Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak dobrać układ mebli kuchennych?

Porady

Jak dobrać układ mebli kuchennych?

Ulubione0

Układ mebli kuchennych ma duże znaczenie zarówno dla kwestii ergonomicznych, jak i estetycznych. Funkcjonalna kuchnia to wnętrze, które jest urządzone w zgodzie z jej kształtem, rozmiarem oraz potrzebami domowników. Dlatego planując aranżację kuchni, warto zwrócić uwagę na warunki pomieszczenia, by idealnie dobrać układ mebli kuchennych.

Układ jednorzędowy
Jest to najprostszy sposób zagospodarowania wnętrza za pomocą mebli kuchennych i często stosowany szczególnie w małych kuchniach. Świetnie sprawdza się pod względem estetycznym także w kuchniach otwartych na salon lub jadalnię. Jednak warto podkreślić, że jest też najmniej funkcjonalny, gdyż trudno jest w nim zastosować zasadę trójkąta. Także pokonywane odległości podczas poruszania się po wnętrzu znacznie się wydłużają, ze względu na sposób rozmieszczenia poszczególnych stref.

Kuchnia w kształcie litery L
Zabudowa kuchenna w formie litery L to najpopularniej spotykany układ mebli. Jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które pasuje w zasadzie do każdego kształtu czy metrażu wnętrza. Będzie też się dobrze sprawdzać zarówno w kuchniach otwartych, jak i zamkniętych. Zabudowa w kształt L pozwala na zastosowanie zasad ergonomii w kuchni, czyli podziału na strefy oraz zasady trójkąta. Dzięki temu prace w kuchni przebiegać będą sprawniej, szybciej i wygodniej.

Kuchnia na planie litery U
Układ zabudowy kuchennej w takiej formie pozwala na uzyskanie wyjątkowo wygodnego i funkcjonalnego wnętrza. Wszystkie strefy kuchenne są w zasięgu ręki i nie trzeba pokonywać zbyt dużych odległości podczas gotowania i sprzątania. Ponadto uzyskujemy ciągłość blatu roboczego, a jednocześnie możemy czuć się komfortowo pracując w kuchni w kilka osób. Minusem tej zabudowy, jest to że wymaga ona poświęcenia sporo miejsca. Ponadto taki układ utrudnia znalezienie miejsca na kącik jadalniany.

Kuchnia w układzie dwurzędowym
Meble montowane są w dwóch równoległych ciągach zabudowy. Kuchnie dwurzędowe często stosowane są we wnętrzach, które są długie i wąskie. To bardzo proste rozwiązanie, które zapewnia dobrą komunikację między strefami, gdyż wystarczy się obrócić, by mieć dostęp do potrzebnych rzeczy. W tym układzie nie występują też szafki narożne, przez które często traci się sporo miejsca.

Układ kuchni w kształcie G
Jest to raczej rzadko spotykany układ mebli, bo wymaga dużo przestrzeni. Pozwala jednak na optymalne rozmieszczenie stref. Jadnak jego wadą jest spora liczba elementów narożnych, które mogą utrudniać korzystanie z szafek. Układ ten ma wyraźnie zaznaczone granice, co jest szczególnie pożądane w kuchniach otwartych na salon lub jadalnię.

Zobacz również

Blat laminowany – jak się z nim obchodzić?

Blat laminowany – jak się z nim obchodzić?

Wymagania stawiane blatom Blat w kuchni to miejsce, w którym odbywa się dosłownie wszystko....

4 powody, dla których warto zainwestować w piekarnik 2 w 1

4 powody, dla których warto zainwestować w...

1 – sposób na nowoczesność oraz wielofunkcyjność Piekarnik 2 w 1 jest idealnym przykładem...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena