uprzednio pomalowanych farbami dyspersyjnymi, a także na płyty karton-gips. Dobrej jakości grunt głęboko penetrujący będzie przezroczysty lub delikatnie mętny,
 • grunt szczepny – jego zadaniem jest poprawienie przyczepności oraz wyrównanie chłonności powierzchni. Wykorzystuje się go do gruntowania powierzchni gipsowych, betonowych, wapiennych oraz cementowych. Nadaje się pod płytki ceramiczne, tynki, szpachlówki, kleje, farby wodne, a także na różnego typu posadzki.
 • grunt mineralny szczepny – to rodzaju gruntu szczepnego, który zachowuje paroprzepuszczalność podłoża na wysokim poziomie. Z jego pomocą uzyskamy lekką, ale odporną warstwę wykończeniową,
 • grunt silikonowy – wykorzystuje się go przede wszystkim pod farby silikonowe. Ma za zadanie wyrównać i obniżyć chłonność podłoża, przy zachowaniu jego paroprzepuszczalności.

 

Możemy wyróżnić też kilka rodzajów gruntów, w zależności od jego przeznaczenia:

 • grunt pod tynk – to najpopularniejszy rodzaj tynku, który redukuje porowatość i chłonność powierzchni,
 • grunt pod farbę – stosowany przed malowaniem i przed tapetowaniem. Dzięki niemu farby i tapety będą trwalsze i szybciej wyschną,
 • grunt na elewację – stosujemy go na zewnątrz, chroni przed wysokimi i niskimi temperaturami, jest odporny na wilgoć,
 • grunt do betonu – zapobiega wchłanianiu wilgoci i zwiększa przyczepność nakładanej gładzi.

 

Ile schnie grunt przed malowaniem, a ile przed szpachlowaniem?

 

Ile po gruntowaniu można malować? Kiedy po nałożeniu gruntu szpachlować? Czas schnięcia gruntu zależeć będzie od jego rodzaju, ale i producenta. Warto zatem zapoznać się z jego zaleceniami. Niemniej jednak w większości do pełnego wyschnięcia gruntu potrzeba 24 godziny i właśnie tyle powinniśmy odczekać przed rozpoczęciem malowania czy szpachlowania. Pamiętajmy jednak, że to jak długo schnie grunt zależeć będzie także od temperatury w pomieszczeniu. Szpachlowanie czy malowanie możemy zacząć zaraz po całkowitym wyschnięciu gruntu.

 

Ile schnie Uni-Grunt Atlas?

 

Szybkoschnąca emulsja gruntująca Uni-Grunt marki Atlas schnie znacznie szybciej niż tradycyjny grunt. Aplikacja kolejnych warstw jest możliwa po:

 • 15 minutach – dotyczy zapraw klejących ATLAS, a także powłok malarskich na tynkach cementowo-wapiennych, bloczkach gazobetonowych i pustakach silikatowych,
 • 2 godzinach – w przypadku gruntowania na posadzce i podkładów samopoziomujących.

 

Ile powinien schnąć grunt Tytan?

 

Zgodnie z zapewnieniami producenta emulsja gruntująca Tytan schnie 2 godziny. Tu jednak również musimy wziąć poprawkę na temperaturę w pomieszczeniu czy grubość nałożonej warstwy. Im będzie ona cieńsza, tym szybciej grunt wyschnie.

 

Ile schnie farba gruntująca Śnieżka?

 

Lateksowa emulsja podkładowa Śnieżka zwiększa wydajność i poprawia krycie emulsji nawierzchniowych, wyrównuje chłonność, ujednolica podłoże, a jednocześnie pozwala ścianom oddychać. Jak podaje producent, farby nawierzchniowe na grunt Śnieżka można nakładać po 4 godzinach.

 

Jak długo schnie grunt kwarcowy Ceresit?

 

Podczas gdy standardowy czas schnięcia gruntu kwarcowego to ok. 24 h, szybkoschnący grunt kwarcowy Ceresit schnie zaledwie 3 godziny.

 

Jesteśmy dla Cienie - Poradnik Max Kuchnie

 

Ile schnie grunt? Pytania i odpowiedzi

 

Czy grunt musi wyschnąć przed malowaniem?

Tak, aby uniknąć późniejszych komplikacji, przed malowaniem należy poczekać aż grunt całkowicie wyschnie. Gruntowanie zwiększy i wyrówna przyczepność podłoża, co pozwoli nam uniknąć odpryskiwania farby.

 

Grunt – czy zawsze jest potrzebny przed malowaniem?

Mówi się, że „nie ma malowania bez gruntowania”. Chodzi tu jednak przede wszystkim o niemalowane podłoża. Gruntowanie możemy pominąć, kiedy nakładamy farbę na wcześniej pomalowaną dobrze przyczepnymi powłokami (zwłaszcza satynowymi) ścianę. Gruntowanie nie jest wskazane na ścianach pokrytych mocną farbą o co najmniej 3 klasie odporności na szorowanie (według normy PN-EN 13300).

W przypadku słabszych farb chłonnych, gruntowanie będzie niezbędne.

 

Jak nakładać grunt?

Grunt nakładamy na oczyszczone i suche podłoże:

 • tynki cementowo-wapienne powinny wcześniej sezonować od 3 do 4 tygodni, a gipsowe od 2 do 3 tygodni,
 • spoiny suche płyt gipsowo-kartonowych należy przeszlifować i odpylić,
 • stare, odpadające powłoki farb emulsyjnych należy usunąć.

Grunt aplikujemy przy pomocy wałka lub pędzla. Ważne by robić to równomiernie. Najpierw nakładamy go w narożnikach i trudnodostępnych miejscach, a następnie na pozostałej powierzchni ściany, wykonując ruchy góra-dół (lub dół-góra, jeżeli chcemy mieć pewność, że unikniemy smug). Zawsze nakładamy 1 warstwę gruntu.

 

Jaki grunt najlepszy?

Na rynku znajdziemy naprawdę szeroki wybór produktów przeznaczonych do gruntowania, dlatego wybór tego, który w najwyższym stopniu spełni nasze oczekiwania wcale nie jest taki prosty. Oto parametry, na które w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę:

 • ilość wiążących cząsteczek stałych – dobrej jakości środki powinny mieć od 10 do 12% substancji czynnej. Tanie preparaty mogą mieć zaledwie 1-2% wiążących cząsteczek stałych, a to o wiele za mało, by móc skutecznie zabezpieczyć podłoże,
 • wydajność – to parametr, który mówi nam, na jak dużą powierzchnię wystarczy nam litr preparatu. Wydajność dobrej jakości gruntu będzie wynosić ok. 10m2/l,
 • rodzaj podłoża lub nawierzchni – wybór gruntu będzie uzależniony również od tego, na co go nakładamy i czym zamierzamy go pokryć:
 • jaki grunt pod tynk? – gruntowanie przed tynkowaniem jest konieczne zawsze i od tej reguły nie ma wyjątków, bez względu na to czy będzie to tynk gipsowy, czy mineralny. Pod tynk stosujemy grunt głęboko penetrujący, dzięki czemu uzyskamy właściwą porowatość i chłonność podłoża,
 • jaki grunt pod farbę? – najłatwiej będzie wybrać grunt i farbę od jednego producenta, wtedy będziemy mieć pewność, że oba preparaty będą ze sobą współpracować. W zależności od stanu ściany, możemy zdecydować się na grunt wzmacniający – jeżeli powierzchnia nie pyli i nie jest bardzo zniszczona – lub głęboko penetrujący. Ważne był to środek niepalny i nietoksyczny,
 • jaki grunt na elewację? – grunt na elewację domu musi nadawać się do użytku zewnętrznego. Oznacza to, że musi być odporny na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, w tym przede wszystkim wilgoci. Jednocześnie musi zagwarantować odpowiednią paroprzepuszczalność. Na elewację stosujemy grunty głęboko penetrujące, najlepiej niepalne,
 • jaki grunt do drewna? – elementy wykonane z drewna, szczególnie te znajdujące się na zewnątrz domu, również mogą wymagać gruntowania. Grunt ochroni je przed przebarwieniami czy niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych odpowiedzialnych za powstawanie pleśni. W takim wypadku należy stosować preparaty stricte dedykowane do drewna,
 • jaki grunt do betonu? – gruntowanie betonu wykonujemy przy pomocy gruntów szczepnych o konsystencji gęstej farby. Mocno przylegają do powierzchni, a jednocześnie łatwo pokryć je gładzią.

 

Najczęstsze błędy – jak uniknąć?

 1. Pominięcie gruntowania lub niedokładne gruntowanie

Niezagruntowana powierzchnia jest słabo przyczepna i bardziej chłonna, a na tej zagruntowanej niedokładnie trudniej będzie nam malować, zużyjemy więcej farby, która może zejść chociażby przy odrywaniu taśmy malarskiej.

 1. Zastosowanie nierozcieńczonego koncentratu

Część gruntów dostępnych jest w formie gęstego koncentratu, który należy rozcieńczyć odpowiednią ilością wody. Stosując nierozcieńczony grunt, uzyskamy szklistą powłokę, którą ciężko pokryć farbą. Nie należy też używać starego, rozcieńczonego dużo wcześniej gruntu ani rozcieńczać gruntu farbą.

 1. Smugi i zacieki po gruntowaniu

Niestety zacieki i smugi po źle przeprowadzonym gruntowaniu uwidaczniają się z reguły dopiero po pomalowaniu powierzchni. Dlatego, by ich uniknąć, grunt powinien być nanoszony bardzo starannie. O czym pamiętać?

 • Unikaj ściekania gruntu po powierzchni – nie zachlapuj jej.
 • Wszelkie zacieki, które pojawią się w trakcie gruntowania jak najszybciej rozprowadź, np. przy pomocy wałka.
 • Nie pomijaj żadnego fragmentu ściany. Nawet jeżeli widzisz ubytek tylko na jej części, zagruntuj ją w całości.
 • Grunt nakładaj ruchem dół-góra i tylko w jednym kierunku.

Zacieki i smugi możesz wyrównać przy użyciu lateksowej emulsji podkładowej, ponownie szpachlując lub nakładając gładź. To jednak zabiegi, które wymagają dodatkowego czasu i materiałów. Warto zatem od razu przyłożyć się do gruntowania, by później oszczędzić sobie kłopotu, czasu i oczywiście pieniędzy.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/malowanie-plyty-meblowej-metamorfoza-mebli-krok-po-kroku-3021.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-pomalowac-kuchnie-1604.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/co-lepiej-sprawdzi-sie-na-podlodze-w-kuchni-plytki-czy-panele-2237.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Urban rustic, czyli jak stworzyć sielskie wnętrze w...


Czy styl rustykalny może odnaleźć się w miejskich wnętrzach? Oczywiście! Świadczy o...

Popularne błędy w aranżacji strefy przechowywania


Przechowywanie w kuchni to podstawowy zakres użytkowania tego wnętrza. Trzeba przyznać,...

W tych kolorach jej do twarzy


Tak naprawdę nie ma barwy, której nie można by zastosować w kuchni. W...